Podatnik zwraca się z zapytaniem. czy w niżej przedstawionej sytuacji można wystawić fakturę korygującą (...)

Podatnik zwraca się z zapytaniem. czy w niżej przedstawionej sytuacji można wystawić fakturę korygującą zmniejszającą do zera?
Faktura pierwotna została wystawiona przez gminę na osoby fizyczne - użytkowników wieczystych w dniu 7 kwietnia 2005 r. w związku z dokonaną wpłatą opłaty rocznej za 2005 r. z tytułu użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej.
Po korekcie zostałaby wystawiona faktura na spółkę jawną, z datą wpłaty zaliczki 25 marca 2005 r.
Z żądaniem w tej sprawie wystąpiła firma działająca jako spółka jawna. Na tę okoliczność przedłożyła zawiadomienie z księgi wieczystej, urządzonej dla przedmiotowej nieruchomości, w której jako użytkownik wieczysty została wpisana spółka jawna w dniu 15 września br.
Faktura z dniu 7 kwietnia 2005 r. została przez gminę wystawiona na osoby fizyczne, zgodnie ze stanem figurującym w księdze wieczystej przedmiotowej nieruchomości oraz w systemie ewidencji użytkowników wieczystych gminy. Podstawą zapisów w tych dokumentach był akt notarialny (osoby fizyczne nabyły przedmiotową nieruchomość na wspólność ustawową jako małżeństwo) i przy zawieraniu aktu nie oświadczyły, iż nieruchomość nabywają na cele prowadzonej działalności handlowej.
Zarejestrowanie spółki jawnej, jak wynika z przedłożonych dokumentów nastąpiło w 2001 r. ale spółka nie dokonała formalnego ujawnienia tego dokumentu w księdze wieczystej, urządzonej dla przedmiotowej nieruchomości.
Zdaniem podatnika należy wystawić fakturę zmniejszającą do zera wartość faktury wystawionej na osoby fizyczne i wystawić kolejną fakturę na spółkę jawną.

Zasady wystawiania faktur korygujących określają § 16 i § 17 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95, poz. 798).
Zgodnie z § 16 ust. 1 cyt. rozporządzenia, w przypadku gdy po wystawieniu faktury udzielono rabatów określonych w art. 29 ust. 4 ustawy, podatnik udzielający rabatu wystawia fakturę korygującą.
Zgodnie z ust. 2 faktura korygująca powinna zawierać co najmniej:
1) numer kolejny oraz datę jej wystawienia,
2) dane zawarte w fakturze, której dotyczy faktura korygująca:
a) określone w § 9 ust. 1 pkt 1-3,
b) nazwę towaru lub usługi objętych rabatem,
3) kwotę i rodzaj udzielonego rabatu,
4) kwotę zmniejszenia podatku należnego.
Ust. 3 określa, iż przepisy ust. 1 i 2 stosuje się odpowiednio w przypadku:
1) zwrotu sprzedawcy towarów oraz zwrotu nabywcy kwot nienależnych, o których mowa w art. 29 ust. 4 ustawy,
2) zwrotu nabywcy zaliczek, przedpłat, zadatków lub rat, podlegających opodatkowaniu.
W myśl § 17 ust. 1 cyt. wyżej rozporządzenia fakturę korygującą wystawia się również, gdy podwyższono cenę po wystawieniu faktury lub w razie stwierdzenia pomyłki w cenie, stawce lub kwocie podatku bądź w jakiejkolwiek innej pozycji faktury.
Zgodnie z ust. 2 faktura korygująca dotycząca podwyższenia ceny powinna zawierać co najmniej:
1) numer kolejny oraz datę jej wystawienia,
2) dane zawarte w fakturze, której dotyczy faktura korygująca:
a) określone w § 9 ust. 1 pkt 1-3,
b) nazwę towaru lub usługi objętych podwyżką ceny
3) kwotę podwyższenia ceny bez podatku,
4) kwotę podwyższenia podatku należnego.
Zgodnie z ust. 3 faktura korygująca wystawiana w przypadku pomyłek, o których mowa w ust. 1, zawiera dane określone w ust. 2 pkt 1 lit. a, kwoty podane w omyłkowej wysokości oraz kwoty w wysokości prawidłowej.
W opisanej we wniosku sytuacji nie występuje żadna z przesłanek wymienionych w §16 i § 17 cyt. wyżej rozporządzenia Ministra Finansów do wystawienia faktury korygującej.
Faktura została wystawiona prawidłowo zgodnie z istniejącym wówczas stanem faktycznym, potwierdza fakt dokonania zapłaty za użytkowanie wieczyste nieruchomości gruntowej przez osoby widniejące w księdze wieczystej jako jej użytkownicy. Nie zaistniały okoliczności wymienione w cytowanych wyżej przepisach do dokonania jej korekty.
Wobec tego, stanowisko podatnika, iż należy wystawić fakturę zmniejszającą 'do zera' wartość faktury wystawionej na osoby fizyczne i wystawić kolejną fakturę na spółkę jawną jest nieprawidłowe.
Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu sporządzenia wniosku.

Porady prawne


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika