Czy przy realizacji robót związanych z infrastrukturą towarzyszącą budownictwu mieszkaniowemu w (...)

Czy przy realizacji robót związanych z infrastrukturą towarzyszącą budownictwu mieszkaniowemu w okresie od stcznia 2004 r. stosuje się obniżoną stawkę podatku VAT ?.

Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego w Krakowie w odpowiedzi na zapytanie złożone w piśmie znak: FF/SN/559/04 z dnia 16.02.2004 r.w zakresie podatku od towarów i usług, doręczone w dniu 16.02.2004 r. działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U Nr 137, poz 926 ze zm) wyjaśnia co następuje:
Zapytanie Wnioskodawcy dotyczy zakresu stosowania obniżonej stawki VAT przy realizacji robót związanych z infrastrukturą towarzyszącą budownictwu mieszkaniowemu w okresie od stycznia 2004 r.
Wnioskodawca zauważa, że od 01.01.2004 r. obniżona stawka podatku VAT dla robot bud-montażowych związanych z budownictwem oraz infrastrukturą towarzyszącą budownictwu nie wynika z art. 51, ust 1 - 6 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r., o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.) lecz z dyspozycji przepisów wykonawczych do ww. ustawy. Podatnik wnioskuje zatem, że rozp. MF z 24 grudnia 1999 r. w sprawie szczegółowego zakresu, trybu oraz sposobu ustalania różnicy podatku od towarów i usług podlegającej zwrotowi w przypadku gdy podatnik dokonuje sprzedaży niektórych towarów lub świadczenia usług (Dz. U. Nr 109 poz 1250) przestało od 01.01.2004 r. obowiązywać. Rozporządzenie powyższe, określające zakres stosowania obniżonej stawki przy realizacji robót związanych z infrastrukturą towarzyszącą zarówno budownictwu mieszkaniowemu jak i innym obiektom, odnosiło się do przepisów ustawy. Wnioskodawca uważa, że skoro pow. rozporządzenie przestało obowiązywać z dniem 01.01.2004 r., to i ograniczenie, jakie ono wprowadzało w zakresie stosowania obniżonej stawki również można uznać za nie obowiązujące. Od 01.01.2004 r. zdaniem Podatnika nie jest istotne w jakim procencie dana infrastruktura związana jest z obiektami budownictwa mieszkaniowego.
Dotychczas, żeby uznać ją w całości za związaną z tymi obiektami, jej związek musiał dotyczyć co najmniej 60 %. Wnioskodawca uważa, że bez względu na stopień wykorzystania infrastruktury dla potrzeb obiektów budownictwa mieszkaniowego może stosować obniżoną stawkę 7 % od wykonanych robot.

Porady prawne

Drugie zapytanie wiąże się z ustaleniem kto winien określać od 01.01.2004 r. istnienie związku infrastruktury z obiektami budownictwa mieszkaniowego. Wnioskodawca uważa, że wystarczające w tym względzie będzie oświadczenie zamawiającego.
Odpowiadając na pow. zapytania tut. Urząd podziela słuszność stanowiska Wnioskodawcy oceniającego nie obowiązywanie powoł. rozp.MF z 24.12.1999 r. z dniem 01.01.2004 r.
Nie można jednakże zgodzić się ze stanowiskiem, oceniającym, za nieistotny zakres związku danej infrastruktury z obiektami budownictwa mieszkaniowego. Przepis § 66 rozp.MF z dnia 22 marca 2002 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, oraz o podatku akcyzowym (Dz.U Nr 27, poz. 268 ze zm) przewiduje obniżoną stawkę VAT dla robot przy realizacji infrastruktury związanej z budownictwem mieszkaniowym. Jeżeli dany obiekt infrastruktury byłby związany np.: tylko w 80 % z budownictwem mieszkaniowym, obniżonastawka winna dotyczyć wyłącznie robót w tej części. Dla pozostałego zakresu robót należy zastosować stawkę podstawową.
Należy podkreślić, że podobny problem występuje na gruncie ustawy z dnia 1 1 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) obowiązującej od 1 maja 2004 r.
Zgodnie z art. 146, ust. 1, pkt.2, lit. a tej ustawy obniżona stawka VAT do 7 % ma zastosowanie wyłącznie do robót przy realizacji infrastruktury towarzyszącej obiektom budownictwa mieszkaniowego.

Należy podkreślić, że Ministerstwo Finansów przedstawiło wykładnię tego przepisu publikując odpowiedź, dostępną na swojej stronie internetowej.
W ocenie MF w przypadku, gdy realizowana infrastruktura towarzysząca będzie miała związek zarówno z budynkami mieszkalnymi jak i obiektami przemysłowymi, na podstawie posiadanych dokumentów kosztorysowych i projektowych, należy wyodrębnić część związaną z budownictwemmieszkaniowym oraz budynkami przemysłowymi i opodatkować zrealizowaną inwestycję zgodnie z obowiązującymi dla tych obiektów stawkami, tj 7 % dla infrastruktury towarzyszącej związanej zbudownictwem mieszkaniowym i 22 % dla pozostałej części.
Dlatego też sprzedawca usługi winien zastosować 2 stawki - obniżoną do 7 % w zakresie w jakim inwestycja związana jest z obiektami budownictwa mieszkaniowego i podstawową (22 %) w pozostałym zakresie.
Uregulowania powyższe zdaniem Urzędu odnieść należy także do okresu od O1.01.2004 r. do 30.04.2004 r.
Wyżej przedstawiona wykładnia odnosi się również do drugiego z zadanych pytań. Ponieważ obecnie (jak i obowiązujące w okresie 01.01.2004 r. - 30.04.2004r.) przepisy nie precyzują kto i na podstawie jakich dokumentów winien określać związek infrastruktury z budownictwem mieszkaniowym, dokumentami mogą być: kosztorysy, projekty czy inne dokumenty zamawiającego informujące o powyższym.

Naczelnik tut. Urzędu przeprasza za zwłokę w udzieleniu odpowiedzi spowodowaną dużą ilością spraw.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika