Jakie konsekwencje w podatku dochodowym od osób fizycznych wywołuje zakup artykułów spożywczych (...)

Jakie konsekwencje w podatku dochodowym od osób fizycznych wywołuje zakup artykułów spożywczych i usług gastronomicznych oraz cateringowych dla uczestników tych spotkań ?

Naczelnik Świętokrzyskiego Urzędu Skarbowego w Kielcach działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 17.05.2007 r., znak: AKF-272/05/2007 w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w świetle ustawy dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tj.: Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

Jak wynika z wniosku, w ramach działalności statutowej Wnioskodawca organizuje:

  • uroczystą inaugurację roku akademickiego,
  • senaty nadzwyczajne,
  • senaty zwyczajne,
  • spotkania rad wydziałów,
  • seminaria dydaktyczne,
  • posiedzenia rad programowych,
  • kolegia dziekańskie i rektorskie,
  • spotkania władz Politechniki Świętokrzyskiej z przedstawicielami innych uczelni.

Ponadto w ramach współpracy krajowej jak i międzynarodowej z uczelniami państwowymi organizowane są spotkania w ramach których zawierane są umowy o współpracy naukowej, badawczej i dydaktycznej. Na potrzeby tych spotkań Wnioskodawca dokonuje zakupów artykułów spożywczych (kawy, ciastek, herbaty i.t.p.) oraz usług gastronomicznych i cateringowych, jako poczęstunek dla gości.

Wnioskodawca prosi o wyjaśnienie, jakie konsekwencje w podatku dochodowym od osób fizycznych wywołuje powyższy zakup artykułów spożywczych i usług dla uczestników tych spotkań ? Zdaniem Wnioskodawcy świadczenia te nie będą rodziły obowiązku wystawienia deklaracji PIT-8C dla uczestników tych spotkań.

Odnosząc się do przedstawionego stanu faktycznego oraz zapytania Spółki, Naczelnik tut. Urzędu wyjaśnia, co następuje:

Zgodnie z przepisem art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz. U. z 2000 r., Nr 14, poz. 176 ze zm.), za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za nie wykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

Stosownie zaś do przepisu art. 11 ust. 1 w/wym. ustawy przychodami, z zastrzeżeniem art. 14?16, art. 17 ust. 1 pkt 6 i 9, art. 19 i art. 20 ust. 3, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń. Wartość pieniężną innych nieodpłatnych świadczeń ustala się zgodnie z art. 11 ust. 2a ustawy:

  1. jeżeli przedmiotem świadczenia są usługi wchodzące w zakres działalności gospodarczej dokonującego świadczenia ? według cen stosowanych wobec innych odbiorców;
  2. jeżeli przedmiotem świadczeń są usługi zakupione ? według cen zakupu;
  3. jeżeli przedmiotem świadczeń jest udostępnienie lokalu lub budynku ? według równowartości czynszu, jaki przysługiwałby w razie zawarcia umowy najmu tego lokalu lub budynku;
  4. w pozostałych przypadkach ? na podstawie cen rynkowych stosowanych przy świadczeniu usług lub udostępnianiu rzeczy lub praw tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca udostępnienia.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że uczelnia w ramach działalności statutowej organizuje zarówno dla pracowników jak i dla przedstawicieli innych uczelni różnego rodzaju spotkania (opisane na wstępie wniosku), zapewniając im w czasie tych spotkań artykuły spożywcze i napoje jak również usługi gastronomiczne i usługi cateringowe. Zgodnie z wyżej cytowanymi przepisami po stronie pracowników biorących udział w spotkaniach powstanie przychód z tytułu nieodpłatnych świadczeń, o którym mowa w przepisie art. 11 ust. 1 wymienionej ustawy, o ile poszczególnym osobom będzie można przyporządkować wartość tych świadczeń. Jednak zdaniem Naczelnika tut. Urzędu w przypadku tych spotkań może być niemożliwe określenie, jaka kwota świadczenia przypada na daną osobę. Wówczas wartość tego świadczenia nie stanowi przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. W tym miejscu wskazać należy, że ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie przewiduje możliwości doliczania do dochodu pracownika wartości świadczeń ponoszonych przez pracodawcę przypadających na pracownika, a jedynie faktycznie otrzymanych.

W ocenie organu podatkowego, aby po stronie pracownika powstał przychód w rozumieniu art. 12 ust. 1 ustawy, istnieć musi możliwość wyraźnego zindywidualizowania określonej części wydatku, przypadającego na konkretnego pracownika lub inną osobę ? beneficjenta świadczenia. W opisanym przez Spółkę stanie faktycznym po stronie pracownika nie powstanie przychód w rozumieniu art. 12 ust. 1 cytowanej ustawy, ponieważ nie istnieje możliwość ustalenia indywidualnego przychodu pojedynczego pracownika. Dlatego też, skoro nie ma możliwości określenia, w jakim stopniu poszczególne osoby korzystają z przedmiotowych świadczeń, uznać należy, iż wartość tych świadczeń nie stanowi źródła przychodu, podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych ze względu na brak możliwości zindywidualizowania przedmiotowych świadczeń.

Zatem w konsekwencji po stronie Spółki, w przedstawionym stanie faktycznym, ze względu na brak możliwości zindywidualizowania świadczeń nie powstaną obowiązki płatnicze, o których mowa w art. 31 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, polegające na obliczeniu, pobraniu i odprowadzeniu zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych według zasad przewidzianych dla opodatkowania przychodów ze stosunku pracy. Nie powstanie też obowiązek wystawiania deklaracji PIT-8C dla uczestników tych spotkań.

Jeżeli natomiast sposób udostępniania przez Spółkę przedmiotowych świadczeń pozwala na ustalenie faktycznej wartości świadczeń otrzymywanych przez konkretną osobę, wartość świadczenia stanowić będzie przychód w rozumieniu art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W związku z powyższym należało orzec jak w sentencji.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika