Małżonkowie prowadzą działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej. Zamierzają wprowadzić (...)

Małżonkowie prowadzą działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej. Zamierzają wprowadzić do majatku spółki cywilnej nieruchomość , która jest ich własnością małzeńską. Małżonkowie uważają, ze w przypadku spółki cywilnej zawartej między małżonkami wystarczy wniesienie nieruchomości do umowy spółki jako wkład.
Pytanie małżonków brzmi; czy konieczna jest forma aktu notarialnego ażeby nieruchomość została skutecznie wprowadzona do majątku spółki i istniała możliwość odpisów amortyzacyjnych?

Odpowiadając na wniosek z dnia 30 listopada 2004 r. o udzielenie informacji o zakresie stosowania przepisów podatkowych dotyczących dokonywania odpisów amortyzacyjnych w spółce cywilnej małżonków od nieruchomości będącej majątkiem wspólnym małżonków- Naczelnik Urzędu Skarbowego w Otwocku wyjaśnia;

z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż do spółki cywilnej małżonków wniesiony zostanie wkład w postaci nieruchomości objętej wspólnością majątkowa małżonków. Od wniesionej do spółki nieruchomości dokonywane będą odpisy amortyzacyjne. Ponieważ przedmiotem wkładu do spółki jest nieruchomość wątpliwości dotyczą formy wniesienia tego wkładu - aktem notarialnym.

Porady prawne

W przypadku gdy przedmiotem wkładu do spółki cywilnej małżonków jest nieruchomość stanowiąca ustawową współwłasność majatkową małżonków, nie ma podstaw prawnych do dokonania tej czynności w formie aktu notarialnego. W takiej sytuacji nie zachodzi bowiem przeniesienie własności nieruchomości z uwagi na tożsamość przedmiotową i podmiotową.

Zawarcie spółki cywilnej przez małżonków nie zmienia ustroju majątkowego małżonków. Wyodrebnienie z majątku małżonków składników, w oparciu o które będzie prowdzona działalność gospodarcza w formie spółki cywilnej małżonków następuje w umowie spółki i nie wymaga zachowania szczególnej formy , również gdy chodzi o nieruchomość.

Przedstawione we wniosku własne stanowisko podatnika jest prawidłowe.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika