Czy prowadząc działalność gospodarczą w zakresie tłumaczeń i dydaktyki uzyskane przychody z tytułu (...)

Czy prowadząc działalność gospodarczą w zakresie tłumaczeń i dydaktyki uzyskane przychody z tytułu wykonywania tłumaczeń, jako tłumacz przysięgły na zlecenie sądu należy zakwalifikować do przychodów z działalności wykonywanej osobiście określonych w art. 13 pkt. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i czy w przypadku opodatkowania podatkiem od towarów i usług wynagrodzeń wypłaconych przez sąd, za podstawę opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych należy przyjąć przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług?.

Postanowienie

Działając na podstawie art. 216 oraz art.14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz.60 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Praga , po rozpatrzeniu wniosku z dnia 29.06.2005r. (data wpływu do Urzędu 06.07.2005r.) w sprawie wydania pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w części dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych

p o s t a n o w i ł uznać za prawidłowe stanowisko zawarte we wniosku w części dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych

Porady prawne

U z a s a d n i e n i e

Wnioskiem z dnia 29.06.2005r. (data wpływu do Urzędu Skarbowego 06.07.2005r.) uzupełnionym w dniu 25.08.2005r. i 01.09.2005r. wystąpiła Pani o udzielenie pisemnej interpretacji w przedmiocie zastosowania prawa podatkowego m.in. w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że prowadzi Pani pozarolniczą działalność gospodarczą w zakresie tłumaczeń i dydaktyki opodatkowaną na zasadach ogólnych, będąc jednocześnie podatnikiem podatku od towarów i usług.Ponadto uzyskuje Pani przychody z tytułu wykonywania tłumaczeń jako tłumacz przysięgły na zlecenia Sądu otrzymując z tego tytułu wynagrodzenie.Za wykonane w 2004 roku tłumaczenia otrzymała Pani wynagrodzenie w 2005 roku, od którego Sąd jako płatnik pobrał zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych nie uwzględniając zawartego w wynagrodzeniu podatku od towarów i usług.

Zgodnie z Pani stanowiskiem zawartym w uzupełnionym w dniu 25.08.2005r. wniosku - wykonane na zlecenie Sądu uwierzytelnione tłumaczenia należy uznać za czynności wykonane osobiście nie będące działalnością gospodarczą a do opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych należy przyjąć wartość przychodu netto, tj. pomniejszonego o podatek VAT zawarty w wynagrodzeniu i wyliczony w ten sposób przychód wykazać w zeznaniu rocznym.

Działając na podstawie art.14a wymienionej na wstępie ustawy Ordynacja podatkowa Organ podatkowy informuje:

Stosownie do art.10 ust.1 pkt 2 i 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz.U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) źródłami przychodów są:

- działalność wykonywana osobiście,

- pozarolnicza działalność gospodarcza.

Przychody z działalności wykonywanej osobiście zostały określone w art.13 powołanej ustawy o podatku dochodowym natomiast działalność gospodarcza została określona w art. 5a pkt 6 tej ustawy. Zgonie z art. 5a pkt 6 pozarolniczą działalnością gospodarczą jest działalność zarobkowa wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły, prowadzona we własnym imieniu i na własny lub cudzy rachunek, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art.10 ust.

1 pkt 1, 2 i 4- 9. To wyłączenie obejmuje również działalność wykonywaną osobiście. Stosownie do przepisu art.13 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za przychody z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art.10 ust.1 pkt 2 uważa się przychody osób, którym organ władzy lub administracji państwowej albo samorządowej , sąd lub prokurator, na podstawie właściwych przepisów , zlecił wykonanie określonych czynności, a zwłaszcza przychody biegłych sadowych w postępowaniu sądowym, dochodzeniowym oraz płatników, z zastrzeżeniem art. 14 ust.2 pkt 10 i inkasentów należności publicznoprawnych, a także przychody z tytułu udziału w komisjach powoływanych przez organy władzy lub administracji państwowej albo samorządowej, z wyjątkiem przychodów o których mowa w pkt 9.

W świetle cytowanego wyżej przepisu uzyskany przez Panią, jako biegłego sądowego - tłumacza, przychód z tytułu wykonanych uwierzytelnionych tłumaczeń na zlecenie Sądu należy zakwalifikować do przychodów o których mowa w tym przepisie.

Na gruncie prawa podatkowego nie ma przeszkód aby osoby prowadzące działalność gospodarczą równocześnie wykonywały na zlecenie sądu określone czynności i osiągały z tego tytułu przychody, o których mowa w art. 13 pkt 6 ustawy.Konsekwencją takiej klasyfikacji przychodu jest spoczywający na sądach czy prokuraturze dokonujących wypłat przedmiotowych kwot, obowiązek płatnika określony w art. 41 ust.1 cyt. ustawy o podatku dochodowym, tj. pobieranie zaliczek na podatek dochodowy w wysokości 19% należności pomniejszonej o koszty uzyskania przychodów w wysokości określonej w art.22 ust.9 oraz pomniejszonej o składki potrącone przez płatnika w danym miesiącu na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i chorobowe o których mowa w art.26 ust.1 pkt 2 lit. b).

Pobraną zaliczkę na podatek dochodowy, płatnik jest obowiązany przekazać, w terminie do dnia 20 miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano zaliczkę na rachunek właściwego urzędu skarbowego, przesyłając równocześnie deklarację wg określonego wzoru (art.42 ust.1)

Po zakończeniu roku, na podstawie otrzymanej od płatnika informacji PIT-8B, przychody uzyskane z tego tytułu należy wykazać w zeznaniu podatkowym razemz pozostałymi przychodami uzyskanymi w danym roku podatkowym.

Należnością za wykonanie zlecenia jest kwota wynagrodzenia należnego wykonawcy w kwocie brutto. W ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych brak jest wyraźnego zapisu, że podstawą do ustalenia zaliczek na podatek dochodowy jest przychód pomniejszony o podatek od towarów i usług.W art.11 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jest mowa o przychodach otrzymanych lub postawionych do dyspozycji podatnika.Jednakże stosownie do art. 155 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług ( Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) w przypadkach nieuregulowanych w odrębnych przepisach, do przychodów opodatkowanych podatkiem dochodowym od osób fizycznych nie zalicza się należnego podatku od towarów i usług oraz zwróconej różnicy podatku od towarów i usług.Powyższy przepis stanowi podstawę prawną aby uznać, że w przypadku opodatkowania podatkiem od towarów i usług wynagrodzeń wypłacanych przez sąd, jako podstawę obliczenia podatku dochodowego należy przyjąć przychód po pomniejszeniu go o należny podatek od towarów i usług.

W związku z powyższym, stanowisko przedstawione we wniosku jest prawidłowe.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz stanu prawnego obowiązującego na dzień zaistnienia zdarzenia i nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli podatkowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia - zgodnie z art. 14 b § 1 i 2 w/w ustawy Ordynacja podatkowa.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika