W jaki sposób różnice kursowe wpływają na wielkość podstawy opodatkowania w przypadku świadczenia (...)

W jaki sposób różnice kursowe wpływają na wielkość podstawy opodatkowania w przypadku świadczenia usług budowlanych?

Zgodnie z art. 6 ust. 8 b pkt 2 lit. d w związku z ust. 8 c ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.) w przypadku częściowego wykonywania usług budowlanych lub budowlano montażowych, których odbiór jest dokonywany na podstawie protokołów zdawczo - odbiorczych, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości albo części zapłaty, nie później jednak niż 30 dnia od dnia wykonania usługi. W świetle powyższego zapisu, dla określenia w którym momencie powstaje obowiązek podatkowy, istotna jest data otrzymania całości lub części zapłaty oraz data wykonania usługi- czyli data dokonania odbioru potwierdzona protokołem zdawczo- odbiorczym.

Porady prawne

Fakturę wystawia się nie później niż z chwilą powstania obowiązku podatkowego i nie wcześniej niż 30 dnia przed powstaniem obowiązku podatkowego (par. 40 ust. 1 i ust. 2 rozp. Ministra Finansów z 22 marca 2002r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz.U. Nr 27 poz. 268 ze zm.)

Zaznaczyć należy, że w podatku od towarów i usług różnice kursowe wpływają na wielkość podstawy opodatkowania tylko w momencie powstania obowiązku podatkowego.

Podatnik powinien wykazać w deklaracji podatkowej czynność częściowego wykonywania usług budowlanych lub budowlano- montażowych w momencie powstania obowiązku podatkowego, a nie w momencie wystawienia faktury, tj. wartość wykonanej usługi powinna być zaewidencjonowana w/g kursu z dnia powstania obowiązku podatkowego. Należy podkreślić, że terminy płatności mogą być ustalane przez Strony w taki sposób, aby były one najbardziej zbliżone do momentu powstania obowiązku podatkowego - spowoduje to zmniejszenie wpływu różnic kursowych na wielkość należności.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym podstawą opodatkowania podatkiem od towarów i usług jest obrót. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży towarów i usług, pomniejszona o kwotę podatku należnego. Na podstawie par. 41 i 42 w/w rozporządzenia Podatnik uprawniony jest do dokonania korekty faktury m.in. w sytuacji zmniejszenia albo podwyższenia ceny po wystawieniu faktury lub w razie stwierdzenia pomułki w cenie.

W omawianej sytuacji dochodzi do pojawienia się różnic kursowych, jako że rozliczenia odbywają się w oparciu o kurs waluty obcej. Różnice te powodują podwyższenie lub obniżenie wysokości kwot należnych od kontrahenta z tytułu wykonanych prac budowlanych w stosunku do kwot wykazanych w wystawionych fakturach VAT. Okoliczność zmiany ceny po wystawieniu faktury oraz okoliczność stwierdzenia pomyłki w cenie zobowiązuje Podatnika do wystawienia faktury korygującej obrót oraz uwzględnienia tej korekty w deklaracji podatkowej. Organ podatkowy potwierdza stanowisko podatnika odnośnioe obowiązku wystawienia faktury korygującej, w sytuacji powstawania różnic kursowych, powodujących podwyższenie lub obniżenie kwot należnych od kontrahenta z tytułu wykonanych prac budowlanych w stosunku do kwot wykazanych na wystawionych fakturach.

Złożenie korekty deklaracji po ujawnieniu nieprawidłowości przez samą spółkę nie stanowi ani przestępstwa ani wykroczenia skarbowego określonego art. 56 k.k.s. Zgodnie z art. 4 par. 1 k.k.s. do odpowiedzialności karnej za popełnienie czynu określonego ww. artykule można pociągnąć jedynie wówczas gdy sprawcy można przypisać umyślność działania. W przedmiotowej sprawie podatnik nie złożył deklaracji z zamiarem narażenia skarbu państwa na uszczuplenie należności podatkowej o czym świadczy fakt złożenia korekty po ustaleniu przez podatnika faktów uzasadniających zmianę danych zawartych w deklaracji. Ponieważ korekta deklaracji nastąpiła zanim Urząd powziął wiadomość o konieczności jej złożenia, należy uznać, iż zamiarem podatnika było prawidłowe wywiązanie się z obowiązków podatkowych, stąd nie można mu przypisać umyślności działania.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika