Czy kwota swiadczenia zdrowotnego przypadająca na poszczególnych pracowników jest przychodem pracownika (...)

Czy kwota swiadczenia zdrowotnego przypadająca na poszczególnych pracowników jest przychodem pracownika i czy powinna być opodatkowana?

POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Wola na podstawie art.14 a - 14 d ustawy z 29.08. 1997 - Ordynacja podatkowa ( Dz.U. z 2005r. nr.8 poz. 60 z późn.zm.) w związku z wnioskiem z dnia 20.06.2006r ( wpływ 22.06.2006r.)

postanawia

że stanowisko płatnika zawarte w wyżej wymienionym wniosku jest nieprawidłowe

UZASADNIENIE

Porady prawne

Z wniosku z dnia 20.06.2006r w sprawie udzielenia interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych wynika:

Stan faktyczny

-spółka z o.o zawarła z firmą umowę na świadczenie usług medycznych na rzecz pracowników - wskazanych pisemnie osób mających prawo korzystać z usług.Podane dane zawierają imię , nazwisko ,NIP ,pesel, datę urodzenia,adres zameldowania. W ramach świadczonych usług mogą być wykonywane zarówno usługi z zakresu medycyny pracy , jak i badania i wizyty lekarskie nie obowiązkowe , zależnie od bieżących potrzeb pracowników .

W ramach umowy firma medyczna wystawia co miesiąc fakturę , wartość faktury stanowi kwota abonamentu pomnożona przez ilość uprawnionych pracowników do faktury dołaczona jest imienna specyfikacja tych pracowników.Nie ma innych rachunków za skorzystanie z konkretnych usług przez konkretnych pracowników .Wartośc faktury jest zależna wyłącznie od liczby uprawnionych osób i jest stałą bez względu na to czy uprawnieni pracownicy skorzystali w danym okresie rozliczeniowym z jakiegokolwiek świadczenia.

Pytanie płatnika

-czy kwota przypadająca na poszczególnych pracowników jest przychodem pracownika i czy powinna być opodatkowana...

Stanowisko płatnika

- ze względu na to ,że faktura zawiera koszt ogólnego abonamentu niezależnie czy pracownicy uprawnieni skorzystali z przysługujacego im prawa do świadczeń , świadczenia nie stanowią przychodu pracowników i nie powinny podlegać opodatkowaniu

ocena prawna

- zgodnie z art.11 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz. U. nr. 14 z 2000r. poz. 176 z późn, zm. ) przychodami , z zastrzeżeniem art. 14 -16 , art.17 ust.1 pkt. 6 i 9 , art.19 i art.20 ust.3 są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń - zgodnie z art.11 ustawy jak wyżej

Z wniosku płatnika wynika ,że Spółka zawarła umowę na świadczenia usług medycznych na rzecz pracowników ,że wskazaniem w tej umowie konkretnych nazwisk osób mających prawo korzystać z usług w zakresie badań i wizyt lekarskich nie obowiązkowych zależnych od bieżących potrzeb pracownika.Ponadto osoby mające prawo do korzystania z usług w zakresie medycyny pracy jak i badań i wizyt lekarskich są wymienione imiennie w specyfikacji dołączonej do miesięcznej faktury. Zatem określona kwota opłaty za usługi medyczne jest przypisana do konkretnej osoby.

W związku z powyższym u tych osób powstaje przychód , o którym mowa w art.11 powołanej ustawy, który podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych .

Z uwagi na powyższe organ podatkowy postanowił jak w sentencji.

Powyzszych informacji udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony przez wnioskodawcę i przepisy prawa podatkowego obowiazujące w dniu złożenia wniosku .

Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika , płatnika lub inkasenta , wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia zgodnie z art.14 b Ordynacji podatkowej .

Na niniejsze postanowienie stronie przysługuje prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa Wola w terminie siedmiu dni od daty doręczenia postanowienia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika