Gmina zamierza przenieść odpłatnie własność działki na rzecz właściciela naniesień budowlanych (...)

Gmina zamierza przenieść odpłatnie własność działki na rzecz właściciela naniesień budowlanych w trybie art. 231 § 2 Kodeksu cywilnego, w celu realizacji roszczenia.
Gmina zamierza sprzedać nieruchomość, dla której stracił ważność plan zagospodarowania przestrzennego. W wypisie z ewidencji gruntów nieruchomość sklasyfikowana jest jako rolna.
Gmina zamierza dokonać zamiany nieruchomości o nierównej wartości z zastosowaniem dopłaty na rzecz Gminy, równej różnicy wartości zamienianych nieruchomości.
Czy w wymienionych wyżej przypadkach powstanie obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług ?

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Opocznie działając zgodnie z art.14 a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja Podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), w odpowiedzi na zapytanie z dnia 22.06.2004 r. (data wpływu: 23.06.2004r.), biorąc pod uwagę stan faktyczny w nim przedstawiony uprzejmie informuje.

Ad.1 - Gmina zamierza przenieść odpłatnie własność działki na rzecz właściciela naniesień budowlanych w trybie art. 231 § 2 Kodeksu cywilnego, w celu realizacji roszczenia.

Zgodnie z art. 231 § 2 Kodeksu cywilnego właściciel gruntu, na którym wzniesiono budynek lub inne urządzenie o wartości przenoszącej znacznie wartość zajętej na ten cel działki, może żądać, aby ten, kto wzniósł budynek lub inne urządzenie, nabył od niego własność działki za odpowiednim wynagrodzeniem.W myśl art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Zgodnie z art. 7 ust. 1 tej ustawy przez dostawę towarów, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.Art. 2 pkt 6 w/w ustawy określa, że towarami są rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.Biorąc pod uwagę powyższe uregulowania stwierdzić należy, że odpłatne przeniesienie własności działki w trybie art. 231 §2 Kodeksu cywilnego w przedmiotowej sprawie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Stawka podatku od tej dostawy wynosi 22%, zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535).

Porady prawne

Ad.2 - Gmina zamierza sprzedać nieruchomość, dla której stracił ważność plan zagospodarowania przestrzennego. W wypisie z ewidencji gruntów nieruchomość sklasyfikowana jest jako rolna.

Ponieważ ustawa z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535)nie zawiera definicji gruntów, terenów budowlanych oraz przeznaczonych pod zabudowę, jak również terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane oraz przeznaczone pod zabudowę, trzeba więc odwołać się do aktów prawnych regulujących tę kwestię.Zgodnie z art.4 ustawy z dnia 27.03.2003r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz.U. Nr 80, poz. 717 ze zm.) ustalenie przeznaczenia terenu oraz określenie sposobów zagospodarowania terenu następuje w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Jeżeli nie ma takiego planu należy odwołać się do do przepisów prawa geodezyjnego i kartograficznego i kwalifikować grunty w oparciu o ewidencję gruntów i budynków, o której mowa w art. 20 ustawy z dnia 17.05.1989r. Prawo geodezyjne i kartograficzne (j.t. Dz.U. z 2000r. Nr 100, poz. 1086 ze zm.). Zgodnie z art. 21 ust.1 tej ustawy podstawę planowania gospodarczego, planowania przestrzennego, wymiaru podatków i świadczeń, oznaczania nieruchomości w księgach wieczystych, statystyki publicznej, gospodarki nieruchomościami oraz ewidencji gospodarstw rolnych stanowią dane zawarte w ewidencji gruntów i budynków.Jeżeli zatem w w/w ewidencji gruntów i budynków nieruchomość, która ma być przedmiotem dostawy figuruje jako terem niezabudowany inny niż teren budowlany oraz przeznaczony pod zabudowę ? to na podstawie art. 43 ust.1 pkt 9 ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535) dostawa takiej nieruchomości jest zwolniona od podatku od towarów i usług.

Ad.3 ? Gmina zamierza dokonać zamiany nieruchomości o nierównej wartości z zastosowaniem dopłaty na rzecz Gminy, równej różnicy wartości zamienianych nieruchomości.

Na podstawie art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535). przez dostawę towarów, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Czynność zamiany jest niewątpliwie dostawą towarów w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług, dochodzi bowiem do wzajemnego przeniesienia prawa do rozporządzania towarem jak właściciel.Zgodnie z art. 29 ust. 1 w/w ustawy podstawą opodatkowania jest obrót z zastrzeżeniem ust. 3, który mówi, że jeżeli należność jest określona w naturze, podstawą opodatkowania jest wartość świadczenia obliczona na podstawie przeciętnych cen stosowanych w danej miejscowości lub na danym rynku w dniu wykonania świadczenia, pomniejszonych o podatek.Tak więc przy czynności zamiany podstawą opodatkowania jest wartość rzeczy przekazywanych przez podatników, a nie różnica wartości między rzeczami.W zapytaniu nie wyszczególniono jaka nieruchomość będzie przedmiotem zamiany.Jeżeli nieruchomość będąca przedmiotem zamiany jest terenem niezabudowanym innym niż teren budowlany oraz przeznaczony pod zabudowę ? to na podstawie art. 43 ust.1 pkt 9 ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) dostawa takiej nieruchomości jest zwolniona od podatku od towarów i usług. Jeżeli mamy do czynienia z dostawą budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu ? co w praktyce oznacza, że grunt opodatkowany jest taką stawką podatku od towarów i usług jak budynek z nim trwale związany i będący przedmiotem dostawy (art. 29 ust.5 w/w ustawy).Jeżeli zamiana dotyczyć będzie niezabudowanych terenów budowlanych oraz przeznaczonych pod zabudowę ? to będzie miała zastosowanie stawka podatku od towarów i usług 22%-zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535).

Powyższe wyjaśnienia oparte są na stanie prawnym obowiązującym w dniu udzielenia niniejszej odpowiedzi.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika