Czy i jaką stawką podatku od towarów i usług obciążyć roczny czynsz dzierżawy z tytułu dzierżawy (...)

Czy i jaką stawką podatku od towarów i usług obciążyć roczny czynsz dzierżawy z tytułu dzierżawy gruntu pod drobne uprawy rolne oraz czy jest to uwarunkowane przeznaczeniem gruntów w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego ?

Z informacji zawartej w piśmie z dnia 26.06.2006r., (uzupełnionym pismami z dnia 14.07.2006r. i 23.08.2006r.) wynika, że Gmina Miasto wydzierżawia na krótki okres (do trzech lat) część działek komunalnych na drobne uprawy rolne (kwiaty, warzywa) bez prawa budowy jakichkolwiek obiektów. Przedmiotowe działki komunalne stanowią pas gruntu o szerokości 35m pod linią wysokiego napięcia. Teren ten w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego oznaczony jest symbolem MN2 (zabudowa mieszkaniowa jednorodzinna). Z uwagi na przebieg linii wysokiego napięcia przepisy nie pozwalają na zabudowę w odległości mniejszej niż 40m od linii elektroenergetycznych.

Przedstawiając wskazany powyżej stan faktyczny, Gmina Miasto zwraca się z zapytaniem: czy i jaką stawką podatku od towarów i usług obciążyć roczny czynsz dzierżawy z tytułu dzierżawy gruntu pod drobne uprawy rolne oraz czy jest to uwarunkowane przeznaczeniem gruntów w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego.

Porady prawne

Zdaniem wnioskodawcy dzierżawa gruntu na cele rolnicze jako dostawa terenów niezabudowanych jest zwolniona z podatku od towarów i usług w oparciu o art.43 ust.1 pkt9 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług, a zapisy w miejscowym planie zagospodarowania nie mają znaczenia.

Tutejszy organ podatkowy nie podziela wyżej zaprezentowanego stanowiska Podatnika i wyjaśnia, co następuje:
Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), przez dostawę towarów rozumie się co do zasady przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Oddanie gruntu w dzierżawę na określony czas nie mieści się w zakresie definicji dostawy towarów, zawartej w art. 7 ust. 1 wyżej cytowanej ustawy, nie daje bowiem praw do rozporządzania gruntem jak właściciel, ani nie zostało wymienione pośród praw wskazanych w tym przepisie. Zgodnie art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów.

Dzierżawa nieruchomości stanowi świadczenie usługi i czynność ta co do zasady podlega opodatkowaniu według stawki podstawowej w wysokości 22% zgodnie z art. 41 ust. 1 wyżej cytowanej ustawy.Wyjątek stanowi dzierżawa gruntów przeznaczonych na cele rolnicze, która to czynność korzysta ze zwolnienia od podatku na podstawie § 8 ust. 1 pkt 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.).

Z powyższego wynika, iż o zwolnieniu dzierżawy gruntu z opodatkowania podatkiem od towarów i usług decyduje przeznaczenie gruntu na cele rolnicze. Stosownie do art. 2 pkt 15 ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004r. Nr 54, poz. 535 ze zm.) przez działalność rolniczą rozumie się produkcję rośliną i zwierzęcą, w tym również produkcję materiału siewnego, szkółkarskiego, hodowlanego oraz reprodukcyjnego, produkcję warzywniczą, gruntową, szklarniową i pod folią, produkcję roślin ozdobnych, grzybów uprawnych i sadowniczą, chów, hodowlę i produkcję materiału zarodowego zwierząt, ptactwa i owadów użytkowych, produkcję zwierzęcą typu przemysłowego lub fermowego oraz chów i hodowlę ryb i innych organizmów żyjących w wodzie, a także uprawy w szklarniach i ogrzewanych tunelach foliowych, uprawy grzybów i ich grzybni, uprawy roślin 'in vitro', fermową hodowlę i chów drobiu rzeźnego i nieśnego, wylęgarnie drobiu, hodowlę i chów zwierząt futerkowych i laboratoryjnych, chów i hodowlę dżdżownic, entomofagów i jedwabników, prowadzenie pasiek oraz chów i hodowlę innych zwierząt poza gospodarstwem rolnym oraz sprzedaż produktów gospodarki leśnej i łowieckiej, z wyjątkiem drewna okrągłego z drzew tropikalnych (PKWiU 02.01.13) oraz bambusa (PKWiU 02.01.42-00.11), a także świadczenie usług rolniczych.

Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny należy uznać, iż przedmiotowa dzierżawa gruntów z uwagi na jej rolnicze przeznaczenie (grządki warzywne i kwiatowe) w myśl powołanego wyżej § 8 ust. 1 pkt 4 rozporządzenia Ministra Finansów podlega zwolnieniu od podatku od towarów i usług.

Ponadto jak wynika z art. 693 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.), przez umowę dzierżawy wydzierżawiający zobowiązuje się oddać dzierżawcy rzeczy do używania i pobierania pożytków przez czas oznaczony lub nie oznaczony, z dzierżawca zobowiązuje się płacić wydzierżawiającemu umówiony czynsz.Tak więc w przypadku, gdy dla danej nieruchomości istnieje plan zagospodarowania przestrzennego, zgodnie z którym został uznany jako teren np. budowlany lub inwestycyjny, jednakże w danym okresie Gmina Miasto oddaje przedmiotowy grunt w dzierżawę na cele rolnicze, wówczas ze względu na przeznaczenie na cele rolnicze jego dzierżawa w myśl wyżej cytowanego rozporządzenia § 8 ust. 1 pkt 4 podlegać będzie zwolnieniu od podatku od towarów i usług.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Gminę Miasto i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika