?Czy od sprzedaży budynku, w którym prowadzona jest działalność gospodarcza (restauracja) podatnik (...)

?Czy od sprzedaży budynku, w którym prowadzona jest działalność gospodarcza (restauracja) podatnik zobowiązany jest naliczyć podatek VAT ?'

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowegow Pabianicach uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione w złożonym wnioskuz dnia 20.03.2007r. (data wpływu 20.03.2007r.).

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że wnoszący zapytanie prowadzi działalność gospodarczą (restaurację) w budynku będącym przedmiotem zapytania. Od dnia 01.05.2001r. do 31.01.2005r. działalność prowadzona była w formie spółki cywilnej (udział Strony we własności wynosił 50%). W dniu 06.12.2004r. podatnik rozpoczął działalność na własny rachunek, trwa ona nadal a udział we własności wynosi 100%.

Budynek został zakupiony w stanie surowym na podstawie umowy kupnabez podatku od towarów i usług.

W czasie działalności spółki cywilnej były prowadzone prace inwestycyjne,od których rozliczany był VAT.

Strona uważa, że spełnia warunek używania budynku przez okres 5 lat, który zwalnia od naliczania podatku od towarów i usług przy sprzedaży.

W odniesieniu do przedstawionego stanu faktycznego organ podatkowy stwierdza,co następuje:

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarówi usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej 'podatkiem', podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 7 ust. 1 cytowanej ustawy przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Przez towary zgodnie z art. 2 pkt 6 cyt. ustawy - rozumie się rzeczy ruchome,jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, któresą wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług zwalnia sięod podatku dostawę towarów używanych, z zastrzeżeniem pkt 10, pod warunkiemże w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawodo obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego; zwolnienie dotyczy również używanych budynków i budowli lub ich części, będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze.

Zgodnie z cyt. art. 43 ust. 2 pkt 1 cyt. ustawy przez towary używane, o których mowa w ust. 1 pkt 2, rozumie się budynki i budowle lub ich części - jeżeli od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów, minęło co najmniej 5 lat.

Z przepisu art. 43 ust. 6 ustawy wynika natomiast, ze zwolnienia, o którym mowa w ust.

1 pkt 2 ww. artykułu, nie stosuje się do dostawy towarów wymienionych w ust. 2 pkt 1, jeżeli przed wprowadzeniem ich do ewidencji środków trwałych lub w trakcie użytkowania wydatki poniesione przez podatnika na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30 % wartości początkowej, a podatnik:
  1. miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonegood tych wydatków;
  2. użytkował te towary w okresie krótszym niż 5 lat w celu wykonywania czynności opodatkowanych.

Użycie w tym przepisie sformułowania użytkował te towary w okresie krótszym niż 5 lat w celu wykonywania czynności opodatkowanych wskazuje, ze chodzi tu o całkowity okres użytkowania tych towarów do działalności opodatkowanej, a nie o okresnp. od zakończenia modernizacji, czy też o okres liczony od momentu przekroczeniaww. kwoty wydatków poniesionych na modernizację.

Podkreślić należy, że norma art. 43 ust. 6 nie znajduje zastosowania, gdy podatnik poniesie dające mu prawo do odliczenia podatku wydatki na ulepszenie obiektu przekraczające 30% jego wartości początkowej, jeżeli obiekt ten użytkował w okresie dłuższym niż 5 lat w celu wykonywania czynności opodatkowanych. Sprzedaż takiego obiektu będzie zatem zwolniona od podatku VAT. Zwolniona będzie także sprzedaż obiektu użytkowanego przez podatnika krócej niż 5 lat, jeżeli wydatki na ulepszenie nie dawały mu prawa do odliczenia podatku lub dawały takie uprawnienie, lecz nie osiągnęły wielkości 30% wartości początkowej obiektu.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż:

  • przedmiotowy budynek jest towarem używanym w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług,
  • przy przy zakupie budynku podatnikowi nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony,
  • podatnik miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od wydatków poniesionych na ulepszenie budynku,
  • użytkował dłużej niż 5 lat do działalności opodatkowanej.

W związku z powyższym, w świetle przytoczonego stanu faktycznego sprzedaż budynku korzystać będzie ze zwolnienia od podatku od towarów i usług.

Biorąc pod uwagę powyższe postanawia się jak w sentencji.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcęi stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania niniejszego postanowienia,interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej ? do czasu jej zmianylub uchylenia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika