Czy zasadne jest pobieranie przez bank zaliczek na podatek dochodowy od dochodu z tytułu emerytury zagranicznej (...)

Czy zasadne jest pobieranie przez bank zaliczek na podatek dochodowy od dochodu z tytułu emerytury zagranicznej i rozliczanie dochodu zgodnie z art. 27 ust. 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w przypadku gdy podatek jest już potrącany w Stanach Zjednoczonych Ameryki ?.

Zgodnie z opisanym stanem faktycznym od września 2002 roku pobiera Pani emeryturę ze Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej po zmarłym mężu. Jednocześnie pobiera Pani rentę krajową z ZUS. Od dochodów uzyskanych za granicą pobierane są zaliczki na podatek dochodowy w Stanach Zjednoczonych. Emerytura jest przelewana na Pani konto bankowe, a bank prowadzący to konto pobiera zaliczkę na podatek dochodowy po raz drugi w Rzeczypospolitej Polskiej. Pani zdaniem jeżeli od dochodów uzyskanych w USA pobrano już zaliczkę w USA to bank nie powinien pobierać po raz drugi zaliczek w Polsce a co za tym idzie dochody uzyskane w USA nie powinny być rozliczane z zastosowaniem art. 27 ust. 9 ustawy o podatku dochodowym.

Porady prawne

Podstawową zasadą ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) jest powszechność opodatkowania. Zgodnie z art. 3 ust. 1 tej ustawy osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów. O tym, czy emerytura przekazana z zagranicy osobie mającej miejsce zamieszkania w Polsce będzie podlegała opodatkowaniu w Polsce, decydują postanowienia dwustronnych umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, których stroną jest Polska.

Zasady opodatkowania emerytur i rent wypłacanych obywatelom Rzeczypospolitej Polskiej przez Rząd USA określają: umowa między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Stanów Zjednoczonych Ameryki o uniknięciu podwójnego opodatkowania i zapobieżeniu uchylania się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu (Dz. U. z 1976 r. Nr 31, poz. 178) - zwana dalej umową - oraz ustawa z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) - zwana dalej ustawą. Umowa ze Stanami Zjednoczonymi nie zawiera postanowień szczególnych dotyczących opodatkowania emerytur i rent, z wyjątkiem otrzymywanych z funduszów publicznych z tytułu pełnionych poprzednio funkcji rządowych. Emerytury takie podlegają opodatkowaniu w USA, w Polsce są one wolne od podatku. Od innych rent i emerytur przekazywanych do Polski Stany Zjednoczone pobierają podatek w wysokości efektywnej 25,5% (stawka w wysokości 30% zastosowana do dochodu równego 85% wypłaconej emerytury). W celu uniknięcia podwójnego opodatkowania ma zastosowanie art. 20 ust. 1 ww. umowy oraz art. 27 ust. 9 ww. ustawy. A zatem przy obliczaniu podatku należnego w Polsce odlicza się podatek zapłacony w USA. Przy czym w przypadku osiągania w Polsce również innych dochodów podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym (w Pani przypadku renty krajowej) podatek zapłacony w USA odlicza się proporcjonalnie do dochodu uzyskanego w USA. Na podstawie art. 35 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych osoby prawne i ich jednostki organizacyjne, które dokonują wypłaty emerytur i rent z zagranicy, są - jako płatnicy - obowiązane do poboru miesięcznych zaliczek na podatek-od wypłacanych przez nie emerytur i rent. Zgodnie z art. 8 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa , płatnik obowiązany jest na podstawie przepisów prawa podatkowego do obliczenia i pobrania od podatnika podatku i wypłacenia go we właściwym terminie organowi podatkowemu.Zgodnie z art. 35 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych płatnik wypłacający emerytury i renty z zagranicy jest obowiązany stosować postanowienia umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartej z państwem, z którego pochodzą te emerytury i renty. Jeżeli zatem np. z takiej umowy wynika, że dana emerytura (renta) nie powinna być w Polsce opodatkowana, płatnik zaliczek na podatek nie pobierze. Z kolei zgodnie z art. 35 ust. 3a ww. ustawy, podatnik przy odbiorze emerytury lub renty zagranicznej, którą co do zasady wypłaca się w walucie kraju wypłacającego, może wpłacić bankowi ustaloną zaliczkę w złotych. Wpłatę tę uznaje się za zaliczkę potrąconą przez płatnika, czyli przez bank.Osoby otrzymujące takie świadczenia bez pośrednictwa płatnika obowiązane są, na podstawie art. 44 ust. 1a pkt 2 ww. ustawy, wpłacać w ciągu roku podatkowego, bez wezwania przez urząd skarbowy, zaliczki na podatek dochodowy.

Tak więc Pani stanowisko w kwestii braku zasadności pobierania zaliczek w Polsce jest nieprawidłowe a co za tym stoi w świetle w/w przepisów celem uniknięcia podwójnego opodatkowania występuje konieczność rozliczenia podatku zgodnie z art. 27 ust. 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika