Dotyczy możliwości zastąpienia 1500 szt. deklaracji PCC-1 jedną zbiorczą deklaracją.

Dotyczy możliwości zastąpienia 1500 szt. deklaracji PCC-1 jedną zbiorczą deklaracją.

Odpowiadając na zapytanie Spółki z dnia 14.07.2004r. (data wpływu do tutejszego Urzędu 16.07.2004r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w trybie art. 14 a § 1 i § 3 ustawy z dnia29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926, z późn. zm.),w przedmiocie możliwości zastąpienia 1500 szt. deklaracji PCC-1 jedną zbiorczą deklaracją, Naczelnik Warmińsko ? Mazurskiego Urzędu Skarbowego w Olsztynie wyjaśnia, co następuje:

W przesłanym piśmie Spółka prosi o potwierdzenie stanowiska, że nie ma możliwości zastąpienia 1500 szt. deklaracji PCC-1 jedną deklaracją, w przypadku zawarcia umów kupna - sprzedaży z około 1500 osobami fizycznymi. Spółka sugeruje, że dokonane czynności można przedstawić w jednej deklaracjiPCC-1, w której zawarte byłyby wszystkie niezbędne informacje i podpisy dotyczące kupującego, zaś dane dotyczące 1500 osób sprzedających zawarte byłyby w załączniku do tej deklaracji. Załącznik ten zawierałby następujące dane: imiona i nazwiska sprzedających, imiona rodziców, adresy, PESEL, NIP, ilość udziałów, wartość udziałów oraz podpisy osób wyszczególnionych na liście.

Porady prawne

Do pisma Spółka dołączyła deklarację PCC-1 sporządzoną według proponowanego sposobu rozliczenia, podkreślając, że takie rozliczenie pozwoli na oszczędność w zużyciu papieru, a także w pracy obsługujących, sporządzającychje pracowników podatnika i urzędów skarbowych.

Z art. 4 pkt 1 ustawy z dnia 9 września 2000r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. Nr 86, poz. 959 z późn. zm.) wynika, że obowiązek podatkowy w podatku od czynności cywilnoprawnych ciąży na stronach czynności cywilnoprawnych. Zgodnie z § 3 ust 2 i 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia5 grudnia 2000r. w sprawie szczegółowych zasad poboru podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. Nr 108, poz. 1153, z późn. zm.), podmioty, o których mowa w art. 4 pkt 1 ustawy składają właściwemu organowi podatkowemu jedną deklarację, której wzór określa załącznik do ww. rozporządzenia.

Z powyższego wynika, że Spółka dokonując zakupu udziałów od 1500 osób fizycznych faktycznie zawiera 1500 odrębnych umów tj. odrębnych czynności cywilnoprawnych, których stronami są: Spółka i każda osoba sprzedająca odrębnie.

Zatem zgodnie z § 3 ust 2 cytowanego wyżej rozporządzenia strony każdejz zawartych umów powinny sporządzić jedną deklarację.

Jedynie gdy stronami jednej czynności cywilnoprawnej jest więcej niż dwóch podatników wówczas do deklaracji PCC-1 należy wypełnić załącznik PCC-1/A.

Ministerstwo Finansów w objaśnieniu do deklaracji w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych PCC-1 (druk PCC-1(3)/1-2) wyraźnie wskazuje, iż strony czynności cywilnoprawnej składają jedną deklarację PCC-1. Ministerstwo wyjaśnia również, że w deklaracji, którą należy złożyć w terminie 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego, wykazuje się tylko jedną czynność cywilnoprawną.

W związku z powyższym stanowisko przedstawione przez Spółkę należy uznać, że jest błędne, gdyż w deklaracji wypełnionej w przedstawiony przez Spółkę sposób nie zostały wskazane obie strony czynności cywilnoprawnej. Również pole nr 40 w deklaracji PCC-1, zawierające szczegółowe określenie przedmiotu czynności cywilnoprawnej powinno zawierać tylko jedną czynność cywilnoprawną, zaś w przedstawionej przez Spółkę deklaracji pole to zawiera wiele umów sprzedaży udziałów, co nie spełnia wymogów powyższej deklaracji.

Naczelnik Warmińsko ? Mazurskiego Urzędu Skarbowego w Olsztynie uprzejmie wyjaśnia, iż nie jest uprawniony do dokonywania analizy i oceny nakładów i skutków związanych z wykonywaniem nałożonych na podatnika obowiązków.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika