Czy będzie przysługiwało Podatnikowi prawo do uzyskania zwrotu, w przypadku, gdy w okresie pomiędzy (...)

Czy będzie przysługiwało Podatnikowi prawo do uzyskania zwrotu, w przypadku, gdy w okresie pomiędzy złożeniem wniosku o zwrot (VZM-1), a otrzymaniem należnej kwoty zwrotu, Podatnik dokona sprzedaży posiadanej nieruchomości?

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Olsztynie stwierdza, iż stanowisko Pani zawarte we wniosku z dnia 23.01.2006 r. w sprawie interpretacji obowiązującego prawa podatkowego jest prawidłowe.

Wnioskiem z dnia 23.01.2006 r. zwróciła się Pani do tut. organu podatkowego o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego.

Porady prawne

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż rozpoczęła Pani inwestycję budowlaną, która w oparciu o przepisy ustawy z dnia 29 sierpnia 2005 r. o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym (Dz. U. nr 177, poz. 1468) ?oddaje możliwość ubiegania się o zwrot części podatku od towarów i usług?.

Dodatkowo wyjaśnia Pani, iż posiada wszelkie dokumenty, zgodne z art. 4 pkt 2 w/cyt. ustawy ?dające prawo do zwrotu części wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych?.

Pyta Pani, czy będzie przysługiwało Pani prawo do uzyskania w/w zwrotu, w przypadku, gdy w okresie pomiędzy złożeniem wniosku o zwrot (VZM-1), a otrzymaniem należnej kwoty zwrotu, dokona Pani sprzedaży posiadanej nieruchomości?

W ocenie Pani ewentualna sprzedaż w/w nieruchomości nie ma wpływu na Pani prawo do skorzystania z ulgi polegającej na zwrocie części wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych, poprzez zwrot części podatku od towarów i usług.

Zasady zwrotu osobom fizycznym części wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych przez te osoby, m.in. w związku z budową budynku mieszkalnego (art.3 ust.1 pkt 1) reguluje obowiązująca od 01.01.2006r. ustawa z dnia 29 sierpnia 2005r. o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym (Dz. U. nr 177, poz. 1468).

Stąd też, stosownie do postanowień art. 3 ust. 2-4 tej ustawy :

- zwrot, o którym mowa w ust.1, dotyczy wydatków poniesionych i udokumentowanych fakturami wystawionymi od dnia 1 maja 2004 r. do dnia 31 grudnia 2007 r.;

- zwrot dotyczy wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych, które do dnia 30 kwietnia 2004r. były opodatkowane stawką podatku od towarów i usług w wysokości 7%, a od dnia 1 maja 2004r. są opodatkowane podatkiem VAT;

- dokumentem stanowiącym podstawę do obliczenia kwoty zwrotu części wydatków, o których mowa w ust.1 jest faktura wystawiona dla osoby fizycznej.

Kwota zwrotu jest limitowana i zależy od rodzaju inwestycji sfinansowanej przez inwestora (art. 3 ust. 5 i 6).

W świetle art. 4 ust.1 i 2 ustawy:

- prawo do zwrotu, o którym mowa w art. 3 ust. 1, przysługuje pod warunkiem, że osoba fizyczna lub jej małżonek nie dokonywali czynności, o których mowa w art. 3 ust. 1, jako podatnicy podatku od towarów i usług, w celu wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem,

- prawo do zwrotu (...) przysługuje, pod warunkiem, że osoba fizyczna posiada:

1) prawo do dysponowania nieruchomością na cele budowlane w rozumieniu ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. ? Prawo budowlane (Dz. U. z 2003 r. Nr 207, poz. 2016 z późn. zm.) albo tytuł prawny do budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w przypadku inwestycji określonej w art. 3 ust. 1 pkt 3:

2) pozwolenie na budowę w przypadku inwestycji, dla której zgodnie z ustawą z dnia 7 lipca 1994 r. ? Prawo budowlane wymagane jest takie pozwolenie.

Ponadto prawo do zwrotu osobom fizycznym części wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych (...) przysługuje po spełnieniu wszystkich wymogów, wskazanych w art. 5 cyt. wyżej ustawy.

Sprzedaż nieruchomości po dacie złożenia wniosku o zwrot części wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych nie ma wpływu na prawo do ulgi przy spełnieniu wskazanych wyżej warunków.

W myśl art. 14b § 1 i 2 w/w Ordynacji podatkowej niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika (...). Jest natomiast wiążąca dla organów podatkowych i organu kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy do czasu jej zmiany lub uchylenia w drodze decyzji.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Interpretacja niniejsza traci moc w momencie zmiany stanu prawnego.

Na niniejsze postanowienie przysługuje prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Olsztynie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Olsztynie w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia.

Stosownie do postanowień art. 222 Ordynacji podatkowej zażalenie na niniejsze postanowienie powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.

Na zażalenie winna być wniesiona opłata skarbowa w kwocie 5,00 zł.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika