W związku z tak przedstawionym stanem faktycznym, Spółka zwróciła się z zapytaniem, czy otrzymanie (...)

W związku z tak przedstawionym stanem faktycznym, Spółka zwróciła się z zapytaniem, czy otrzymanie potwierdzenia wywozu towarów poza terytorium Wspólnoty w dniu 08.03.2007 r. uprawnia Ją do wykazania eksportu towarów w deklaracji za miesiąc marzec 2007 r., lub czy Spółka powinna dokonać korekty deklaracji i wykazać eksport w miesiącu, w którym urząd celny faktycznie potwierdził wywóz towarów poza terytorium Wspólnoty, czyli za miesiąc październik 2006 r. ?

Naczelnik Pierwszego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Poznaniu, działając na podstawie przepisów:

- art. 14 a § 1, § 3, § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r., Nr 8, poz. 60 z późn. zm.),

po rozpatrzeniu wniosku w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, postanawia uznać za prawidłowy pogląd Podatnika, wyrażony w złożonym wniosku.

U Z A S A D N I E N I E

Porady prawne

Z przedstawionego w złożonym wniosku stanu faktycznego wynika, iż Wnioskująca sprzedaje swoje wyroby m.in. na eksport. Transakcja taka jest potwierdzona fakturą, specyfikacją wywożonych wyrobów oraz dokumentem SAD 3. W dniu 20.10.2006 r. Spółka wystawiła fakturę eksportową za towar, który został wysłany do Japonii. Z uwagi na brak dokumentu potwierdzającego wywóz towaru poza terytorium Wspólnoty do dnia 27 listopada t.j. do dnia sporządzenia deklaracji VAT-7 za miesiąc październik 2006 r., faktura ta nie została ujęta w rejestrze faktur sprzedaży eksportowej za ten miesiąc. Wnioskująca była tylko w posiadaniu kserokopii dokumentu celnego potwierdzającego procedurę wywozu. Ponieważ do dnia sporządzenia deklaracji za następny okres rozliczeniowy Spółka nadal nie posiadała dokumentu potwierdzającego wywóz towarów poza terytorium Wspólnoty, przedmiotowa transakcja została wykazana w deklaracji za miesiąc listopad 2006 r. jako sprzedaż na terytorium kraju ze stawką 22 %. W dniu 08 marca 2007 r. wpłynął do Spółki potwierdzony dnia 29.10.2006 r. przez urząd celny SAD 3, świadczący o wywozie towarów poza terytorium Wspólnoty.

W związku z tak przedstawionym stanem faktycznym, Spółka zwróciła się z zapytaniem, czy otrzymanie potwierdzenia wywozu towarów poza terytorium Wspólnoty w dniu 08.03.2007 r. uprawnia Ją do wykazania eksportu towarów w deklaracji za miesiąc marzec 2007 r., lub czy Spółka powinna dokonać korekty deklaracji i wykazać eksport w miesiącu, w którym urząd celny faktycznie potwierdził wywóz towarów poza terytorium Wspólnoty, czyli za miesiąc październik 2006 r. ?

Zdaniem Wnioskującej, w przedstawionym stanie faktycznym znajdą zastosowanie przepisy art. 41 ust. 6 i 9 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług. Spółka dokonała w deklaracji VAT-7 za miesiąc marzec 2007 r. (t.j. w okresie rozliczeniowym, w którym otrzymała potwierdzony dokument SAD 3), korekty naliczonego wcześniej do tej transakcji 22% podatku należnego, poprzez wycofanie faktury z rejestru sprzedaży krajowej i jednocześnie wykazała eksport towarów.

Ustosunkowując się do przedstawionej powyżej kwestii, stwierdza się co następuje;

Stosownie do przepisów art. 5 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlega eksport towarów. W myśl art. 2 pkt 8 ww. ustawy, przez eksport towarów - rozumie się potwierdzony przez urząd celny określony w przepisach celnych wywóz towarów z terytorium kraju poza terytorium Wspólnoty w wykonaniu czynności określonych w art. 7 ust. 1 pkt 1-4, jeżeli wywóz jest dokonany przez:

a) dostawcę lub na jego rzecz, lub

b) nabywcę mającego siedzibę poza terytorium kraju, lub na jego rzecz, z wyłączeniem towarów wywożonych przez samego nabywcę dla celów wyposażenia lub zaopatrzenia łodzi rekreacyjnych oraz prywatnych statków powietrznych lub innych prywatnych środków transportu, w tym środków transportu, o których mowa w art. 16 rozporządzenia Rady (WE) nr 1777/2005 z dnia 17 października 2005 r. ustanawiającego środki wykonawcze do dyrektywy 77/388/EWG w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. Urz. UE L 288 z 29.10.2005, str. 1).

Zgodnie z art. 19 ust. 6 ww. ustawy, obowiązek podatkowy w eksporcie towarów powstaje z chwilą potwierdzenia przez urząd celny określony w przepisach celnych wywozu towaru poza terytorium Wspólnoty.

Natomiast w myśl art. 41 ust. 4 przywoływanej ustawy, w eksporcie towarów, o którym mowa w art. 2 pkt 8 lit. a), stawka podatku wynosi 0 %. Zgodnie zaś z art. 41 ust. 6 ww. ustawy, stawkę podatku 0 % stosuje się w eksporcie towarów, o którym mowa w ust. 4 i 5, pod warunkiem że podatnik przed złożeniem deklaracji podatkowej za dany miesiąc otrzymał dokument potwierdzający wywóz towaru poza terytorium Wspólnoty. Jeżeli warunek, o którym mowa w ust. 6, nie został spełniony, podatnik nie wykazuje tej dostawyw ewidencji, o której mowa w art. 109 ust. 3, za dany okres rozliczeniowy, lecz w okresie następnym, stosując stawkę podatku 0 %, pod warunkiem otrzymania dokumentu wymienionego w ust. 6 przed złożeniem deklaracji podatkowej za ten okres. W razie nieotrzymania tego dokumentu w terminie określonym w zdaniu poprzednim mają zastosowanie stawki właściwe dla dostawy tego towaru na terytorium kraju (art. 41 ust. 7 ustawy). Powyższe, zgodnie z ust. 8 tegoż artykułu, stosuje się w przypadku, gdy podatnik posiada dokument celny potwierdzający procedurę wywozu. Stosownie zaś do art. 41 ust. 9 wskazywanej ustawy, otrzymanie przez podatnika dokumentu potwierdzającego wywóz towaru poza terytorium Wspólnoty w terminie późniejszym niż określony w ust. 7 upoważnia podatnika do dokonania korekty podatku należnego w rozliczeniu za okres rozliczeniowy, w którym podatnik otrzymał ten dokument.

Mając na uwadze powyższe uregulowania należy stwierdzić, że zasadnicze znaczenie dla możliwości zastosowania stawki VAT 0% w stosunku do eksportu towarów ma fakt posiadania przez podatnika dokumentu potwierdzającego wywóz towarów poza terytorium Wspólnoty. Należy zauważyć, że przepisy przywoływanej ustawy o podatku od towarów i usług nie definiują dokumentu potwierdzającego wywóz towaru poza terytorium Wspólnoty, ani nie precyzują formy, w jakiej właściwy urząd celny dokonuje potwierdzenia wywozu towarów z terytorium kraju poza terytorium Wspólnoty. W tym zakresie należy się więc posiłkować przepisami celnymi, które ściśle regulują te zagadnienia.

Wywóz ostateczny towarów poza obszar Unii Europejskiej regulują przepisy art. 161 ust. 5 rozporządzenia rady (EWG) nr 2913/92 ustanawiającego wspólnotowy kodeks celny i art. 788-796 rozporządzenia komisji (EWG) nr 2454/93 ustanawiającego przepisy wykonawcze do tego rozporządzenia. Zgodnie z art. 792 rozporządzenia komisji (EWG)nr 2454/93, zgłoszenie do wywozu towarów należy dokonać na podstawie SAD składającego się z kart 1, 2 i 3. Zastosowanie tych kart jest następujące:

#61607; karta 1 jest przeznaczona dla urzędu celnego, w którym zgłoszenie zostało dokonane,

#61607; karta 2 służy celom statystycznym,

#61607; karta 3 przeznaczona jest dla zgłaszającego.

Zgłoszenie to składane jest do urzędu celnego wywozu w celu dostarczenia towarów do urzędu celnego wyprowadzenia zlokalizowanego na granicy Unii Europejskiej. Zgodnie z art. 793 rozporządzenia wykonawczego, w przypadku towarów wywożonych w inny sposób, czyli transportem drogowym, urzędem celnym wyprowadzenia jest ostatni urząd celny przed opuszczeniem przez towary obszaru celnego Wspólnoty. Obowiązkiem tego urzędu jest upewnienie się, czy przedstawione towary są towarami zgłoszonymi do wywozu w urzędzie celnym wysyłki. W przypadku nie stwierdzenia różnic urząd ten potwierdza ich fizyczne wyjście poza obszar celny UE poprzez poświadczenie wywozu na odwrotnej stronie karty 3 SAD pieczęcią z nazwą urzędu i datą.

W oparciu o przepisy rozporządzenia Komisji (WE) nr 2286/2003 z dnia 18 grudnia 2003 r., zmieniającego rozporządzenie Komisji (EWG) nr 2454/93, ustanawiające przepisy w celu wydania rozporządzenia Rady (EWG) nr 2913/92, ustanawiającego Wspólnotowy Kodeks Celny (Dz. Urz. WE L 343 z 31.12.2003 r.), które między innymi wprowadziło nowe zasady wypełniania formularza SAD - Ministerstwo Finansów RP opracowało Instrukcję wypełniania i stosowania dokumentu SAD. Zgodnie z treścią powyższego dokumentu eksport na potrzeby podatku od towarów i usług przy transporcie drogowym przy braku stosowania procedury tranzytu powinien być potwierdzony na karcie 3 dokumentu SAD stosowną pieczęcią oraz datą przez ostatni urząd celny przed opuszczeniem przez towary obszaru celnego Wspólnoty (czyli najczęściej graniczny urząd celny).

Należy uznać, że po objęciu zgłoszonych towarów procedurą wywozu, zgłaszającemu wydawana jest karta 3 SAD, która po wyprowadzeniu poza terytorium Wspólnoty i potwierdzeniu przez urząd celny wyprowadzenia, z dokumentu celnego potwierdzającego procedurę wywozu staje się dokumentem potwierdzającym wywóz towarów poza obszar UE.Fakt fizycznego wywozu towarów właściwy urząd celny potwierdza na odwrotnej stronie egzemplarza SAD 3 i zwraca go do urzędu celnego, w którym zgłoszono procedurę wywozu. Potwierdzenie wywozu przyjmuje formę pieczęci (która jest urzędowo określona w każdym z państw członkowskich) z nazwą urzędu celnego wyprowadzenia i datą tego wyprowadzenia. Wobec powyższego, należy stwierdzić, że dla zastosowania stawki 0% właściwej dla eksportu towarów konieczne jest dysponowanie dokumentem celnym SAD, na którym urząd celny wyjścia przez zastosowanie odpowiednich adnotacji i pieczęci potwierdził fakt wywozu towarów poza terytorium Wspólnoty

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Wnioskująca na dzień sporządzania deklaracji VAT-7 za miesiąc, w którym dokonała eksportu towarów była tylko w posiadaniu kserokopii dokumentu celnego potwierdzającego procedurę wywozu. Z uwagi na brak dokumentu potwierdzającego wywóz towarów poza terytorium Wspólnoty przy sporządzaniu deklaracji VAT-7 za następny okres rozliczeniowy, Spółka przedmiotową transakcję wykazała jako sprzedaż krajową. Potwierdzony przez urząd celny dokument SAD 3 wpłynął do Spółki w dniu 08.03.2007 r.

Zdaniem tut. organu podatkowego, posiadanie przez Wnioskującą kserokopii karty 3 SAD dokumentującej objęcie towarów procedurą wywozu przez urząd celny, w którym dokonano zgłoszenia celnego, a przed potwierdzeniem na niej faktycznego wywozu towarów poza terytorium Wspólnoty, nie stanowi dokumentu, o którym mowa w art. 41 ust. 6 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (może jedynie stanowić dla eksportera informację o faktycznym objęciu towarów procedurą wywozu), gdyż eksporter w jego fizycznym posiadaniu jest dopiero w momencie, kiedy karta 3 SAD do niego powraca, ale już jako dokument potwierdzający wywóz towarów.

W przedstawionym stanie faktycznym, Spółka otrzymała potwierdzony przez urząd celny dokument SAD 3 po wykazaniu sprzedaży eksportowej jako sprzedaży krajowej, zatem Wnioskująca ma prawo do dokonania stosowej korekty podatku należnego.

W kwestii ustalenia terminu dokonania przedmiotowej korekty wskazać należy, iż do dnia 31.05.2005 r., zgodnie z art. 41 ust. 9 przywoływanej ustawy o podatku od towarów i usług, otrzymanie przez podatnika dokumentu potwierdzającego wywóz towaru poza terytorium Wspólnoty w terminie późniejszym niż określony w ust. 7, upoważniało podatnika do dokonania korekty złożonej deklaracji podatkowej, w której wykazał dostawę towarów. Jednakże, od dnia 01.06.2005 r. treść art. 41 ust. 9 ww. ustawy o VAT, została znowelizowana przez art. 1 pkt 15 a) ustawy z dnia 21 kwietnia 2005 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. nr 90, poz. 759), dając podatnikowi prawo do dokonania korekty podatku należnego w rozliczeniu za okres, w którym otrzymał dokument potwierdzający wywóz towaru poza terytorium Wspólnoty. W związku z powyższym, otrzymanie po dniu 01.06.2005 r. dokumentu potwierdzającego wywóz towaru poza terytorium Wspólnoty, upoważnia Wnioskującą do dokonania korekty podatku należnego w rozliczeniu za miesiąc, w którym otrzymała Ona ten dokument. Dokonywana korekta powinna polegać na odpowiednim pomniejszeniu wartości dostawy w kraju oraz podatku należnego i powiększeniu o tę wartość eksportu towarów opodatkowanego stawką 0%.

Biorąc zatem pod uwagę powyżej przytoczone przepisy prawa podatkowego oraz stan faktyczny przedstawiony przez Podatnika, stanowisko wyrażone w złożonym wniosku, należało uznać za prawidłowe i postanowić jak w sentencji.

Przedmiotowa interpretacja co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskującą i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika