Logowanie

Porozmawiajmy o naszych prawach

Napisz na forum

Porady prawne specjalistów e-prawnik.pl

Pomoc prawna online

najwyższa jakość

kazus odnośnie vacatio legis

  • AUTOR
    WIADOMOŚĆ
  • Ostatnio w pracy w Urzędzie Miejskim powstał mały spór w gronie prawników. Mianowicie dotyczył on kwestii czy rada może uchwalać uchwały na podstawie przepisów, które obowiązuje jeszcze vacatio legis. Wg rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie “Zasad techniki prawodawczej” (Dz.U. Nr 100, poz. 908) jest to dopuszczalne. Kłóci mi się to jednak z zasadą legalizmu. Organy państwa mogą przecież działać jedynie na podstawie i w granicach prawa a ustawa, która nie weszła jeszcze w życie nie obowiązuje. Zna ktoś jakieś orzecznictwo na ten temat? Ev. odniesienia do innych aktów prawnych? Wciągnęła mnie ta kwestia.

    Odpowiedz Cytuj
  • Możliwe jest podejmowanie uchwał przez radę gminy na podstawie przepisów będących w czasie vacatio legis, ale ich obowiązywanie będzie możliwe, dopiero wówczas, kiedy ich podstawa prawna wejdzie już w życie. Jeśli uchwała rady gminy będzie zawierać w swojej treści, że zaczyna obowiązywać od tego samego dnia co jej postawa prawna (lub w terminie późniejszym), to zasada legalizmu jest tutaj w pełni respektowana.
  • Reklama

 

Dodaj post na forum:

Najnowsze tematy

Porady prawne e-prawnik.pl:


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane