Logowanie

Porozmawiajmy o naszych prawach

Napisz na forum

Porady prawne specjalistów e-prawnik.pl

Pomoc prawna online

najwyższa jakość

Pracodawca spóźnia się z wypłatą - jak długo??

 • AUTOR
  WIADOMOŚĆ
 • Witam
  Mam problem z pracoadawcą powinien 10 dni temu wypłacic mi moje wynagrodzenie, ale jeszcze tego nie zrobił.I moje pytanie dityczy ile pracodawca może się spóźnić z wypłatą, a kiedy już powinien coś z tym zrobić, aby ja odzyskać?Z góry dziękuję za odpowiedzi

  Odpowiedz Cytuj
 • Pracodawca w ogóle nie może spóźniać się z wypłatą,jeśli to robi to jest wykroczenie przeciwko prawom pracowniak!Powinien zawiadomić Ciebie o przyczynie na piśmie .Ty masz prawo naliczać odsetki ustawowe w wys.13% w skali roku.Masz prawo zarządać wyjaśnień ,a potem jak to nie poskutkuje wpisać do Krajowego rejestru długów czul www.KRD.pl!PamIĘTAJ TO JEST NARZĘDZIE !powodzenia
  Odpowiedz Cytuj
 • Reklama

 • Pracodawca musi wypłacić wynagrodzenie zgodnie z terminem zawartym w umowie o pracę, a jeśli ten nie został określony nie później niż do 10 kolejnego miesiąca. Terminy te są nieprzekraczalne. W przypadku opóźnienia można zgłosić sprawę Państwowej Inspekcji Pracy lub/oraz wystąpić do sądu pracy o wydanie nakazu wypłaty wynagrodzenia wraz z odsetkami ustawowymi lub/oraz rozwiązać umowę o pracę w trybie natychmiastowym ("dyscyplinarka dla pracodawcy") w związku z ciężkim naruszeniem prawa pracownika przez pracodawcę. Natomiast nigdzie nie występuje zapis zobowiązujący pracodawcę do składania pisemnych wyjaśnień pracownikowi przyczyny opóźnienia wypłaty. Jest to bez znaczenia, ponieważ kodeks pracy nie dopuszcza żadnego usprawiedliwienia takiego postępowania.
  Odpowiedz Cytuj
 • To ,że przepisy nic na ten temat nie mówią , dla przyzwoitości pracodawca powinien powiedzieć swoim podwładnym przyczyny opóźnienia w wypłacie wynagrodzenia !Inspekcja pracy w ogóle na takie zgłoszenia nie reaguje!
  Odpowiedz Cytuj
 • Naruszenia podstawowych praw pracownika są najczęstszą przyczyną interwencji PIP. Natomiast należy składać zawiadomienia pisemnie listem poleconym.
  Odpowiedz Cytuj
 • A jak jest w przypadku umowy zlecenie, jeżeli na umowie mam napisane, że moje wynagrodzenie będzie wypłacane zawsze do 10 każdego miesiąca? Też mogę takie samo postępowanie zacząć jeżeli jest to umowa zlecenie? Mam właśnie duży problem z odzyskaniem pieniędzy i nie wiem jak mogę się za to zabrać...
  Odpowiedz Cytuj
 • Tutaj jest dobry artykuł na ten temat: http://www.praca-wisla.pl/gdy-pracodawca-spoznia-sie-z-wyplata-wynagrodzenia/ . Są podane artykuły w oparciu o które można dochodzić swoich praw. Na pewno nie wolno odpuścić - w końcu to są Wasze pieniądze.
  Odpowiedz Cytuj

Najnowsze tematy

Porady prawne e-prawnik.pl:


 • Odsetki od zaległego wynagrodzenia

  Ile może wynosić oprocentowanie zaległych wypłat, odprawy i odszkodowania za skrócony okres wypowiedzenia jeśli były pracodawca zalega z wypłatą tych należności? Jak długo trwa postępowanie w Sądzie Pracy celem zasądzenia tych odsetek?

 • Porzucenie pracy przez pracownika

  W jakim czasie pracodawca może zwolnić pracownika z art. 52 - porzucenie pracy. Jeśli przestałem świadczyć pracę od 15.12.2001 r (nie posiadam poświadczenia przyjęcia przez pracodawcę mojego wypowiedzenia, chociaż je złożyłem).

 • Okres przechowywania dokumentów płacowych

  Jak długo zakład pracy ma obowiązek przechowywania dokumentów płacowych pracownika?

 • Opóźnianie się z wypłatą wynagrodzenia

  Co powinnam zrobić w momencie, gdy pracodawca notorycznie spóźnia się z wypłacaniem pensji zarówno zasadniczej jak i ryczałtu i prowizji? Należności te otrzymuję w ostatniej kolejności ponieważ jestem w ciąży i przebywam obecnie na L-4.

 • Wypłacanie świadczenia chorej ciężarnej

  Zatrudniam pracownicę, która jest w 14 tygodniu ciąży. Obecnie jest na zwolnieniu lekarskim. Umowa terminowa o pracę podpisana z pracownicą kończy się w jej 17 tyg. ciąży. W związku z tym nie mogę rozwiązać umowy do dnia porodu i muszę wypłacać jej pensję. Kto jest obciążony wypłatą pensji dla tej osoby, gdy jest ona na zwolnieniu i raczej do pracy nie wróci ze względu na stan zdrowia? Do kiedy pensję wypłaca pracodawca, a od kiedy przejmuje to ZUS?

Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane