Logowanie

Porozmawiajmy o naszych prawach

Napisz na forum

Porady prawne specjalistów e-prawnik.pl

Pomoc prawna online

najwyższa jakość

Pracodawca spóźnia się z wypłatą - jak długo??

 • AUTOR
  WIADOMOŚĆ
 • Witam
  Mam problem z pracoadawcą powinien 10 dni temu wypłacic mi moje wynagrodzenie, ale jeszcze tego nie zrobił.I moje pytanie dityczy ile pracodawca może się spóźnić z wypłatą, a kiedy już powinien coś z tym zrobić, aby ja odzyskać?Z góry dziękuję za odpowiedzi

  Odpowiedz Cytuj
 • Pracodawca w ogóle nie może spóźniać się z wypłatą,jeśli to robi to jest wykroczenie przeciwko prawom pracowniak!Powinien zawiadomić Ciebie o przyczynie na piśmie .Ty masz prawo naliczać odsetki ustawowe w wys.13% w skali roku.Masz prawo zarządać wyjaśnień ,a potem jak to nie poskutkuje wpisać do Krajowego rejestru długów czul www.KRD.pl!PamIĘTAJ TO JEST NARZĘDZIE !powodzenia
 • Reklama

 • Pracodawca musi wypłacić wynagrodzenie zgodnie z terminem zawartym w umowie o pracę, a jeśli ten nie został określony nie później niż do 10 kolejnego miesiąca. Terminy te są nieprzekraczalne. W przypadku opóźnienia można zgłosić sprawę Państwowej Inspekcji Pracy lub/oraz wystąpić do sądu pracy o wydanie nakazu wypłaty wynagrodzenia wraz z odsetkami ustawowymi lub/oraz rozwiązać umowę o pracę w trybie natychmiastowym ("dyscyplinarka dla pracodawcy") w związku z ciężkim naruszeniem prawa pracownika przez pracodawcę. Natomiast nigdzie nie występuje zapis zobowiązujący pracodawcę do składania pisemnych wyjaśnień pracownikowi przyczyny opóźnienia wypłaty. Jest to bez znaczenia, ponieważ kodeks pracy nie dopuszcza żadnego usprawiedliwienia takiego postępowania.
 • To ,że przepisy nic na ten temat nie mówią , dla przyzwoitości pracodawca powinien powiedzieć swoim podwładnym przyczyny opóźnienia w wypłacie wynagrodzenia !Inspekcja pracy w ogóle na takie zgłoszenia nie reaguje!
 • Naruszenia podstawowych praw pracownika są najczęstszą przyczyną interwencji PIP. Natomiast należy składać zawiadomienia pisemnie listem poleconym.
 • A jak jest w przypadku umowy zlecenie, jeżeli na umowie mam napisane, że moje wynagrodzenie będzie wypłacane zawsze do 10 każdego miesiąca? Też mogę takie samo postępowanie zacząć jeżeli jest to umowa zlecenie? Mam właśnie duży problem z odzyskaniem pieniędzy i nie wiem jak mogę się za to zabrać...
 • Tutaj jest dobry artykuł na ten temat: http://www.praca-wisla.pl/gdy-pracodawca-spoznia-sie-z-wyplata-wynagrodzenia/ . Są podane artykuły w oparciu o które można dochodzić swoich praw. Na pewno nie wolno odpuścić - w końcu to są Wasze pieniądze.
 

Dodaj post na forum:

Porady prawne e-prawnik.pl:


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane