Logowanie

Porozmawiajmy o naszych prawach

Napisz na forum

Porady prawne specjalistów e-prawnik.pl

Pomoc prawna online

najwyższa jakość

drzewa na granicy działki

 • AUTOR
  WIADOMOŚĆ
 • Witam, na działce sąsiadującej z moim domem sąsiad zasadził drzewa iglaste które gałęziami wchodzą na mój dom. Rosną one na granicy działek. Jaki jest art. "Prawa Budowlanego" który mówi że do niego należy usunięcie zwisających gałezi na moim domie. Sąsiad mimo apeli z naszej strony nie reaguje, a drzewa już wkrótce mogą stanowić duży problem w zimie lub w czasie huraganów. Bardzo prosze o pomoc; jeśli ktoś pzrerabiał podobną kwestie.

  Odpowiedz Cytuj
 • Rademenes
  Wysłany: 2007-06-08 14:44:43

  Nie ma takiego przepisu. Jest to możliwe jedynie na drodze cywilnej.
  Odpowiedz Cytuj
 • Reklama

 • Rademenes
  Wysłany: 2007-06-08 14:45:31

  Nie ma takiego przepisu. Jest to możliwe jedynie na drodze cywilnej.
  Odpowiedz Cytuj

 • Wysłany: 2008-11-17 14:39:55

  witam my tez mamy taka samą sytuacje i nic tez nie mozemy zrobic jedynie obcinac gałaaski z naszej strony .pisalismy juz do gminy ,byli poogladali i powiedzieli ze drzewa sa w dobrym stanie i niech rosna ,bylismy tez u własciciela bo niedawno drzewo sie przewrociło przy burzy ale poszło na odnich strone to powiedzieli nam ze dzrewa rosna i beda rosły .i taka odpowiedz dostalismy . no my tez sie teras boimy jak sa jakies silniejsze wiatry ze sie przewroca . nie wiemy co mamy robic
  Odpowiedz Cytuj
 • Viola
  Wysłany: 2008-12-13 17:55:28

  Miałam taki sam problem. Ale odbyła się sprawa w sądzie i teraz grabienie,wywóz liści oraz obcinanie gałęzi odbywa sie na koszt właściela drzew czyli sąsiada. (16 duzych topoli)
  Odpowiedz Cytuj
 • Posiadam działkę gdzie na granicy rosną drzewa. Chciałbym wyciąć te drzewa, ale nie wiem czy potrzebuję na to jakieś pozwolenia? Czy potrzebna jest zgoda sąsiada?
  Odpowiedz Cytuj

Najnowsze tematy

Porady prawne e-prawnik.pl:


 • Prawo budowlane - odległość roślin od granicy działek

  Czy prawo budowlane określa minimalną odległość od granicy działki w jakiej można zasadzić drzewa lub iglaki?

 • Sadzenie drzew i krzewów przy granicy działki

  Chciałbym zasadzić drzewa i krzewy na mojej działce. W jakiej odległości od granicy działki można zasadzić te rośliny?

 • Odległość linii średniego napięcia od granicy

  13 lat temu moją nieruchomość (nieużytki rolne) przekwalifikowałam na teren zalesiony. Kilka lat później wzdłuż granicy mojej nieruchomości (gdy posadzone tam drzewa były jeszcze dość niskie) i poprowadzono linię średniego napięcia. Zrobiono to nieudolnie, ponieważ na rogu mojej działki linia zachodzi nad mój teren. Niedawno bez zawiadamiania mnie o tym pracownicy Zakładu Energetycznego wycięli na mojej posiadłości ponad 30 drzew, które już zdążyły podrosnąć i sięgały już do przewodów. Nadmieniam, że nigdy nie wyrażałam zgody na przeprowadzenie linii nad moją nieruchomością Czy istnieją przepisy regulujące odległość linii energetycznych od granicy nieruchomości? Czy pracownicy Zakładu Energetycznego mogą wejść na teren prywatny bez powiadomienia właściciela i wycinać znajdujące się w pobliżu drzewa?

 • Spadające liście z drzewa

  Nabyłem działkę budowlaną, na której rosną kilkudziesięcioletnie dęby. Niektóre z tych drzew rosną blisko działki sąsiada. Wszystko jest w porządku do jesieni, kiedy zaczynają wiać wiatry i spadać liście z drzewa. Sąsiad w tym okresie bardzo się uaktywnia i twierdzi, iż liście spadające na jego działkę są to moje liście i powinienem je od niego odbierać. Sąsiad posiada na swojej działce drzewa owocowe, a na działkach sąsiednich także rosną duże drzewa liściaste. Zaoferowałem sąsiadowi, iż obetnę możliwe jeszcze do obcięcia gałęzie przechodzące na jego stronę, które były już obcinane wcześniej. Jednak dwa dęby rosną prawie w granicy działki i w tym przypadku należałoby usunąć praktycznie pół korony drzewa, a wydział ochrony środowiska gminy twierdzi, iż obcięcie gałęzi nie może w istotny sposób naruszać korony drzewa. Zgodziłem się, iż przyjmę część liści. Sąsiad twierdzi, iż obcięcie gałęzi przechodzących na jego stronę nie rozwiązuje sprawy, gdyż wiatr i tak będzie nawiewał spadające liście. Czyje są spadające liście? Czy należy je traktować jako szkodliwą immisję - za którą jestem odpowiedzialny - czy też może jak spadające owoce?

 • Sadzenie drzew przy granicy

  Jakie są wymagania prawne co do sadzenia drzew (liściastych i iglastych) w pobliżu granicy działki budowlanej? Co w przypadku, kiedy sąsiad posadził niecały metr od granicy drzewo liściaste i mimo prośby o przesadzenie nie zareagował? Do kogo się zwrócić i co mogę zrobić?

Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane