Gałęzie drzewa nad sąsiednią nieruchomością

Pytanie:

"Sąsiad, jak już wcześniej wspomniałem, nie ma zamiaru usuwać szkód powstałych przez jego drzewo, jak i je przycinać. Nie chodzi tu o jakieś drzewko owocowe tylko o 25 metrowy klon, który to lata świetności ma już za sobą. W odpowiedzi na poprzednio zadane pytanie jest mowa, że mógłbym bez zgody sąsiada sam przyciąć gałęzie, które wiszą nad moją działką . Niestety taka operacja to wydatek około 300 zł (tylko moja strona), klon już obumiera więc doszłaby kwestia usunięcia gałęzi niezgodnie z prawem, o której mowa w przesłanej przez państwa odpowiedzi i czy wyobrażają sobie państwo połowę 25 metrowego drzewa? W czwartek wynajęta firma za pomocą specjalnego podnośnika usuwała liście nagromadzone w rynnach, przy okazji usunęli trochę gałęzi wiszących nad rynnami. Dobrze nie zaczęli, przyjechała straż miejska na wezwanie mojego kochanego sąsiada, więc widzicie państwo, że inaczej jak przez drogę sądową tej sprawy się nie da załatwić."

Odpowiedź prawnika: Gałęzie drzewa nad sąsiednią nieruchomością

Przepisy przewidują konieczność uzyskania zezwolenia na wycięcie drzewa (są od tego wyjątki), ale nie gałęzi. Właściciel gruntu może obciąć i zachować dla siebie korzenie przechodzące z sąsiedniego gruntu. To samo dotyczy gałęzi i owoców zwieszających się z sąsiedniego gruntu, jednakże w wypadku takim właściciel powinien uprzednio wyznaczyć sąsiadowi odpowiedni termin do ich usunięcia. Przejście gałęzi na nieruchomość sąsiednią jest naruszeniem własności, z tego też względu właściciel działki, na której rośnie drzewo ma obowiązek zwrócić wydatki poniesione w celu usunięcia gałęzi.

Jeżeli mimo wcześniejszego wyznaczenia terminu (najlepiej wysłać pismo z żądaniem do sąsiada listem poleconym za potwierdzeniem odbioru) gałęzie nie zostały usunięte, to właściciel działki sąsiedniej może to zrobić sam i żądać zwrotu kosztów. Naszym zdaniem wezwanie przez sąsiada straży miejskiej nie miało podstaw, Pytający nie naruszył w żadnym stopniu prawa własności sąsiada. Zasadniczo więc, Pytający mógłby ściąć gałęzie mimo obecności straży miejskiej. Jeśli jednak nie było to możliwe (nastąpiła ingerencja straży miejskiej, właściciel nie ma wystarczających środków finansowych), to pozostaje droga sądowa. Należy w tym celu skierować do sądu pozew z żądaniem zobowiązania sąsiada do usunięcia gałęzi. Pozew należałoby też skierować w sytuacji, gdy obcięcie gałęzi grozi zawaleniem się drzewa. W takim wypadku warto w pozwie zażądać, by sąd zobowiązał sąsiada do ponoszenia kosztów sprzątania nieruchomości Pytającego.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika