Logowanie

Porozmawiajmy o naszych prawach

Napisz na forum

Porady prawne specjalistów e-prawnik.pl

Pomoc prawna online

najwyższa jakość

darowizna połowy samochodu

 • AUTOR
  WIADOMOŚĆ
 • -
  Wysłany: 2004-05-24 00:00:00

  Mój narzeczony kupił samochód i chce mi podarować połowę. czy jest to możliwe, jakie opłaty trzeba wnieść i jak wygląda potem rejestracja tego samochodu. (ja wystepowałabym w roli współwłaściciela). Bardzo proszę o odpowiedź

  (anutka)

  Odpowiedz Cytuj
 • Michał M
  Wysłany: 2006-03-29 20:42:59

  Witaj, podobną do wyżej opisanej sytuacji miałem 4 lata temu, kiedy to ojciec chciał wciągnąć mnie w koszta i "podarował mi" połowę auta. Sytuacja wygląda następująco: spisujesz umowe sprzedarzy lub darowizny połowy pojazdu (ważne by w umowie znalazła się wartość pojazdu (ustalacie ją sami)), następnie wybierasz się do urzędu skarbowego, płacisz podatek (mnie wyniosło to 16 PLN z jakimiś groszami, wyceniliśmy auto na 17 tyś PLN), z kwitkiem o opłaconym podatku, dowodami osobistymi oraz dowodem rejestracyjnym idziecie RAZEM do wydziału komunikacji, gdzie zostanie przerejestrowany pojazd. Jeżeli jesteś swierzo upieczonym kierowcą a narzeczony jeździ dłużej i ma wypracowane zniżki, polecam odrazu w ubezpieczalni zrobić podobny trik, czyli ubezpieczyć pojazd na dwie osoby, wtedy Tobie naliczane są zniżki, natomiast Twój narzeczony nic nie traci (musicie jedynie zapłacić większą składkę ubezpieczeniową).
  Odpowiedz Cytuj
 • Reklama

Najnowsze tematy

Porady prawne e-prawnik.pl:


 • Darowizna synowi byłego środka trwałego

  Osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą zakupiła (na firmę, na fakturę VAT) samochód, który został wciągnięty do ewidencji środków trwałych firmy i amortyzowany. Środek trwały został zamortyzowany w całości. Ponieważ zaprzestano użytkowania auta, zostało ono zdjęte z ewidencji środków trwałych. Czy właściciel samochodu może podarować go synowi i jakie konsekwencje podatkowe niesie za sobą taka darowizna?

 • Darowizna samochodu żonie

  Czy jako osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą mogę przekazać w formie darowizny zamortyzowany samochód żonie, która jest w firmie osobą współpracującą? Samochód został nabyty za kawalera przed założeniem firmy. Jakie to będzie miało skutki podatkowe?

 • Wspólność majątkowa a odszkodowanie z AC

  W trakcie małżeństwa mieliśmy samochód, który nam skradziono (było ubezpieczony) Obydwoje z mężem jesteśmy współwłaścicielami tego samochodu, jesteśmy w trakcie rozwodu. Zwrot za auto się przeciąga, całą sprawę pilotuje mąż, jednakże ja złożyłam w pzu prośbę o przelanie jako współwłaściciel samochodu połowy kwoty na moje konto. Czy jest to prawda, że pzu nie ma obowiązku wypłacić mi połowy, tylko może całą kwotę wypłacić mężowi na jego konto?

 • Wycofanie auta ze spółki

  Umową założycielską spółki cywilnej wspólnik wprowadził do spółki swój samochód. Parę dni później spółka zdecydowała wycofać samochód ze spółki. Sporządzony został dotyczący tego aneks do umowy spółki. Czy konieczne jest zapłacenie jakiegoś podatku od tej czynności?

 • Opodatkowanie darowizny w 2007 roku

  Mamy z mężem wspólnotę majątkową. Jesteśmy właścicielami samochodu osobowego o wartości ok. 17.000 zł; w dowodzie rejestracyjnym jesteśmy wpisani oboje jako współwłaściciele. W styczniu 2007 r. chcemy podarować ten samochód mojej mamie. Czy darowizna ta będzie w całości zwolniona z podatku? Jakie będą obowiązki wobec urzędu skarbowego związane z tą darowizną?

Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane