Logowanie

Porozmawiajmy o naszych prawach

Napisz na forum

Porady prawne specjalistów e-prawnik.pl

Pomoc prawna online

najwyższa jakość

Jak władający może zostać właścicielem

 • AUTOR
  WIADOMOŚĆ
 • -
  Wysłany: 2002-09-09 00:00:00

  W 1960 r moja mama nabyła w drodze spadku po swoim ojcu działkę rolną. > Posiadamy mapę nieruchomości wystawioną przez Urząd Gminy na której jest ona > określona jako WŁADAJĄCA. > Jest tam również informacja że właścicielem, zgodnie z wpisem w Księdze > Wieczystej pochodzącym z 1870 r, > jest inna osoba nie będąca naszym przodkiem. > Nie istnieją też żadne dokumenty poświadczające nabycie działki przez > przodków. (Widocznie ktoś nie dopilnował wpisu do księgi) > Pytanie brzmi: > Jak najprościej i najtaniej mama może zostać pełnoprawnym WŁAŚCICIELEM > działki? > > Z tego co wymyśliłam to chyba powinno się to odbyć na podobnej zasadzie jak > odbyło się to w latach 70-tych. > Wtedy obowiązywała ustawa z dn. 26.10.1971 o uregulowaniu własności > gospodarstw rolnych. > Niestety w stosownym czasie mama nie skorzystała z niej i w związku z tym > nie posiada aktu własności. > Znalazłam też informację że w 1982 r. ustawa została zastąpiona nową w > której zostało określone że tego typu sprawami zajmują się sądy w trybie > nieprocesowym. > Czy pomysl jest dobry?

  (basia)

  Odpowiedz Cytuj
 • QAga
  Wysłany: 2002-09-12 19:06:21

  Mama może nabyć grunt przez zasiedzenie. Po 25 latach (w dobrej wierze) lub 30 latach (w złej wierze) przysługuje takieprawo (patrz Kodeks Cywilny).Powinna to załatwić jak najprędzej w Państwa interesie.
 • Reklama

 • plus
  Wysłany: 2002-11-05 12:51:01

  przez zasiedzenie, dobra wiara -10 lat, zła wiara 20 lat - podstawa prawna ustawa o zmianie ustawy KC z 1990 roku - art. 172 k.c. w brzmieniu nadanym ww. ustawą.
 • Witam! Posiadam postanowienie sądu o nabyciu spadku po babci. Jak odzyskać kamienice wraz z gruntami, jeśli brak księgi wieczystej i jakichkolwiek dokumentów dotyczących zakupu działki przez pradziadka, natomiast babcia moja figuruje w ewidencji gruntów jako jedna z osób władających daną nieruchomością, a od 1977r. zarządem tej nieruchomości zajmował się zarząd gospodarki mieszkaniowej na podstawie przejęcia przez państwo nieruchomości protokołem zdawczo odbiorczym kamienicy od mojej babci w którym babcia jest określana jako jedyna właścicielka, ale brak jej podpisu? W obecnej chwili uznają oni moje prawo jako właściciela ale prawnie nie chcą mi przekazać własności i nadal wynajmują mieszkania lokatorom pobierając czynsze. Nie chcą przekazać mi nawet w zarządzanie. Bardzo proszę o pomoc w mojej sprawie. Z góry dziękuję.
 • Mama kupiła pół domu mieszkalnego w 1965r. była to umowa kupna do dzisiaj nie jest właścicielem tylko władającą całego budynku, który składa się jeszcze z dwuch pomieszczeń w których mieszka inna rodzina która nie ma aktu własności.W urzędzie gminy widnieje jako władająca całym budynkiem i przynależnym do tega gruntem.Płaci za całość podatek.Co mam teraz zrobić z tym wszystkim? Prosze o rade.
 

Dodaj post na forum:

Porady prawne e-prawnik.pl:


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane