Logowanie

Porozmawiajmy o naszych prawach

Napisz na forum

Porady prawne specjalistów e-prawnik.pl

Pomoc prawna online

najwyższa jakość

Przepisanie mieszkania z matki na córkę

  • AUTOR
    WIADOMOŚĆ
  • Witam,
    proszę o poradę. Moja mama chce przepisać na mnie(córkę) mieszkanie własnościowe. Problem w tym, że mama wyjechała zagranicę na rok, wraca za parę miesięcy. Dodam ze mieszkanie jest zapisane tylko na nią ale zostało nabyte w trakcie trwania małżeństwa, niestety rodzice są już po rozwodzie a tata nie jest w nim zameldowany. Czy mama musi być obecna przy przepisywaniu mieszkania czy wystarczy, że prześle z zagranicy pismo w ktorym wyraza zgodę na przepisanie mieszkania wszystkie dane podpis, oraz pismo to będzie miało pieczątke ambasady polskiej potwierdzającej zgodność danych? proszę o odpowiedz gdyz nie wiem co robic w takiej sytuacji.

    Odpowiedz Cytuj
  • powinna byc obecna, bądź ustanowić pełnomocnika pozdrawiam. Małgorzata Woźniak
    Odpowiedz Cytuj
  • Reklama

  • Dziekuje za odpowiedz. Czu pelnomocnikiem moze zostac Matka mojej mamy ? czyli moja babcia? chcialybysmy sprawe z przepisaniem mieszkania zalatwic jak najszybciej niestety mama nie moze teraz wrocic do Polski. Czy moglaby mi Pani napisac w jaki sposob ustala sie pelnomocnika?
    Odpowiedz Cytuj
  • Najlepiej niech to będzie pełnomocnictwo notarialne, bo czynność (darowizna będzie w formie aktu not.). Niech pelnom będzie na babcie. Pełnomocnictwo może byc zlozone przed notariuszem za granica i przełumaczone rpzez tłumacza przycięgłego w poslce. Najlepiej iśc do notariusza w Polsce i zapytać jakie dok i jak to uczynić w Waszym przypadku
    Odpowiedz Cytuj

Najnowsze tematy

Porady prawne e-prawnik.pl:


  • Własność a obowiązek meldunkowy

    Czy przepisując własnościowe mieszkanie z matki na córkę ta ostatnia musi być zameldowana w tymże lokalu?

  • Opodatkowanie sprzedaży odziedziczonego mieszkania

    Czy wpłacając podatek od spadków za otrzymane po rodzicach mieszkanie, czy przy sprzedaży tego mieszkania też się płaci podatek? Mieszkanie 53m2 mogłoby być zwolnione z podatku od spadku, bo nie przekracza 110m2, ale gdyby przepisać je na córkę, która ma w tej chwili 16 lat. Czy od przepisania tego mieszkania na córkę będzie opłata skarbowa? W jakiej wysokości? I jakie opłaty notarialne i sądowe (księga wieczysta). Mieszkanie na wolnym rynku może mieć wartość ok. 70 tys. zł. Czy 16-letnia córka może dysponować tym mieszkaniem tak jak pełnoletnia? Czy to rodzice w jej imieniu? Szczególnie chcemy wiedzieć, czy córka może w każdej chwili sprzedać to mieszkanie? A jeżeli tak to czy będzie płaciła podatek od sprzedaży? A gdy w ciągu 2 lat kupi inne mieszkanie np. w innej miejscowości?

  • Ustanowienie hipoteki

    W styczniu tego roku zakupiłam mieszkanie komunalne na własność, teraz chciałabym je przepisać na córkę ale nie w formie darowizny ale poprzez testament - w ten sposób aby córka mogła ustanowić jeszcze za mojego życia hipotekę na siebie. Czy jest to możliwe, a jak tak to w jaki sposób należy to przeprowadzić?

  • Nazwisko dziecka kobiety niezamężnej

    Czyje nazwisko nosić będzie dziecko urodzone przez kobietę niezamężną? Nazwisko ojca czy matki?

  • Darowizna mieszkania na rzecz dziecka

    Mam mieszkanie własnościowe i chcę je przepisać córce, która ze mną nie mieszka. Jakie czynności muszę podjąć, aby stała się pełnoprawnym właścicielem? Jakie są tego koszty?

Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane