Logowanie

Porozmawiajmy o naszych prawach

Napisz na forum

Porady prawne specjalistów e-prawnik.pl

Pomoc prawna online

najwyższa jakość

Darowizna mieszkania

 • AUTOR
  WIADOMOŚĆ
 • Mama moja ponad 5 lat temu zapisała mi mieszkanie w formie darowizny u notariusza mieszkanie społdzielczo-własnosciowe.Nie mam rodzenstwa,poniewaz moj brat zmarł poł roku temu.Zostawił dwoje dzieci.A oto moje pytanie. Czy po smierci mojej may dzieci mojego brata beda mogły upomniec sie o zachowek? Jesli tak to w jakiej wysokosci? Wartosc mieszkania w chwili obecnej to ok. 100.000zł. Czy taki zachowek ulega rowniez przedawnieniu? Z gory dziekuje za odpowiedz.Pozdrawiam.

  Odpowiedz Cytuj
 • bbb
  Wysłany: 2006-04-12 11:21:21

  Dzieci Twojego brata mogą się po śmierci Twojej mamy upomnieć sie o zachówek, jednad darowizny dokonane przez spadkodawcę przed więcej niż 10 lat przed śmiercią nie wchodzą do spadku, roszczenia o zachówek przedawniają sie po upływie otwarcia testamentu (lub daty śmierci spadkodawcy jeżeli nie zostawił testamentu).
 • Reklama

 • Anka
  Wysłany: 2007-04-12 22:43:04

  To nieprawda. Darowizny dokonane przed więcej niż 10 laty od otwarcia spadku (czyli od śmierci spadkodawcy gdy nie było testamentu lub od ogłoszenia testamentu jeśli istniał ) nie wchodzą do spadku tylko wtedy gdy zostały dokonane na rzecz osób innych niż zstępni (np. osobe spoza rodziny, dalekich krewnych ). W pozostałych przypadkach upływ czasu nie ma żadnego znaczenia. W tym więc przypadku dzieci brata będą mogły dochodzić zachowku, bo darowizna została dokonana na rzecz córki czyli zstępnej. Każdemu z dzieci brata będzie się należała równowartość połowy tego co otrzymaliby dziedzicząc wprost z ustawy a więc 1/2 z 1/4 wartości mieszkania czyli po 1/8. Nie ma znaczenia ile obecnie mieszkanie jest warte ani ile było warte w chwili dokonania darowizny. Wartość zachowku ustala się bowiem wg cen z chwili ustalania zachowku ( czyli cen aktualnych na rynku nieruchomości ).
 • Anka
  Wysłany: 2007-04-12 22:45:57

  Aha i roszczenia o zachowek przedawniają się PO UPłYWIE 3 LAT OD OTWARCIA SPADKU (a nie jak ktoś tu pisze po upływie otwarcia spadku..)
 • Monika
  Wysłany: 2007-09-24 13:53:02

  a ja jestem ciekawa jak wygląda sprawa zachowku jeżeli ja darowane mieszkanie sprzedam jeszcze przed śmiercią darczyńcy ( w moim przypadku mojej mamy ) lub np: przepiszę darowane mi mieszkanie na mojego syna. czy w powyższych przypadkach i tak nadal muszę rodzeństwu zapewnić zachowek ?
 • urzedas
  Wysłany: 2007-12-29 16:03:40

  Niestety ale tak. Musisz zapłacićzachowek bez względu na to co zrobisz z mieszkaniem. Jedynym ratunkiem w takiej sytuacji jest przeciąganie sprawy z rodziną, ąż do upływu 3 lat od śmierci spadkodawcy, wtedy jesteś bezpieczna, gdyż ich roszczenie ulega przedawnieniu.
 • ziut
  Wysłany: 2008-02-17 15:15:31

  Jedynym wyjściem [jeżeli twoja mama żyje jeszcze jak wnioskuję z listu] jest zapis przy akcie darowizny mieszkania , że nie wchodzi ono do schedy spadkowej.Wtedy należy się zachowek tylko od reszty spadku.
 • psotka
  Wysłany: 2008-02-27 19:03:10

  A ja mam pytanko, jeżeli nie ma już żadnej reszty spadku, to co wtedy z zachowkiem? Jeżeli np. darczyńca przepisał cały dom i nic już nie ma? Czy wtedy meble itp. zaliczają się na zachowek?
 • Monika
  Wysłany: 2008-05-03 06:33:24

  nie jestem prawnikiem ale... prawo do zachowku mają dzieci brata napewno .Jesli chodzi o przedawienia to prawdopodobie darowizny nie przedawianją się i liczą sie wszystkie dokonane .Natomiast wczoraj znalazłam publikację w gazecie prawnej że darowizny przedawniają sie po 10 latch.Najlepij skontaktuj się z prawnikiem Monika
 • garion
  Wysłany: 2008-07-17 11:21:38

  Darowizny przedawniają się w prawie spadkowym, jednak tylko w przypadku osób trzecich. Jeśli obdarowanym jest inny spadkobierca, darowizna się "nie przedawnia". Czyli nadal zostaje niejako doliczana do wartości spadku, od której wylicza się zachowek uprawnionego.
 • paaa
  Wysłany: 2008-08-07 22:25:18

  o rety, wszyscy się mylicie... zachowek wchodzi w grę tylko wówczas gdy spadkodawca sporządził testament... tutaj nie będzie zachowku, tylko dział spadku i ewentualne zaliczenie darowizny na schedę spadkową. Skonsultuj się lepiej z prawnikiem
 • mistrz
  Wysłany: 2008-10-08 22:41:11

  TAK, ZGADZAM, SIĘ, NIE NALEŻY SIĘ ZACHOWEK, JEŻELI NP. OJCIEC, DAROWAŁ JEDNEMU Z DZIECI MIESZKANIE AKTEM NOTARIALNYM, 5 LAT PRZED ŚMIERCIĄ, I NIE ZOSTAWIŁ TESTAMENTU- WTEDY RESZTA DZIECI, NIE MA PRAWA DO ZACHOWKU !!!! SMUTNE , ALE PRAWDZIWE
 • Macin
  Wysłany: 2008-11-24 14:39:41

  Według mojej wiedzy zachowek należy się zawsze jeżeli spadkobierca był pominięty w testamencie. A wyłaczenie darowizny z masy spadkowej nic nie daje i tak trzeba zapłacić zachowek
 • piter
  Wysłany: 2008-12-19 02:29:23

  totalna bzdura - ten, kto to napisał chyba kompletnie nie zna się na prawie - co ma zachowek do testamentu?
 • ania_d
  Wysłany: 2009-03-03 15:08:17

  a ja mam takie pytanie,babcia 5 lat temu przerpisala mi testamentem swoje mieszkanie i dziakłę,2 lata temu przepisala to wszystko na mnie przez darowizne,jak to wyglada z tym zachowkiem w tym przypadku?? babcia ma 3 dzieci w tym moja mama, ktora w razie czego zrzeka sie zachowku, jak to sie wtedy dzieli??
 • K!
  Wysłany: 2009-05-26 18:27:07

  Właśnie kto powinien to powinien się douczyć, jedyna prawidłowa porada na forum :D oczywiście że zachowek jest tylko przy testamencie.
 • lol
  Wysłany: 2009-07-30 14:31:26

  a co to jest "zachówek" mądralo, bo o czymś takim jak długo żyję nie słyszałem Może jest to instytucja w twoim autorkim kodeksie, bo zapewniam, że prawo cywilne takiej instytucji nie zna
 • Mama moja ponad 5 lat temu zapisała mi mieszkanie w formie darowizny u notariusza mieszkanie społdzielczo-własnosciowe.Nie mam rodzenstwa,poniewaz moj brat zmarł poł roku temu.Zostawił dwoje dzieci.A oto moje pytanie. Czy po smierci mojej may dzieci mojego brata beda mogły upomniec sie o zachowek? Jesli tak to w jakiej wysokosci? Wartosc mieszkania w chwili obecnej to ok. 100.000zł. Czy taki zachowek ulega rowniez przedawnieniu? Z gory dziekuje za odpowiedz.Pozdrawiam.
 • Nie mylić TESTAMENTU Z DAROWIZNĄ
 • Czy mieszkanie ktore aktem notarialnym otrzymalam od mamy będąc panną,podlega podziałowi majatku przy rozwodzie?
 • Zgadza się zachowek występuje tylko wtedy kiedy sporządzający testament pominął w nim członków rodziny, którzy należą do spadkobierców ustawowych i byliby nimi, gdyby nie było testamentu. Testament może być spisany nawet na osobę obcą lub tylko na jednego ze spadkobierców, wówczas pozostali spadkobiercy ustawowi mają prawo do zachowku.
 • Czy ktos z Panstwa opierajac sie na aktualnym prawie moze w 100% podać ,czy zachówek należy sie mojej siostrze , jeżeli ja przed 12-toma laty zostałam obdarowana/umowa notarialna darowizny/ mieszkaniem?Jest tak wiele interpretacji ,ze czytajac te wypowiedzi wiem mniej niz wczesniej wg.opinii jednych nalezy zachowek ,a inni twierdzą,ze się nie należy.Czy sądy w tej sprawie nie maja jednoznacznych przepisów prawnych?
 • czyli jeśli nie ma testamentu po śmierci spadkodawcy to wczesniejsze ,,DAROWIZNY,,sporzadzone za życia nie wymagają płacenia zachowku ?
 • piszesz ze przed 12-toma lat dostalas w darowiznie mieszkanie od mamy ale to tez zalezy czy mama zyje powiem krotko tak od darowizny musi byc 10-lat,zyciaw tym wypadku Twojej mamy,to po tym czasie nie musisz placic zachowku ale jezeli mama by zyla krocej jak 10-lat to zachowek sie nalezy,i od chwili smierci 3-lata po tym okresie jezeli osoby uprawnione nie zloza wniosku o zachowek to jest juz przedawnienie,,))
 • dziękuje za odpowiedz jak widać napisałam niezbyt dokładanie, otóż 12 lat,już właściwie 13 minęło od momentu kiedy mama podarowała mi mieszkanie /mieszkanie było własnością gminy chyba nazwywało się to ,,lokatorskie,,po śmierci mojego taty mama była głównym najemcą /Następnie mieszkanie zostało wykupione od gminy za moje pieniadze, ale oczywiście na mamy nazwisko .Po ok 2 latach od wykupu mama notarialnie przepisała go na mnie w formie darowizny -akt notarialny. Mama jeszcze żyje ,ale jest po udarze mózgu,który miała w grudniu 2009r. i ma afazję .Problem wyniknął teraz jak mama jest chora,albowiem moja siostra czeka na śmierć mamy ,bo poinformowała mnie,że po śmierci mamy zarząda ode mnie zachowku,a ja bedę musiała go Jej dać. Stad moje pytanie : czy gdy moja mama ,,zamknie oczy,, moja siostra gdy zwróci się do Sadu o zachowek ode mnie w związku z darowizna tego mieszkania ja bedą go musiała Jej zapłacić?
 • tak w istocie przepraszam nie chodzi o zachówek , lecz zachowek dziekuje i pozdrawiam
 

Dodaj post na forum:

Porady prawne e-prawnik.pl:


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane