Logowanie

Porozmawiajmy o naszych prawach

Napisz na forum

Porady prawne specjalistów e-prawnik.pl

Pomoc prawna online

najwyższa jakość

Odszkodowanie z OC sprawcy - zaniżona wycena PZU

 • AUTOR
  WIADOMOŚĆ
 • Witam serdecznie.
  Około miesiąca temu miałem kolizję drogową, w wyniku której zostało uszkodzone moje auto (w części przedniej: reflektory, maska, grill itd). Sprawca przyznał się do winy a wniosek o odszkodowanie został przekazany do PZU. Auto odstawiłem do serwisu i tam został dokonany przegląd przez rzeczoznawcę PZU. W otrzymanym kosztorysie nr 1 - 2300 PLN, nie zostały ujęte wszystkie części uszkodzone w wyniku kolizji (rzeczonznawca np zapomniał o pokrywie silnika - no bo przecież to taki mało rzucający się w oczy element oraz porysowanym reflektorze) i zostały zastosowane tylko części alternatywne (zastępniki). Po moim piśmie odnośnie niezgodności w wycenie, zostały dokonane ponowne oględziny. Otzrymałem kosztorys nr 2 - 3000 PLN, w którym ponownie wykorzystano częsci alternatywne ale dodano maskę oraz 50% jej lakierowania. W wyniku uderzeń kamieni na drodze szutrowej miałem kilka odprysków lakierniczych więc Ubezpieczyciel pomniejszył wycene pokrycia lakierniczego. Dodatkowo odnośnie porysowanego reflektora uzyskałem informację że uszkodzenia "nie korespondują ze sprawą" :) Jako że chcę naprawiać auto w serwisie, najlepiej bezgotówkowo i nie interesują mnie części zastępcze, warsztat przygotował swój kosztorys i wysłał do ubezpieczyciela. Kwota naprawy wynosi około 10000 PLN i obejmuje części oryginalne. Otrzymałem opdpowiedź na ten kosztorys z urealnieniem kosztów i kwota PZU wzrosła do około 4000 PLN, jednakże wycena wciąż wykorzystuje części alternatywne. PZU powołuje się na to że auto ma więcej niż 3 lata i nie przekonują ich informacje że 100% częsci w auta to części oryginalne pochodzące z pierwszego montażu.
  W związku z powyższym mam pytania:
  1. Czy ubezpieczyciel ma prawo odmówić użycia części oryginalnych? Dodam że serwis nie używa części nieoryginalnych.
  2. Czy ubezpieczyciel ma prawo obniżyć o 50% koszty lakierowania maski z powodu kilku odprysków lakierniczych? Jak dla mnie mogą polakierować całość i przywrócić mi auto do stanu z przed wypadku - czyli niech zrobią kilka odprysków. MI one nie przeszkadały.
  3. Na jakiej podstawie Rzeczoznawca stwierdza że porysowania reflektora nie mają związku ze sprawą i w jaki sposób mogę dochodzić swoich praw?
  4. Czy mogę dochodzić swoich praw ze względu na tracony czas? Mój czas dojazdu do pracy wydłużył się 3 krotnie ze względu na wykorzystywanie śroków komunikacji publicznej.

  Jeżeli ktoś ma podobne doświadczenia i wiedzę prawną w tym zakresie to prosiłbym o pomoc. Jestem zdecydowany wystąpić na drogę sądową bo zostałem bez auta (nie stać mnie w tym momencie wydać 10000 PLN na naprawę) a auto wykorzystywałem do dojazdu do pracy - dziennie około 70 km. Z góry dzięki.

  Odpowiedz Cytuj
 • Sugeruję kontakt z rzecznikiem praw ubezpieczonych. http://www.rzu.gov.pl/ Odnośnie części oryginalnych, to tak moja sugestia, żeby Pan się zastanowił na zamiennikami oryginalnymi kupionymi w niezależnym serwisie. Są to części tych samych dostawców lub innych markowych, tyle że bez znaczka producenta danej marki samochodu i często o 50% tańsze, ale wcale nie są gorsze. Naprawa w dobrym niezależnym warsztacie jest tańsza, a też wcale nie jest gorsza. Miałem ostatnio wycenę z serwisu na dość poważną wymianę części podwozia i hamulców. W ASO wycenili mi to na 12500 zł. Serwis należący do sieci AD wykonał to samo na częściach niemieckich dostawców podzespołów (jednak bez znaczka firmowego) za 5500 zł.
 • Reklama

 • Nie ma znaczenia, czy pojazd się naprawi czy nie. Nie powinno być istotne, czy poszkodowany zażąda rekompensaty na konto, czy też zdecyduje o naprawie w ASO itp Ogólnie, wysokość odszkodowania z OC w przypadku naprawy pojazdu w ASO lub wypłaty należnej kwoty na konto powinna być zbliżona :) ASO albo dobrze sporządzony kosztorys winny w pełni pokrywać wartość szkody http://www.rzeczoznawcapachucki.pl/ Na pełną likwidacje szkody są 3 lata :)
 • max
  Wysłany: 2017-05-28 20:05:50

  Rzecznik ubezpieczonych nic nie może. W takich sytuacjach należy udać się do euco. To jedyne dobre rozwiązanie.
 • Paweł
  Wysłany: 2017-06-26 14:08:59

  Polecam Kancelarie Prawną Polskie Centrum Wypłat Odszkodowań. Darmowa analiza, pokrywają wszystkie koszty sprawy. Pieniądze wypłacają w 24 godziny. tel: +48 535 394 394 mail: doplata@pcwo.pl
 • Joanna
  Wysłany: 2017-08-17 09:30:20

  Skorzystałam z pomocy firmy CarshPlus. Szybko i sprawnie. Nie znam się na prawie, nie muszę biegać po sądach. Polecam kontakt do pracownika 570660868.
 • Marceli
  Wysłany: 2017-08-18 12:47:58

  Parę tyg temu miałem trochę mocniejszą stłuczkę. Ubezpieczyciel wycenił szkodę na niecałe 3000. Wydawało mi się to trochę mało, więc poprosiłem szwagra, który jest mechanikiem od 20 lat, żeby też ocenił swoim okiem. Powiedział, że naprawa uszkodzen to co najmniej 2 razy tyle. Jak zawalczyć teraz z ubezpieczycielem, żeby nie dac się oszukać?
 • Musi Pan zlecić wycenę kosztów usunięcia szkody w warsztacie lub ASO dla danej marki i przedstawić ją ubezpieczycielowi z żądaniem korekty wyceny. Niestety firmy ubezpieczeniowe zrobiły z zaniżania kosztów naprawy pomysł na biznes i stało się to ich ogólnie stosowaną praktyką. Liczą na to, że cześć osób nie będzie miała ochoty walczyć z nimi i mają w tym rację. Z tego powodu powstały też kancelarie odszkodowawcze, które specjalizują się w wydzieraniu ubezpieczycielom pieniędzy jak psu z gardła. Powinien się Pan nastawić na ewentualność oddania sprawy do sądu,jeśli ubezpieczyciel nie ustąpi.
 • Michaelei
  Wysłany: 2017-08-20 02:58:25

  ?????? - ??? ???????, ??? ???????? ??? ????? ????? ?????? ?????????????, ??? ????????????? ? ??????????? ??????? ?????, ????????? ???????? ????? ???????. ????? ?????????? ???????? ?????? ofarma.ru, ??? ??????? ??? ???????? ?? ?????? ???????????? ??????? ????????? ??? ??????????? ???????????, ?? ? ?? ??????????????? ??? ???????? ???????. ?? ???????????? ? ???? ??????? ?????? ??? ? ???????, ? ??????? ?????? ?? ?????? ???????? ??? ?????! ???????????? ?????? ???????? ????? ??????? ?????????????? ?????? ????????, ????????? ???? ??????? ????????? ?????? ????????? ????? ????. ?????????? ?????? ? ?? ???????????? ????????! ?????? ?????? ? ?????? ?? ?????? ?????? ?????? ? ?????? ???????? ?????? ?????? ? ?????? ?? 1 ???????? ?????? ?????? ? ?????? ???????? ?????? ?????? ???????? ????? ? ??????
 • krzysztof
  Wysłany: 2017-08-21 16:13:48

  Marceli, bez kancelarii prawniczej się nie obejdzie niestety, ubezpieczyciele z reguły chcą przyoszczedzic na tobie jak najbardziej. Od siebie mogę polecić partner-kancelaria.pl ? miałem z nimi do czynienia, naprawdę dobrzy prawnicy.
 • Marceli
  Wysłany: 2017-08-30 13:55:01

  Dzięki za odpowiedz, mam nadzieje, ze uda mi się pozytywnie rozwiazac te sprawę.
 • Restio.pl
  Wysłany: 2017-10-02 22:02:22

  Samochód brał udział w kolizji? Nawet 90% odszkodowań jest zaniżonych, poznaj swoje prawa uzyskaj dopłatę na dowolny cel, bezpłatna analiza dokumentacji szkodowej www restio pl
 • Majka
  Wysłany: 2017-11-23 23:05:07

  W razie czego można zgłosić się do EuCO. Oni dopłacają do odszkodowań. Nie wiem jak ta procedura dokładnie wygląda.
 • Gdyby ktoś kiedykolwiek spotkał się z podobnym problemem, to osobiście polecam kontakt ze stowarzyszeniem Wokanda (Katowice, Jagiellońska 5), którego członkowie pomagają w takich sytuacjach. Sam niestety miałem problem z ubezpieczycielem i nie bardzo mogłem się w tym wszystkim odnaleźć. W Wokandzie znalazłem spore wsparcie. Pomagają w różnym zakresie, nie tylko w przypadku kolizji / wypadków drogowych.
 • Agata87
  Wysłany: 2017-12-12 15:29:13

  Zdecydowanie polecam firme Crash Plus. Ubezpieczalnia zaproponowała mi bardzo małe odszkodowanie, ale dzięki dopłacie udało mi się naprawić auto. Kontakt do osoby, która mi pomogła 570-660-876
 • CraigSig
  Wysłany: 2017-12-23 22:50:56

  ?????????? ????? ?? ???-????? http://mangoo77.mangoosteen.com ?????????? ????? ??????????? ????????????? ???????? ??? ???????? ???? ????? ??????????. ??? ?????? ???? ???????? ?????????? ?? 15 kg ?? 14 ????. ???????? ???????? ???????????? ?? ??????????. ????? ??????? ?????? ???????? ???????????? ??????????, ??????? ???? ???????? ? ?????? ?????? Mangoosteen. ? ????? ?????????? ????? 20 ?????? ????? ????????????? ????????. ????? ???????? ??????? ???????? ?????? ?????? ??????? ?????. ? ???????????? ???????????? ?? ???????? ? ?????. ?????????? ???????????? ?????????, ? ?????????? ???????? ????????? ????????? ??? ???????? ???????? ??????. ???????? ??????????? ??????????? ?????? ?????????? ???????? ?????? ? ?????? ?????????, ? ??? ?????????? ??????? ????? ???????? ?????????. ????????? ?????????? ????????, ??????? ? ???????? ????? ?????????? ? ?????, ??????????? ??????????? ????????????? ???????? ? ????. ????? ??????????????? ???????? ????? ?? ???????? ??????? ??????????????. ? ????? ???????? ???????? ? ???? ?? ???? ????????? ?????? ????????? ? ?????????????. ?????? ????? ?????????? ???????? ?? ????????-????? http://mangjoo77.mangoosteen.com.
 • CraigSig
  Wysłany: 2017-12-24 05:28:17

  ?????????? ????? ?? ???-????? http://mangoo77.mangoosteen.com ????? ?????????? ??? ????????????? ???????? ??? ????????? Mangoosteen. ??? ?????? ???? ???????? ?????????? ?? 15 ????????? ?? 14 ?????. ?????? ????????? ???????????? ? ????????. ????? ???????? ???????? ?????????????? ?????????????, ??????? ???? ????? ?? ?????? ????????? Mangoosteen. ?? ??????? ?????????? ????? 25 ?????? ????? ?????????????? ??????. ????? ? ???????? ????????? ???????? ?????? ???????? ??????? ?????. ? ???????????? ?????? ?? ???????? ? ?????. ????????? ???????????? ?????????, ? ????? ?????????????????? ???????? ????????? ????????? ??? ???????? ???????? ????????. ??????? ????????? ?????? ?????????? ???????? ?????? ? ?????? ???????, ? ??? ?????????? ???????? ?????????? ??????????? ???????. ????????? ?????????? ????????, ??????? ? ???????? ??????????? ??????? ? ??????, ?????? ?????????? ????????????? ???????? ? ?????????. ??????? ?????????? ????? ?? ????? ?????? ??????????????. ? ????? ?????? ????????? ? ???? ?? ?????????? ?????? ?????? ????????? ? ????????. ?????? ????? Mangoosteen ????? ?? ????????-????? http://mangjoo77.mangoosteen.com.
 • demik
  Wysłany: 2018-01-27 21:06:23

  Jak jest problem z ubezpieczycielem, to najlepiej skontaktować się z EuCO. Oni mają doświadczenie w walce z ubezpieczycielami.
 

Dodaj post na forum:

Porady prawne e-prawnik.pl:


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane