Logowanie

Porozmawiajmy o naszych prawach

Napisz na forum

Porady prawne specjalistów e-prawnik.pl

Pomoc prawna online

najwyższa jakość

Odszkodowanie z OC sprawcy - zaniżona wycena PZU

 • AUTOR
  WIADOMOŚĆ
 • Witam serdecznie.
  Około miesiąca temu miałem kolizję drogową, w wyniku której zostało uszkodzone moje auto (w części przedniej: reflektory, maska, grill itd). Sprawca przyznał się do winy a wniosek o odszkodowanie został przekazany do PZU. Auto odstawiłem do serwisu i tam został dokonany przegląd przez rzeczoznawcę PZU. W otrzymanym kosztorysie nr 1 - 2300 PLN, nie zostały ujęte wszystkie części uszkodzone w wyniku kolizji (rzeczonznawca np zapomniał o pokrywie silnika - no bo przecież to taki mało rzucający się w oczy element oraz porysowanym reflektorze) i zostały zastosowane tylko części alternatywne (zastępniki). Po moim piśmie odnośnie niezgodności w wycenie, zostały dokonane ponowne oględziny. Otzrymałem kosztorys nr 2 - 3000 PLN, w którym ponownie wykorzystano częsci alternatywne ale dodano maskę oraz 50% jej lakierowania. W wyniku uderzeń kamieni na drodze szutrowej miałem kilka odprysków lakierniczych więc Ubezpieczyciel pomniejszył wycene pokrycia lakierniczego. Dodatkowo odnośnie porysowanego reflektora uzyskałem informację że uszkodzenia "nie korespondują ze sprawą" :) Jako że chcę naprawiać auto w serwisie, najlepiej bezgotówkowo i nie interesują mnie części zastępcze, warsztat przygotował swój kosztorys i wysłał do ubezpieczyciela. Kwota naprawy wynosi około 10000 PLN i obejmuje części oryginalne. Otrzymałem opdpowiedź na ten kosztorys z urealnieniem kosztów i kwota PZU wzrosła do około 4000 PLN, jednakże wycena wciąż wykorzystuje części alternatywne. PZU powołuje się na to że auto ma więcej niż 3 lata i nie przekonują ich informacje że 100% częsci w auta to części oryginalne pochodzące z pierwszego montażu.
  W związku z powyższym mam pytania:
  1. Czy ubezpieczyciel ma prawo odmówić użycia części oryginalnych? Dodam że serwis nie używa części nieoryginalnych.
  2. Czy ubezpieczyciel ma prawo obniżyć o 50% koszty lakierowania maski z powodu kilku odprysków lakierniczych? Jak dla mnie mogą polakierować całość i przywrócić mi auto do stanu z przed wypadku - czyli niech zrobią kilka odprysków. MI one nie przeszkadały.
  3. Na jakiej podstawie Rzeczoznawca stwierdza że porysowania reflektora nie mają związku ze sprawą i w jaki sposób mogę dochodzić swoich praw?
  4. Czy mogę dochodzić swoich praw ze względu na tracony czas? Mój czas dojazdu do pracy wydłużył się 3 krotnie ze względu na wykorzystywanie śroków komunikacji publicznej.

  Jeżeli ktoś ma podobne doświadczenia i wiedzę prawną w tym zakresie to prosiłbym o pomoc. Jestem zdecydowany wystąpić na drogę sądową bo zostałem bez auta (nie stać mnie w tym momencie wydać 10000 PLN na naprawę) a auto wykorzystywałem do dojazdu do pracy - dziennie około 70 km. Z góry dzięki.

  Odpowiedz Cytuj
 • Sugeruję kontakt z rzecznikiem praw ubezpieczonych. http://www.rzu.gov.pl/ Odnośnie części oryginalnych, to tak moja sugestia, żeby Pan się zastanowił na zamiennikami oryginalnymi kupionymi w niezależnym serwisie. Są to części tych samych dostawców lub innych markowych, tyle że bez znaczka producenta danej marki samochodu i często o 50% tańsze, ale wcale nie są gorsze. Naprawa w dobrym niezależnym warsztacie jest tańsza, a też wcale nie jest gorsza. Miałem ostatnio wycenę z serwisu na dość poważną wymianę części podwozia i hamulców. W ASO wycenili mi to na 12500 zł. Serwis należący do sieci AD wykonał to samo na częściach niemieckich dostawców podzespołów (jednak bez znaczka firmowego) za 5500 zł.
 • Reklama

 • Nie ma znaczenia, czy pojazd się naprawi czy nie. Nie powinno być istotne, czy poszkodowany zażąda rekompensaty na konto, czy też zdecyduje o naprawie w ASO itp Ogólnie, wysokość odszkodowania z OC w przypadku naprawy pojazdu w ASO lub wypłaty należnej kwoty na konto powinna być zbliżona :) ASO albo dobrze sporządzony kosztorys winny w pełni pokrywać wartość szkody http://www.rzeczoznawcapachucki.pl/ Na pełną likwidacje szkody są 3 lata :)
 • max
  Wysłany: 2017-05-28 20:05:50

  Rzecznik ubezpieczonych nic nie może. W takich sytuacjach należy udać się do euco. To jedyne dobre rozwiązanie.
 • Paweł
  Wysłany: 2017-06-26 14:08:59

  Polecam Kancelarie Prawną Polskie Centrum Wypłat Odszkodowań. Darmowa analiza, pokrywają wszystkie koszty sprawy. Pieniądze wypłacają w 24 godziny. tel: +48 535 394 394 mail: doplata@pcwo.pl
 

Dodaj post na forum:

Porady prawne e-prawnik.pl:


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane