Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Karmelickiej 66, kod poczt. 31-128, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Kopie dokumentów jako dowody

PYTANIE: W mojej dotychczasowej praktyce sądowej do pism procesowych (rozwód) dołączałem kopie kserograficzne różnych dokumentów. Oryginalne były tylko zaświadczenia o bieżących dochodach. Zastanawiam się teraz, czy te nie uwierzytelnione kopie miały rzeczywiście rangę dowodów w tym procesie, a zatem wpływ na postanowienia sądu. Chodzi tu także o to, czy strona "przeciwna" może np. doręczyć sądowi oryginały dokumentów (a mnie tylko kopie) tak, żebym o tym nie wiedział i/lub skutecznie zakwestionować wartość dowodową moich kopii, zwłaszcza w ostatniej fazie postępowania. Czy kopie dokumentów załączone do pism związanych z postępowaniem w sprawie podziału majątku mają rangę dowodu, czy też niedostarczenie sądowi na czas i bez specjalnego wezwania dokumentów oryginalnych (uwierzytelnionych) może zostać uznane za brak tychże dokumentów?

FRAGMENT ODPOWIEDZI: Dowodami w postępowaniu mogą być nie tylko dokumenty urzędowe lub prywatne. Strona może korzystać z wszelkich środków dowodowych. Należą do nich dokumenty urzędowe i prywatne, zeznania świadków, (...)

Dalsza część odpowiedzi dostępna po wykupieniu
usługi "Dostęp do treści" od 6,15zł

Jeżeli masz już wykupioną usługę zaloguj się!

UWAGA! TYLKO TERAZ BEZPŁATNY DOSTĘP DO ZASOBÓW e-prawnik.pl
DLA FIRM sprawdź

Czy ten artykuł wyjaśnił wszystkie poszukiwane przez Ciebie informacje prawne?

TAK NIE

* kod otrzymany przez sms (6 znaków)

Aby otrzymać kod, wyślij SMS pod jeden z niżej podanych numerów

Dostęp do treści na 1 godzinę cena 6,15zł

Wyślij SMS na numer: 7568, w treści wpisując EP

Dostęp do treści na 24 godziny cena 11,70zł +VAT

Wyślij SMS na numer: 7968, w treści wpisując EP

Dostęp do treści na 1 miesiąc cena 30,75zł +VAT

Wyślij SMS na numer: 92568, w treści wpisując EP

regulamin

instrukcja obsługi SMS

Po wysłaniu SMS'a otrzymasz odpowiedź zawierającą specjalny kod dostępu, który należy wpisać w okienku logowania. Kod umożliwia przeglądanie wszystkich treści w portalu e-prawnik.pl

Zapoznaj się z regulaminem usługi. Aby skorzystać z usługi musisz mieć poprawnie skonfigurowaną obsługę plików cookie.

Wysyłając SMS na w/w numery wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej w rozumieniu art. 10 ust. 2 Ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drog± elektroniczną (Dz.U. Nr 144, poz. 1204) na podany numer telefonu komórkowego.

Podobne Opinie Prawne

  • Dowody i własne mieszkanie a podział majątku

    Czy wobec przedłożenia sądowi samych nie uwierzytelnionych kopii, sąd z urzędu powinien wezwać mnie do dostarczenia kopii poświadczonych lub oryginałów, czy też może bez takiego upomnienia uznać, (...)

  • Żądanie zwrotu wpłaconej zaliczki

    Zleciłem sprowadzenie samochodu z Niemiec osobie z którą współpracowałem wcześniej. Zaliczkę przesłałem pocztą na imię jego żony. Samochód nie został sprowadzony i nie mogę odzyskać zaliczki. (...)

  • Obalenie zeznań świadka

    Toczy się sprawa cywilna. Zdaniem uczestników świadek rozmija się z prawdą i chcieliby to udowodnić przed sądem. Czy i na jakiej podstawie można z powyższego powodu wnioskować o dopuszczenie (...)

  • Powództwo o zaprzeczenie ojcostwa - dowody

    Jakie dowody można wysunąć przy powództwie o zaprzeczenie ojcostwa? Najważniejszym dowodem w takim postępowaniu jest dowód z grupowego badania krwi. Opierasię on na „stwierdzonym porządku (...)

 

Komentarze: Kopie dokumentów jako dowody

  • MONIK 2011-12-06 14:51:45

    Re: Kopie dokumentów jako dowody

    UDZIELONA ODPOWIEDZ NIE WYJASNIA NAWET W CZESCI WATPLIWOSCI AUTORA PYTANIA, AUTOR ODPOWIEDZI WYKAZAL SIE KOMPLETNYM NIEZROZUMIENIEM PROBLEMU.


Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Karmelickiej 66. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Porady prawne online

Zaufało nam już:
  • 0
  • 1
  • 9
  • 2
  • 9
  • 3
  • 7
  • osób
Zobacz ich opinie:
  • marko55

    2014-03-31

    Dziekuje za otrzymana ocenę.Jest profesjonalna i wyjaśnia problem.Pozdrowienia i podziekowania dla autorow.
  • Krystyna G

    2014-03-20

    dziekuje za otrzymaną opinię, bardzo mi pomogła rozwikłać problem, o który pytałam
  • Barbara Z.

    2014-03-25

    Jestem bardzo zadowolona z usługi e-prawnik.pl Na doprecyzowane pytanie po otrzymaniu opinii dostałam odpowiedź która w pełni mnie satysfakcjonuje. Teraz wiem jak postąpić. Zespół prawników jest profesjonalny i rzetelny. Wycena usługi również nie jest zbyt wygórowana w porównaniu do usług prawników w mojej miejscowości. Dziękuję i pozdrawiam
  • Doris

    2014-03-27

    Opinia jest podana rzetelnie i profesjonalnie. Bardzo Dziękuję. Z porady korzystam już po raz drugi i jestem zadowolona. Dziękuję !
  • teresa bielecka

    2014-03-25

    witam-na razie bardzo Wam dziękuję w imieniu tej biednej Mamy-9 dzieci-postanowiłam Jej pomóc,choć sama walczę z bardzo złośliwym rakiem-jestem łysa i sama mam swe poroblemy,ale Wasza opinia mi się podoba,także jeszcze raz wielkie dzięki.Serdecznie pozdrawiam cały Wasz Zespół.Przypuszczam,że będę potrrzebowała dodatkowej pomocy,także pewnie się do Was zwrócę-DZIEKI
  • Bogdan T.

    2014-03-24

    Dziekuje za otrzymana opinie.Jest profesjonalna i rzeczywiscie wyjasnia problem.Pomaga w dalszym postepowaniu.Pozdrowienia i podziekowania dla autorow.
  • Janusz S.

    2014-03-10

    Opinia wyjaśnia zakres zadanego pytania w sposób jasny rysując kilka dróg rozwiązania.
  • bozenaj

    2014-03-19

    Dziękuję za otrzymaną opinię prawną. Treść podana w sposób rzetelny i w pełni wyczerpujący, komunikatywne podsumowanie opinii. Niezwykle wygodna i zarazem profesjonalna usługa dla osób nie mających możliwości bezpośredniego kontaktu z prawnikiem. Pozdrawiam
  • Dorota Gruchała

    2014-03-03

    Pierwsza opinia nie była dla mnie dokońca wyczerpująca, po darmowym doprecyzowaniu problemu uzyskałam jasną odpowiedź nie budzącą żadnych wątpliwości
  • Janusz Bartoszek

    2014-03-11

    Opinia prawna, którą otrzymałem w pełni mnie zadowala. Polecam korzystanie z usług prawnych e-prawnik.

Porady prawne

  • Kopie świadectw w aktach byłego pracownika

    Czy pracodawca pozostawia w aktach osobowych pracownika, z którym została rozwiązana umowa o pracę, kopie jego świadectwa szkolnego oraz wcześniejszych świadectw pracy? (...)

  • Zwrot zatrzymanych rzeczy

    Prokuratura zatrzymała w trakcie przeszukania w moim domu sześć tomów (format A-4 gruby skoroszyt) mojej kopiowanej przeze mnie z internetu korespondencji z moim konkubentem, (...)

  • Wydruk potwierdzenia przelewu a ZUS i US

    Założyłem konto firmowe w X (prowadzę sklep). Czy potwierdzenia przelewów do ZUS i US mogę dołączać do dokumentów (nie ma pieczątki banku) - jest natomiast adnotacja (...)

  • Kopie dokumentów jako dowody

    W mojej dotychczasowej praktyce sądowej do pism procesowych (rozwód) dołączałem kopie kserograficzne różnych dokumentów. Oryginalne były tylko zaświadczenia o bieżących (...)

  • Fotografowanie dokumentów z akt sądowych

    Czternastego stycznia br. prosiłam pisemnie sąd o przysłanie ksero niektórych dokumentów. Dokumenty posiadają przeprawianą numerację, inne zaginęły. Do dziś ich (...)

Artykuły

Śledź najnowsze informacje


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane