Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Karmelickiej 66, kod poczt. 31-128, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

  • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

  • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)

Rozłożenie na raty kosztów sądowych

Pytanie: Czy po otrzymaniu postanowienia o częściowym zwolnieniu od kosztów sądowych tj. "od wpisu od pozwu ponad 1000 zł", mam obowiązek niezwłocznej wpłaty w/w kwoty, czy powinienem (mogę) czekać na postanowienie sądu w tej sprawie tzn. na wymiar i wezwanie do wniesienia opłaty w określonym przez sąd terminie? Wniosek o zwolnienie od kosztów łącznie z pozwem złożyłem w lipcu 2003. Czy dopuszczalne jest odwołanie od w/w postanowienia, złożenie wniosku o odroczenie zapłaty czy też o rozłożenie należnej kwoty na raty? Czy ewentualne złożenie wniosku o ustanowienie adwokata z urzędu nadal będzie wstrzymywać rozpoczęcie procesu. Pytanie dotyczy sytuacji jw., tj. złożenie wniosku o zwolnienie od kosztów sądowych nastąpiło łącznie ze złożeniem pozwu o odszkodowanie. Postanowienie o zwolnieniu częściowym od kosztów sądowych otrzymałem 03.11.2004 roku.

Odpowiedź specjalisty e-prawnik.pl - ZADAJ PYTANIE:

Zgodnie z postanowieniami art. 394 § 1 pkt.2 Kodeksu postępowania cywilnego stronie przysługuje zażalenie do sądu drugiej instancji na postanowienie sądu pierwszej instancji, dotyczące odmowy zwolnienia z kosztów sądowych. Dotyczy to także sytuacji, kiedy strona domagając się całkowitego zwolnienia, została tylko częściowo zwolniona od ponoszenia kosztów sądowych. Takie zażalenie wnosi się do sądu, który wydał wspomniane postanowienie, w terminie tygodniowym od doręczenia tego postanowienia.

Według treści art. 124 Kodeksu postępowania cywilnego zgłoszenie wniosku o ustanowienie adwokata zasadniczo nie wstrzymuje biegu postępowania. Sąd może jednak wstrzymać rozpoznanie sprawy aż do prawomocnego rozstrzygnięcia wniosku i w związku z tym nie wyznaczać rozprawy, a wyznaczoną rozprawę odwołać lub odroczyć.

Na podstawie art. 16 ust. 1 ustawy z dnia 13 czerwca 1967 roku o kosztach sądowych w sprawach cywilnych sąd nie podejmie żadnej czynności na skutek pisma, od którego nie została uiszczona należna opłata. W tym wypadku przewodniczący wzywa wnoszącego pismo, aby pod rygorem zwrotu pisma uiścił opłatę w terminie tygodniowym od dnia doręczenia wezwania, a w razie bezskutecznego upływu tego terminu zwraca pismo.

Przepisy prawa polskiego (rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 18 lutego 1991 roku w sprawie umarzania, rozkładania na raty i odraczania terminu spłaty należności sądowych) przewidują także w wyjątkowych sytuacjach możliwość odroczenia, rozłożenia na raty lub umorzenia zasądzonych należności sądowych (czyli także kosztów sądowych). Na podstawie § 2.1 wspomnianego rozporządzenia na wniosek dłużnika (osoby obowiązanej do ich zapłaty) spłatę nieuiszczonych kosztów sądowych można rozłożyć na raty lub odroczyć na okres do dwóch lat, a w wyjątkowych wypadkach na okres do trzech lat, jeżeli natychmiastowe ściągnięcie tych należności byłoby połączone z niewspółmiernymi trudnościami lub groziłoby dłużnikowi zbyt ciężkimi skutkami. Natomiast zgodnie z postanowieniami § 3 należności sądowe (także koszty sądowe) mogą być umorzone na wniosek dłużnika w części lub w całości, jeżeli wykaże należycie, że ze względu na swoją sytuację rodzinną, majątkową i wysokość dochodów nie jest w stanie ich uiścić, a ściągnięcie należności pociągnęłoby dla dłużnika lub jego rodziny zbyt ciężkie skutki. 

O rozłożeniu na raty, odroczeniu terminu spłaty lub umorzeniu orzeczonych należności sądowych rozstrzyga ostatecznie prezes lub szef sądu właściwego do ściągnięcia należności.

Czy ten artykuł wyjaśnił wszystkie poszukiwane przez Ciebie informacje prawne?

TAK NIE

Zobacz także:

 

Komentarze: Rozłożenie na raty kosztów sądowych

  • mama 2010-08-02 14:28:55

    Re: Rozłożenie na raty kosztów sądowych

    mój syn/19 lat,niepracujący tylko się uczy/ wyrokiem sądu otrzymał do zapłaty: koszty sądowe oraz grzywną.proszę o pomoc,aby napisać podanie o rozłożenie spłaty na raty. dziękuje

  • ef 2010-04-17 14:52:49

    Re: Rozłożenie na raty kosztów sądowych

    Czy to rozporzadzenie z 1991 r nadal obowiazuje? czy jest jakies nowe w kwestii umarzania, rozkladania na raty i odraczania terminu splaty naleznosci sadowch? pROSZE O POMOC


Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Karmelickiej 66. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Zaufało nam już:
  • 0
  • 2
  • 0
  • 1
  • 8
  • 8
  • 2
  • osób

Opinie naszych klientów

  • Małgorzata

    ocena usługi:

    Opinia bardzo profesjonalna, godna polecenia .Bardzo dziękuję, będę polecała Państwa usługi wszystkim znajomym.
  • Zosia

    ocena usługi:

    Profesjonalne, przede wszystkim rzeczowo i w ustalonym czasie ? zostałam klientem e-prawnika.
  • anna

    ocena usługi:

    jestem specyficznie nastawiona na usług e...ale e-prawnik bardzo ale to bardzo pozytywnie mnie zaskoczył.
  • Mirosław

    ocena usługi:

    Witam, Dotyczy porady prawnej ID 144073nr. Jestem bardzo zadowolony zudzielonej porady. Jest ona profesjonalna, wyczerpującz i obszerna. Polecam wszystkim korzyslanie z usług e-prawnik Pozdrawiam Mirosław Ś.
  • Ela C.

    ocena usługi:

    Bardzo dziekuje, rzeczowa, dokladna i wyczerpujaca odpowiedz. Tak trzymać ! Inne firmy prawnicze nie udzielaja tak wyczerpujacych odpowiedzi ( a korzystałam z innych równierz ).Konkurencja daleko w tyle !!! Jak najbardziej polecam !
  • Mada

    ocena usługi:

    Jestem zadowolony z przedstawionej opinii , polecam profesjonalizm do przedstawienia realnej sytuacji prawnej
  • Marek

    ocena usługi:

    Szybko i profesjonalnie.Jestem bardzo zadowolony
  • Aleksander

    ocena usługi:

    Opinia przygotowana, szybko i jest wyczerpująca. Otrzymałem więcej informacji niż od adwokata przez pól roku. Polecam i zapewne jeszcze nie raz skorzystam. Aleksander
  • Marian

    ocena usługi:

    Szybko i profesjonalna opinia, polecam Marian
  • ss

    ocena usługi:

    Jestem zadowolona z wykonanej usługi.Opinia przedstawiona w sposób czytelny i rzetelny. Polecam korzystanie z e-prawnik.pl
  • Bogusław

    ocena usługi:

  • Elżbieta

    ocena usługi:

    Opinię sporządzony szybko i profesjonalnie. Bardzo dobry kontakt z biurem. Jestem zadowolona z wykonanej usługi. E 2912
  • Marcin

    ocena usługi:

    Bardzo profesjonalne podejście do zapytania klienta. Opinia przedstawiona w sposób czytelny i rzeczowy, poparta przepisami prawnymi. Jestem w pełni zadowolony z tej usługi. Polecam!
  • Bożena G.

    ocena usługi:

    Rzetelna opinia prawna przedstawiona w sposób czytelny i zrozumiały.Polecam wszystkim korzystanie z e-prawnika.
  • Artur

    ocena usługi:

    Szybko, profesjonalnie, polecam !
  • Małgorzata

    ocena usługi:

    Kolejny już raz skorzystałam z usług e-prawnik.pl i z całą pewnością niejednokrotnie jeszcze skorzystam. Jak zawsze rzeczowe i wyczerpujące potraktowanie tematu, w podsumowaniu cenne wskazówki i wnioski. Dziękuję i polecam.
  • natalia

    ocena usługi:

    Bardzo szybka i sprawna ocena, bardzo mi pomogła. Dziękuję

Porady prawne

Artykuły

Śledź najnowsze informacje


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane