Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

  • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

  • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)

Nazwisko dziecka pozamałżeńskiego

Pytanie: 1 z 3 Następne Czy dziecko może nosić zarówno nazwisko matki jak i ojca. Osoby te nie są związane związkiem małżeńskim, ale jest to ich wspólne dziecko.

Odpowiedź specjalisty e-prawnik.pl - ZADAJ PYTANIE:

Zgodnie z art. 89 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, jeżeli rodzice nie pozostają w związku małżeńskim, a ojcostwo zostało ustalone przez uznanie dziecka, dziecko nosi nazwisko ojca, chyba że ten za zgodą osób, których zgoda jest potrzebna do ważności uznania - czyli w tym przypadku matki, złożył przy uznaniu dziecka oświadczenie, że nosić ono będzie nazwisko matki; jeżeli w chwili uznania dziecko ukończyło już trzynasty rok życia, potrzebne jest także wyrażenie zgody przez dziecko osobiście.

Kodeks nie przewiduje zatem możliwości nadania dziecku podwójnego nazwiska.

Możliwa jest natomiast późniejsza zmiana nazwiska małoletniego dziecka, która następuje w razie zmiany nazwiska obojga rodziców, lub jednego z nich - za zgodą drugiego.

Zmiana nazwiska może nastąpić także później, po osiągnięciu pełnoletniości przez dziecko na jego wniosek.

Czy ten artykuł wyjaśnił wszystkie poszukiwane przez Ciebie informacje prawne?

TAK NIE

 

Komentarze: Nazwisko dziecka pozamałżeńskiego

  • Patrycja S. 2014-12-08 22:29:12

    Re: Nazwisko dziecka pozamałżeńskiego

    Witam Chciałabym się dowiedzieć, mianowicie ojciec mojego dziecka nie przyznał się do niego jest pozbawiony praw i dziecko ma moje nazwisko jednak jestem teraz z innym partnerem, z którym planujemy ślub i tu moje pytanie, czy można zmienić dziecku nazwisko z mojego na mojego obecnego partnera i jak to zrobić? Pozdrawiam

  • Magda 2012-03-29 00:27:36

    Re: Nazwisko dziecka pozamałżeńskiego

    Witam mam problem jestem w trakcie rozwodu w uk pozostało 6 tyg do uprawomocnienia wyroku sodu . Od dwóch lat jestem z innym parnerem za 4 tygodnie spodziewamy sie dziecka . Moje pytanie przy rejestracji dziecka czy moge zarejstrowac syna nazwiskiem biologicznego ojca ? I co mam zrobic dalej jakie urzędy w Polsce poinformować . Z góry serdeczne dzięki za info

  • ania 2011-04-27 13:47:18

    Re: Nazwisko dziecka pozamałżeńskiego

    witam mam pytanie jestem w trakcie rozwodu a mój związek z mężem się rozpadł dawno.Obecnie jestem w nowym zwiazku z kt?rego mam syna z obecnym partnerem.Syn nosi jeszcze moje nazwisko mam wniesiona sprawe do sądu o zmiane nazwiska.Jego biologiczny ojciec chce mu dać nazwisko czy będą wykonywane badania dna czy są niekonieczne.i czy zaprzeczenie ojcostwa i uznanie to to samo co zmiana nazwiska i czy badania nie musza byc wykonywane jeżeli mój mąz poświadczy że to nie jego a ojciec dziecka powie że jego

  • Kasia Durban 2011-03-28 21:46:05

    Re: Nazwisko dziecka pozamałżeńskiego

    Witam, Moj synek urodzil sie w UK i ma angielski akt urodzenia, w anglii jesli rodzice nie sam malzenstem mozna dziecku nadac nazwisko panienskie matki jako jedno z imion( ktore nie jest powszechnien uzywane lecz isntieje w akcie urodzenia) , podczas umiejscowienia jego aktu urodzenia w polsce kierowniczka urzedu stanu cywilnego zmienila nazwisko mojego syna i teraz ma podwojne moje paniensie i nazwisko ojca co jak tu wyczytalam jest bardzo rzadkie Chcialabym zmienic nazwisko synka na nazwisko ojca i calkowicie wykluczyc moje panienskie z jego aktu urodzenia( moze tylko pozostac w rubryce nazwisko panienskie matki) Czy ktos mi moze wytlumaczyc jaka jest procedura zmiany i czy to trzeba zalatwic osobiscie? ( mieszkamy teraz na stale w rpa). Czy lepiej zaczekac az wezmiemy slub i wtedy automatycznie nas synek przybiera tylko nazwisko ojca?

  • Marek 2010-07-12 15:31:20

    Re: Nazwisko dziecka pozamałżeńskiego

    Witam, Proszę o podpowiedź co zrobić w takiej sytuacji: Podczas uznania Syna zgodziłem sie na to aby nosił On nazwisko matki (matka nie chciała sie zgodzić na żadne inne a ja nie chciałem robić jakichkolwiek problemów z rejstracją, szczepieniami etc.) w chwili obecnej chciałbym wystąpić o zmianę nazwiska Syna na moje. Jak ma wyglądać taki wniosek i do którego wydziału sądu trzeba go kierować ? Pozdrawiam, Marek

  • Marek 2010-07-12 15:30:48

    Re: Nazwisko dziecka pozamałżeńskiego

    Witam, Proszę o podpowiedź co zrobić w takiej sytuacji: Podczas uznania Syna zgodziłem sie na to aby nosił On nazwisko matki (matka nie chciała sie zgodzić na żadne inne a ja nie chciałem robić jakichkolwiek problemów z rejstracją, szczepieniami etc.) w chwili obecnej chciałbym wystąpić o zmianę nazwiska Syna na moje. Jak ma wyglądać taki wniosek i do którego wydziału sądu trzeba go kierować ? Pozdrawiam, Marek

  • Marek 2010-07-12 14:11:08

    Re: Nazwisko dziecka pozamałżeńskiego

    Witam, Proszę o podpowiedź co zrobić w takiej sytuacji: Podczas uznania Syna zgodziłem sie na to aby nosił On nazwisko matki (matka nie chciała sie zgodzić na żadne inne a ja nie chciałem robić jakichkolwiek problemów z rejstracją, szczepieniami etc.) w chwili obecnej chciałbym wystąpić o zmianę nazwiska Syna na moje. Jak ma wyglądać taki wniosek i do którego wydziału sądu trzeba go kierować ? Pozdrawiam, Marek


Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Zaufało nam już:
  • 0
  • 2
  • 3
  • 3
  • 5
  • 9
  • 6
  • osób

Opinie naszych klientów

  • Bogusław

    ocena usługi:

    Bardzo dziękuję za wnikliwe i profesjonalne wyjaśnienia dotyczące mojej sprawy. Konkluzja rozważań prawnych jest jasna i jednoznaczna, mam nadzieję, że dzięki niej uda mi się zakończyć pozytywnie moją sprawę. Cieszę się, że istnieje tak profesjonalny i życzliwy portal jak e-prawnik.pl. Będę polecał wszystkim. Pozdrawiam serdecznie cały Zespół. Bogusław
  • Zbigniew

    ocena usługi:

    Jestem usatysfakcjonowany szybką, profesjonalną obsługą portalu e-prawnik. Podoba mi się szerokie podejście do rozwiązywanych problemów prawnych, ich uzasadnianie piśmiennictwem, oraz kontakty w celu sprecyzowania tych problemów.
  • Bożena

    ocena usługi:

    Polecam ,fachowa szybka obsługa kompetentni doradcy , szybka odpowiedz pomocna, bez wychodzenia z domu.Wiem jak rozwiązac mój problem dziękuję.
  • Józef

    ocena usługi:

    Opinia w pełni spełniła moje oczekiwania . Zagadnienia zostały opisane wielowątkowo co rozwiało nurtujące mnie wątpliwości. Napisana językiem wystarczająco zrozumiałym.
  • Janusz

    ocena usługi:

    Dziękuję za opinię, chocjaż nie po mojej myśli ale dobra. Cieszy mnie że istnieje coś takiego jak e-prawnik.pl Dzięki Janusz
  • Ela

    ocena usługi:

    Korzystalam z porad e-prawnik kilka razy.Jestem bardzo zadowolona z uslug.Opinie sa bardzo przejrzyste i zrozumiale.Zdecydowanie polecam i pozdrawiam caly zespol
  • Ireneusz

    ocena usługi:

    Dziękując Państwu za opinię dodam, że korzystałem z usług e-prawnika już wielokrotnie będąc zadowolonym z treści odpowiedzi i kontaktu z Biurem Obsługi. Państwa usługi polecałem również swym znajomym i rodzinie, a ich podziękowania najlepiej świadczą o profesjonalizmie Waszych odpowiedzi. Dziękując, serdecznie Was polecam i pozdrawiam cały Zespół - Ireneusz
  • Jadwiga

    ocena usługi:

    Opinia sporządzona jest rzetelnie i zawiera dobrze uzasadnioną odpowiedź na zadane pytanie. Profesjonalna usługa warta polecenia. Dziekuję.
  • Bożena

    ocena usługi:

    Opinia jasna i zrozumiała .Polecam e prawnik.pl Dziękuję bardzo za wyjasnienie mi mojego problemu.
  • J.Ś

    ocena usługi:

    Serdecznie dziękuję za udzieloną mi pomoc ,polecam i pozdrawiam J.Ś
  • Izabela

    ocena usługi:

    Jestem bardzo zadowolona z istnienia tak profesjonalnej firmy. Opinie są rzetelne,wnikliwie i jasno wytłumaczone. Polecam wszystkim potrzebującym porady prawnej.Otrzymacie wszystkie odpowiedzi na nurtujące Was problemy i odpowiedż na pytania. Bardzo dziękuję całemu zespołowi portalu e-prawnik pl. za rozwiązanie moich problemów prawnych. Polecam wszystkim. Dziękuję i pozdrawiam cały Zespół. Izabela
  • Agnieszka

    ocena usługi:

    Pomoc zespołu bardzo dobra i szybka, rzetelna ocena. Mogę z czystym sumieniem polecić e-prawnik.pl.
  • Marian

    ocena usługi:

    Opinia jasna i zrozumiała tak jak i opinie sporządzane wcześniej w innych sprawach.Polecam usługi prawników z e-prawnik. Pozdrawiam Marian
  • Barbara

    ocena usługi:

    Barbara 04.06.2015 Jestem zadowolona z uzyskanej opinii prawnej- fachowa, szczegółowa z podaniem podstaw prawnych dla konkretnej sytuacji. Koszt obsługi umiarkowany. Korzystałam z tej porady prawnej drugi raz i z pewnością, w razie potrzeby zwrócę się ponownie o opinię, Barbara
  • Alicja

    ocena usługi:

    Jestem bardzo zadowolona z wykonanej usługi.Polecam!Pozdrawiam.Alicja
  • Bożena

    ocena usługi:

    Opinia bardzo rzetelna, pomocna , przygotowana niemal błyskawicznie. bardzo dziękuję całemu Zespołowi za pomoc. Bożena.
  • Stefania

    ocena usługi:

    Dziękuję za tak perfekcyjne załatwienie.Otrzymałam opinię bardzo szcegolowo. Napewno jeszcze nie raz skorzystam. Bardzo dziekuję i pozdrawiam. Stenia


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane