Konsekwencje budowy garażu blaszanego bez zezwolenia

Pytanie:

"Jakie są praktyczne konsekwencje budowy garażu blaszanego bez zezwolenia na budowę na własnej posesji (działce budowlanej). Dowiedziałem się, że w przypadku kontroli inspektora nadzoru budowlanego mogę otrzymać wezwanie do złożenia dokumentów celem legalizacji, jeżeli nie będę chciał legalizować samowoli budowlanej (raczej odpada ze względu na koszty) otrzymam nakaz rozbiórki garażu. Jeżeli wykonam nakaz rozbiórki czy grożą mi jakieś inne konsekwencje np. mandat, sprawa karna? Czy sprawa się na tym kończy?"

Odpowiedź prawnika: Konsekwencje budowy garażu blaszanego bez zezwolenia

Zgodnie z art. 28 ustawy prawo budowlane roboty budowlane można rozpocząć jedynie na podstawie ostatecznej decyzji o pozwoleniu na budowę. Zgodnie z orzecznictwem, przez roboty budowlane należy rozumieć budowę, czyli wykonywanie w określonym miejscu obiektu budowlanego, jak też odbudowę, rozbudowę i nadbudowę tego obiektu oraz prace polegające na przebudowie, montażu, remoncie lub rozbiórce obiektu budowlanego. W art. 29 zawarto wyliczenie obiektów, na budowę których nie jest wymagane pozwolenie. W katalogu tym nie ma mowy o garażu, zatem – a contrario – na jago budowę wymagane jest pozwolenie. Garaże blaszane należą do kategorii tymczasowych obiektów budowlanych, które należy zaliczyć do obiektów w rozumieniu art. 3 punkt 1b – obiekt budowlany jako budowla stanowiąca całość techniczno -użytkową wraz z instalacjami i urządzeniami. Inwestycja, na przeprowadzenie której konieczne jest uzyskanie na pozwolenia na budowę, przeprowadzona przez inwestora bez spełnienia tych wymogów, stanowi samowolę budowlaną. Zgodnie z art. 48 ustawy jeśli nie uzyskano odpowiedniego pozwolenia na budowę, to jest doszło do samowoli budowlanej, właściwy organ nakazuje w drodze decyzji rozbiórkę obiektu budowlanego lub jego części. Właściwy organ może też nakazać, w drodze decyzji, rozbiórkę obiektu budowlanego lub jego części, będącego w budowie albo wybudowanego bez wymaganego zgłoszenia bądź mimo wniesienia sprzeciwu przez właściwy organ. Jeżeli budowa, o której mowa jest zgodna z przepisami o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, a w szczególności ustaleniami obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania lub, w przypadku jego braku, ostatecznej decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu oraz nie narusza przepisów, w tym techniczno – budowlanych, właściwy organ wstrzymuje postanowieniem – gdy budowa nie została zakończona – prowadzenie robót budowlanych. Jeśli zachodzą takie okoliczności, właściwy organ, w drodze postanowienia, ustala wysokość opłaty legalizacyjnej. Na to postanowienie przysługuje zażalenie. W przypadku nieuiszczenia opłaty legalizacyjnej właściwy organ wydaje decyzję o rozbiórce obiektu budowlanego. Kto w tych przypadkach (art. 48 i 49) wykonuje roboty budowlane, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat 2. Dopiero analiza tych przepisów pozwala na wskazanie przesłanek odpowiedzialności karnej. Na tej podstawie można przyjąć, że art. 90 określa dwa rodzaje przestępstw:  

1) tzw. samowolę budowlaną polegającą na prowadzeniu robót budowlanych bez formalnej zgody właściwego organu administracji architektoniczno-budowlanej oraz  

2) przestępstwo polegające na prowadzeniu robót budowlanych w sposób mogący spowodować zagrożenie bezpieczeństwa ludzi lub mienia bądź zagrożenie środowiska.

Zatem za wykonanie rozbiórki garażu nie grożą żadne inne konsekwencje prawne.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Jarosław Szerszeń 2016-11-25 09:30:57

    Czy to znaczy w praktyce, że jeśli mam informację, że został złożony donos na to, że postawiłem nielegalnie garaże, to nie ma znaczenia, czy rozbiorę garaże jeszcze przed wizytą Inspektora z PINB, czy po wizycie i wydaniu decyzji o rozbiórce, to konsekwencje będą takie same? Tzn. żadne? Tylko to że muszę je rozebrać?


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika