Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Karmelickiej 66, kod poczt. 31-128, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

 • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

 • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)

Odszkodowanie za pobicie

Pytanie: Czy można ubiegać się odszkodowanie za pobicie? Koleżanka jechała autobusem do pracy. Została uderzona pięścią w nos (złamanie bez przemieszczenia) przez jedną z kilku dość śmiało poczynających sobie w tym autobusie osób. Koleżanka zgłosiła ten fakt na policji i wskazała osobę, która to zrobiła. Czy może ubiegać się o takie odszkodowanie?

Odpowiedź specjalisty e-prawnik.pl - ZADAJ PYTANIE:

 

W przedstawionym stanie faktycznym mamy do czynienia z ewentualną odpowiedzialnością cywilną. Zgodnie z art. 415 kodeksu cywilnego zasadą jest odpowiedzialność oparta na winie sprawcy szkody. Za szkodę odpowiada osoba, której zawinione zachowanie jest źródłem powstania tej szkody. Zdarzeniem sprawczym, w rozumieniu art. 415, jest zarówno działanie, jak i zaniechanie. Czyn sprawcy pociągający za sobą odpowiedzialność musi być bezprawny (jest takim na pewno przestępstwo). Art. 444 kc stanowi natomiast, że w razie uszkodzenia ciała lub wywołania rozstroju zdrowia naprawienie szkody obejmuje wszelkie wynikłe z tego powodu koszty. Tak więc szkoda na osobie obejmuje uszczerbki wynikające z uszkodzenia ciała, rozstroju zdrowia, itd. Zastosowanie tego przepisu ma miejsce tylko wtedy, gdy odpowiedzialność odszkodowawcza opiera się na podstawie deliktowej (w tym, gdy podstawą jest przestępstwo). Naprawienie szkody majątkowej na osobie w odniesieniu do uszkodzenia ciała lub wywołania rozstroju zdrowia sprawia, iż poszkodowanemu przysługuje: - jednorazowe odszkodowanie na pokrycie wszelkich wynikłych z tego powodu kosztów (art. 444 § 1); - renta dla wyrównania szkód o charakterze trwałym (art. 444 § 2). Należy jeszcze określić, co rozumie się pod pojęciem "uszkodzenie ciała". Polega ono na naruszeniu integralności fizycznej człowieka (np. rany, złamania). Poszkodowanym w rozumieniu art. 444, uprawnionym do dochodzenia odszkodowania, jest osoba, która doznała uszkodzenia ciała lub rozstroju zdrowia na skutek zdarzenia, za które odpowiedzialność ponosi inna osoba. Wymienione skutki muszą być bezpośrednim następstwem zdarzenia sprawczego.

Czy ten artykuł wyjaśnił wszystkie poszukiwane przez Ciebie informacje prawne?

TAK NIE

Zobacz także:

 

Komentarze: Odszkodowanie za pobicie

 • Zamordor 2014-03-30 10:45:46

  Re: Odszkodowanie za pobicie

  Witam.Mój ojciec został jakiś czas temu pobity.Policja sprawcę złapała.Ostatnio przyszło pismo z sądu że sprawca ma wypłacić ojcu odszkodowanie w wysokości 2500 zł.Sprawa zakończyła się 28.02.2014r. Moje pytanie jest następujące.Jak długo trzeba czekać teraz na te pieniądze czy może ojciec musi się po nie gdzieś zgłosić?

 • robson 2012-03-24 07:36:46

  Re: Odszkodowanie za pobicie

  syn 18 lat został pobity oraz okradziony przez kilku sprawców, zgłosiłem to policji, i polecono udać się do szpitala. Tam po badaniach okazało się, że ma złamania kości twarzo-czaszki nosa, różne krwiaki i obrzęki i pozostawiono do leczenia. Nastepnego dnia dowiedziałem się , że policja zatrzymała jednego podejrzanego o to pobicie. kiedy i od kogo mogę żądać odszkodowania za bóli krzywdę, pokrycia dalszych kosztów leczenia oraz jak starać się o ewentualne odszkodowanie z ubezpieczenia bo syn uczniem i korzysta z mojego ubezpieczenia. prosze o radę

 • Arleta 2012-03-14 11:55:02

  Re: Odszkodowanie za pobicie

  Jestem studentką i korzystam z ubezpieczenia mamy, jakiś czas temu zostałam uderzona na ulicy przez nieznanego przeze mnie sprawcę i wezwano karetkę która zabrała mnie na izbę przyjęć. W karetce lekarz zapisał mi że czuć ode mnie alkohol, na izbie przyjęć zrobili mi prześwietlenie i wyszło że mam złamanie z oderwaniem i przemieszczeniem dystalnego fragmentu kk nosowych. Na izbie przyjęć lekarz nie badał mi krwi itp, i wszystkie reakcje miałam prawidłowe. Czy w takim przypadku mogłabym ubiegać się o odszkodowanie? Dodam że policja przyjechała spisali moje dane i zapytali czy maja szukac sprawcy, powiedzialam ze i tak go pewnie nie znajda i nie zglaszalam tego.

 • nina 2011-01-20 18:46:53

  Re: Odszkodowanie za pobicie DO KATKA

  Jeżeli posiadasz ubezpieczenie w pzu indywidualne lub grupowe musisz poczytać OWU no i zobaczyć konkretnie zakres ubezpieczenia.Zresztą firmy ubezpieczeniowe posiadają infolinię gdzie zawsze możesz zadzwonić podać numer polisy i się dowiedzieć.Z drugiej strony pamiętaj że jak ktoś raz uderzy to w większości przypadków będzie sytuacja się powtarzała.Oczywiście życzę ci jak najlepiej .

 • Kasia 2011-01-17 18:28:42

  Re: Odszkodowanie za pobicie

  moja znajoma po wypiciu zbyt duzej jak dla niej ilości alkoholu bez powodu zaczela mnie obrazac i popchnela na drzwi. Wyszlam z mieszkania ale chwile po zdarzeniu wyszla za mna i zaczeła wykrzykiwać wyzwiska a póziej rzuciła się na mnie z pięściami. Mam rozwaloną wargę i ubitego przedniego zęba. Probowalam sie z nia dogadac, mianowicie chcialam zeby zwróciła mi polowe kosztów za leczenie zęba( byłam na tyle uprzejma ze nie zadalam calosci lecz polowe) ale ona uparcie czuje sie niewinna i powiedziala zebym skierowala sprawe na policje.. wiec tak tez zrobie.. nie zamierzam narazasz sie na koszty przez osobe ktora pozostawila uszczerbek na moim zdrowiu.. jestna tyle bezczelna zenie potrafi sie dogadac wiec zaraz wybieram sie na pogotowie by lekarz wystawil mi zaswiadczenie o uszkodzeniu ciała a pozniej skieruje sprawe na policje.. nie pozwole zeby osoba ktora nie potrafi obchodzic sie z alkoholem, rzucała sie na mnie bezkarnie z łąpami.. ponadko zarzadam od niej odszkodowania w postaci pokrycia kosztow leczenia.. po dobroci nie dalo sie zalatwic wiec sprawe ta rostrzygna organy panstwowe

 • Katka 2011-01-07 17:39:24

  Re: Odszkodowanie za pobicie

  Mąz po pijanemu uderzył mnie w ucho. Doznałam pęknięcia błony bębenkowej,byłam w szpitalu 3 dni. Założono mi opatrunek uszczelniający na perforację błony bębenkowej, Mam zgłosić się do laryngologa po miesiącu. Nie zgłaszałam na policję bo to był pierwszy raz taki incydent ze strony mężą. Czy należy mi się odszkodowanie, mam polisę w PZU.

 • nina 2010-12-30 20:07:03

  Re: Odszkodowanie za pobicie PILNE PROSZĘ O RADĘ

  Witam mam pytanie zostałam pobita przez nieznajomego sprawcę w lokalu dyskotece-restauracji ,która wynajmuje ochroniarzy .Sprawcy nie ma ponieważ trwało to 3 sek i nikt się nie spodziewał.W wyniku tego mam złamany nos i zatoki,przez co muszę poddać się operacji żeby je złożyć.Czy jest możliwość domagać się odszkodowania od właścicieli dyskoteki z ich ubezpieczenia oc(uważam że powinni coś takiego posiadać)Dodam że policja mówi ze nie ma szans.Dziękuję za odpowiedz

 • mazi234 2010-12-26 14:01:17

  Re: Odszkodowanie za pobicie

  mam takie pytanie mianowicie zostalem pobity przez osobe ktora znam mialem rozerwany łuk brwiowy no i oczywiscie zszyty 4 szfy czy moge sie starac od tej osoby o jakies odszkodowanie? cy wogule oplaca mi sie zakladac sprawe ??

 • elzbieta 2010-12-06 19:08:19

  Re: Odszkodowanie za pobicie

  kilka lat tremu pobił mnie teść,na drugi dzień przyszła jego córka z wnuczką i zrobiły kolejną awanturę podczas której doszło do rękoczynów,zgłoszenie na policji było,teściowi założono kartę przemocy w rodzinie,teraz już teść nie mieszka z nami ale wraz ze swoją córka zaczynają się odgrażać,czy po kilku latach mogę założyć im sprawę o pobicie?

 • tomek 2010-08-19 16:40:21

  Re: Odszkodowanie za pobicie

  hory kraj....w zachodnich krajach a juz w niemczech zamykaja goscia raz dwa...a nie to co u nas ii buli gruba kase...

 • Jadwiga Litwin 2010-07-23 18:39:18

  Re: Odszkodowanie za pobicie

  Czy obowiazuje jakis scisly czas po pobiciu? Maz poszedl na policje po 40 godz. po rozboju z kradzieza,jest okreslony czas choroby po pobiciu np.3 czy 7 dni( np. w domu, szpitalu) aby otrzymac odszkodowanie ?

 • Rafał 2010-03-08 11:50:03

  Re: Odszkodowanie za pobicie

  W listopadzie 2009 roku jakiś mężczyzna wszedł mi do mieszkania przez balkon i przebieg mi przez mieszkanie wybiegłem za nim. Przed blokiem stało kilak mężczyzn, podszedłem aby zapytać czy coś widzieli, jeden z nich za atakował mnie a za czołem się bronić dołączyła reszta. Nie zgłaszałem na policji {roszczenia) ponieważ bałem się o zemstę z ich strony.Czy na tej podstawie mam prawo odszkodowania? PZU ZYCIE SA od rzuciło mi przyznanie do odszkodowania na podstawie policyjnej notatki.

 • Rafał 2010-03-08 11:47:51

  Re: Odszkodowanie za pobicie

  W listopadzie 2009 roku jakiś mężczyzna wszedł mi do mieszkania przez balkon i przebieg mi przez mieszkanie wybiegłem za nim. Przed blokiem stało kilak mężczyzn, podszedłem aby zapytać czy coś widzieli, jeden z nich za atakował mnie a za czołem się bronić dołączyła reszta. Nie zgłaszałem na policji {roszczenia) ponieważ bałem się o zemstę z ich strony.Czy na tej podstawie mam prawo odszkodowania? PZU ZYCIE SA od rzuciło mi przyznanie do odszkodowania na podstawie policyjnej notatki.


Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Karmelickiej 66. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Zaufało nam już:
 • 0
 • 2
 • 0
 • 4
 • 4
 • 2
 • 7
 • osób

Opinie naszych klientów

 • Jozef Ewa Czapczuk

  ocena usługi:

  Rewelacyjnie,solidnie i uczciwie pmogliscie mi Panstwo kolejny raz !dziekuje,polecam innym !
 • Izabela

  ocena usługi:

  Witam profesjonalna szybka rzetelna porada polecam życzę powodzenia zespołowi e-prawnik.pl Izabela
 • Ewa

  ocena usługi:

  Bardzo fachowa,wyczerpująca i przystępnie napisana opinia . Polecam!
 • Emilia

  ocena usługi:

  Dziękuję bardzo za wyczerpującą i konkretną poradę, która upewniła mnie w moich racjach dotyczących odsetek ustawowych od przeterminowanego czynszu. Wasza opinia jest mi bardzo pomocna w argumentacji z pracownikiem administracji. Na pewno skorzystam z dalszej pomocy. Pozdrawiam, z wyrazami szacunku..
 • Nina

  ocena usługi:

  Opinia została sporzadzona profesjonalnie i w terminie. Cena przystępna w stosunku do jakości. Polecam. Nina Kania
 • elwira11

  ocena usługi:

  Bardzo dziękuje za profesjonalna opinie, fachowa kancelaria, na pełno skorzystam jeszcze nie raz. Z wyrazami szacunku Elwira S.
 • JOZEF MOSKAL

  ocena usługi:

 • hokagena

  ocena usługi:

  Chciałabym podziękować za otrzymane opinie ,porady i wnioski do sądu w sprawie zasiłku macierzyńskiego mojej córki. Sprawę po roku dzięki Waszej pomocy wygraliśmy. ZUS wypłacił córce wszystkie zaległe świadczenia i to z odsetkami . Jestem ogromne wdzięczna za pomoc i profesjonalne załatwienie sprawy. Jesteście wspaniali. Nie wiem gdzie mogę zamiescic moja opinie dlatego pisze w ten sposób
 • Aleksandra

  ocena usługi:

  Jestem pod dużym wrażeniem za udzielenie mi odpowiedzi. Opinia jest profesjonalna , rzeczowa i konkretna udzielona w spsób przejzysty i czytelny. Bardzo solidna Kancelaria, fachowa wiedza. Bardzo dziękuję Państwu za pomoc i szybką odpowiedź. Będę korzystala dalej z Panstwa usługi i polecala wszystkim Z wyrazami szacunku. A. Leszczyńska
 • Marcin

  ocena usługi:

  Dziękuję, opinia potwierdziła się w 100%
 • Marcin

  ocena usługi:

  Bardzo profesjonalne i pomocne opracowanie.
 • dorotastyczynska

  ocena usługi:

 • Władysław

  ocena usługi:

  Bardzo rozbudowana profesjonalna opinia. Więcej niż oczekiwałem. Polecam.
 • Izabela

  ocena usługi:

  Opinia okazała się bardzo przydatna.
 • Szumny Krzysztof

  ocena usługi:

  Bardzo solidna kancelaria . Fachowa wiedza , szybka obsługa. Polecam.
 • alutka123456

  ocena usługi:

 • Paweł Kazana

  ocena usługi:

  jestem po dużym wrażeniem za udzielenie mi odpowiedzi na zadanie pytanie. 14 stron pisma rozwiało moje wszelkie wątpliowsci i teraz jestem spokojniejszy i na pewno skorzystam nastepnym razem z Panstwa porady bo warto. Polecam wszytskim

Porady prawne

 • Odszkodowanie za pobicie

  Czy można ubiegać się odszkodowanie za pobicie? Koleżanka jechała autobusem do pracy. Została uderzona pięścią w nos (złamanie bez przemieszczenia) przez jedną (...)

 • Związanie prawomocnym orzeczeniem

  Czy można założyć sprawę w sądzie karnym przeciwko temu samemu oskarżonemu, na podstawie tego samego zdarzenia ale z innego artykułu? Atak, pobicie kijem basebolowym (...)

 • Udowodnienie pobicia

  Zostałem pobity przez znane mi osoby. Czy wystarczą jedynie moje zeznania aby te osoby poniosły karę. zakładam, że się wszystkiego wyprą. Co im grozi?

 • Ustalenie sprawcy szkody

  W autobusie jadą kieszonkowcy i "kanary". Kobieta interweniuje u kierowcy (aby wezwał policję) i w tym czasie jeden ze złodziei kijem baseballowym zadaje jej cios w plecy, (...)

 • Dochodzenie nawiązki w wyroku

  Oskarżony został skazany wyrokiem za pobicie na karę pozbawienia wolności w zawieszeniu oraz ma wypłacić nawiązkę pokrzywdzonemu za uszczerbek na zdrowiu, jaki wyrządził (...)

Artykuły


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane