Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

 • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

 • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)


Wpis służebności do księgi wieczystej

Pytanie: Mam zamiar kupić dom (zawarłem już umowę przedwstępną w formie aktu notarialnego). Jednakże po zbadaniu księgi wieczystej okazało się, że dla działki, na której stoi dom, nie ma zapisów o ustanowieniu służebności dojazdu do tego domu poprzez działkę graniczącą z drogą publiczną. Osoba, od której kupuję ten dom, nabyła działkę w roku 2004 i w akcie sprzedaży jest zapis o ustanowieniu służebności. Wniosek o zmianę właściciela oraz o ustanowienie służebności wpłynął do sądu. Wniosek został rozpatrzony, wpis odnośnie nowych właścicieli jest uwidoczniony, natomiast nie ma wpisu odnośnie służebności (ani też oczywiście wzmianki o wpłynięciu wniosku o jej ustanowienie). Jaka może być przyczyna niewykonania wniosku o ustanowienie służebności? Właściciel domu nie dostał żadnego zawiadomienia z sądu o przyczynie braku wpisu. Co należy zrobić, aby wpis o służebności znalazł się w KW? Zależy mi na kupnie nieruchomości i nie mogę długo przeciągać podpisania umowy ostatecznej. Czy jest szybki sposób upewnienia się, czy jest to zwykły błąd w sądzie, czy też jest to spowodowane jakąś poważniejszą przyczyną?

Odpowiedź specjalisty e-prawnik.pl - ZADAJ PYTANIE:

Na wstępie wypada zauważyć, iż najważniejszą kwestią w zakresie opisanej w pytaniu służebności jest to, iż jest ona stwierdzona umową. Umowa jest bowiem podstawowym źródłem powstania służebności gruntowych (a do takich należy wspomniana w pytaniu służebność tzw. drogi koniecznej, która umożliwia dostęp do nieruchomości poprzez inną nieruchomość, która ma bezpośrednią styczność z drogą publiczną). Uznaje się, iż wpis takiej służebności do księgi wieczystej ma charakter jedynie deklaratoryjny (nie ustanawia on prawa, lecz potwierdza jego istnienie). Istotne będzie również dla Pana zbadanie, czy w księdze wieczystej ustanowionej dla gruntu sąsiadującego z nieruchomością, którą chce Pan nabyć, wpisana jest służebność gruntowa drogi koniecznej. Ten sąsiedni grunt jest bowiem gruntem obciążonym i służebność obciąża w istocie nade wszystko tę nieruchomość.

Ponadto, inną istotną okolicznością pomocną przy odpowiedzi na pytanie jest wskazanie, iż przy wcześniejszej procedurze wpisu zmiany właściciela oraz służebności do księgi wieczystej ustanowionej dla nieruchomości sąd wieczystoksięgowy dokonał jedynie wpisu zmiany właściciela, nie wspominając w ogóle o braku wpisu służebności. Stało się tak najprawdopodobniej właśnie dlatego, iż służebność drogi konieczność na rzecz każdoczesnego właściciela nieruchomości, którą chce Pan nabyć, obciąża i dotyczy gruntu sąsiedniego (obciążonego), który ma dostęp do drogi publicznej. Trudno orzec, z jakiej przyczyny sąd wieczystoksięgowy nie wypowiedział się w orzeczeniu merytorycznym o tej kwestii. Najbardziej istotną wydaje się wszak informacja, czy w księdze wieczystej założonej dla nieruchomości obciążonej znajduje się wpis służebności drogi koniecznej.

Przypomnieć również należy, iż wpis służebności do księgi wieczystej następuje na podstawie dokumentu zawartego co najmniej w formie pisemnej z podpisami notarialnie poświadczonymi (tutaj: umowy sprzedaży lub nabycia nieruchomości sporządzonej w formie aktu notarialnego) i wyrysu z mapy ewidencyjnej, na którym uwidoczniona została droga konieczna, opatrzonego klauzulą, że wyrys nadaje się do wpisu w księdze wieczystej.

Czy ten artykuł wyjaśnił wszystkie poszukiwane przez Ciebie informacje prawne?

TAK NIE

 

Komentarze: Wpis służebności do księgi wieczystej

 • MARIAN WOJCIK 2014-02-17 11:13:40

  Re: Wpis służebności do księgi wieczystej

  KTO POWINIEN PONIEŚĆ KOSZSTY USTALENIA I WPISU DO KW SLUZEBNOŚCI DLA PRZESYLU ENERGII ELEKTRYCZNEJ PRZEZ DZIALKĘ.JAKI PRZEPIS PRAWNY O TYM STANOWI Zakład energetyczny żąda bym poniósł koszty wpisu, nadmieniam że ponoszę koszty usunięcia kolizji, przewody napowietrzne nad moją działką zastępuje kablem ziemnym,koszt ok 10 000,00zł


Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Opinie naszych klientów

 • Dorota

  ocena usługi:

  Szybka i profesjonalna obsługa, wyczerpujace odpowiedzi na zadane pytania, prowadzenie krok po kroku.
 • Roman

  ocena usługi:

 • Magda

  ocena usługi:

  Polecam!
 • Anna

  ocena usługi:

  Jestem bardzo zadowolona,opinia konkretna ,rzeczowa.Polecam.
 • Artur

  ocena usługi:

  Moje wątpliwości zostały wyjaśnione.Polecam.
 • Maria

  ocena usługi:

  porada udzielona szybko, wyczerpująco i rzetelnie polecam
 • Maria

  ocena usługi:

  porada udzielona szybko, wyczerpująco i rzetelnie polecam
 • Marek

  ocena usługi:

 • D.Schaffner

  ocena usługi:

  Dokladnie, profesjonalnie, wyczerpujaco i bardzo szybko. Jestem bardzo zadowolona z uslugi. POLECAM!!! Wszystkim, bo warto :) Pozdrawiam zespol i dziekuje :)
 • Formiga

  ocena usługi:

  Warto skorzystać z usług e-prawnika, kompetentna i solida firma, w krótkim czasie odpowiedź. Polecam.
 • mirek

  ocena usługi:

  Wyczerpująca opinia, jestem zadowolony.
 • gabriela

  ocena usługi:

  porada prawna rzetelnie wykonana dziękuję
 • Łukasz

  ocena usługi:

  Moje wątpliwości zostały jasno i precyzyjnie wyjaśnione. Polecam.
 • Jacek

  ocena usługi:

 • Anna

  ocena usługi:

 • Zbigniew

  ocena usługi:

 • Piotr

  ocena usługi:

Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane