Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

 • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

 • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)


Wykazanie następstwa prawnego a wpis w KW

Pytanie: Do Ksiąg Wieczystych złożyłem wniosek o dokonanie wpisu prawa własności w 1/2 części działek na moją rzecz. Aktualnie jako właściciel w KW figuruje mój wujek, który jednak uzyskał wpis na podstawie postanowienia o dziale spadku, które zostało uchylone przez Sąd Wojewódzki, a następnie postępowanie w tej sprawie zostało umorzone. Ostatnim prawomocnym postanowieniem jest postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku na podstawie którego gospodarstwo rolne nabyli po 1/2 części mój wujek oraz babcia- której jestem spadkobiercą testamentowym. Sąd odmówił mi wpisu powołując się na art. 34 Ustawy o Kw i Hipotece tj. powinnam wykazać następstwo prawne po ujawnionym w księdze wieczystej właścicielu lub w razie sporu o własność przedłożyć orzeczenie sądowe o uzgodnieniu stanu prawnego nieruchomości ujawnionego w księdze wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym. Czy Sąd miał rację? Oraz co oznacza pierwsze zdanie w art. 34 Ustawy o KW i Hipotece tj. wpis może nastąpić, gdy osoba, której prawo ma być wpisem dotknięte jest lub zostaje jednocześnie wpisana do księgi wieczystej jako uprawniona.

Odpowiedź specjalisty e-prawnik.pl - ZADAJ PYTANIE:

W zaistniałej sytuacji zachodzi niezgodność treści księgi wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym. Postanowienie sądu na mocy którego dokonano wpisu na rzecz Pani wujka zostało uchylone. Art. 10 Ustawy o księgach wieczystych i hipotece przewiduje iż " W razie niezgodności między stanem prawnym nieruchomości ujawnionym w księdze wieczystej a rzeczywistym stanem prawnym osoba, której prawo nie jest wpisane lub jest wpisane błędnie (...) , może żądać usunięcia niezgodności." Roszczenie o uzgodnienie treści księgi wieczystej z rzeczywistym starem prawnym polega na doprowadzeniu jej do aktualnego stanu prawnego przez wpisanie nowego prawa, wykreślenie ujawnionego w księdze wieczystej i wpisanie innego prawa bądź sprostowanie treści wpisanego prawa . Art.31.2 stanowi : "Wpis potrzebny do usunięcia niezgodności między treścią księgi wieczystej a rzeczywistym stanem prawnym może nastąpić, gdy niezgodność będzie wykazana orzeczeniem sądu lub innymi odpowiednimi dokumentami." Taki wpis może nastąpić zatem także na podstawie postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku , zatem dokumentem, którym Pani musiałaby się wykazać jet stwierdzenie nabycia spadku po Pani babci. Jeżeli chodzi o interpretację art. 34. Wniosek o wpis może złożyć osoba na rzecz której prawo ma być wpisane albo osoba której prawo ma być wpisem dotknięte. Art 34. uzależnia możliwość wpisu od uprzedniego albo równoczesnego ujawnienia w księdze wieczystej osoby, której prawo ma być wpisem dotknięte, jest to zasada od której wyjątek przewiduje zdanie drugie tego artykułu - oznacza to, że w przypadku wpisu do działu drugiego ksiąg wieczystych (czyli ujawnienia właściciela) wystarczy udowodnienie następstwa prawnego odpowiednimi dokumentami, przez które należy rozumieć dokumenty stanowiące dowód wstąpienia w prawa osoby uprawnionej według aktualnego stanu wpisów, a która - w rzeczywistości - nie jest już właścicielem.

Czy ten artykuł wyjaśnił wszystkie poszukiwane przez Ciebie informacje prawne?

TAK NIE

 

Komentarze: Wykazanie następstwa prawnego a wpis w KW

  Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Opinie naszych klientów

 • Magdalena

  ocena usługi:

  Godne polecenia.
 • Dorota

  ocena usługi:

 • HONKI

  ocena usługi:

  Usługa znakomita.
 • Arkadiusz

  ocena usługi:

  Jak zawsze PROFESJONALNIE !
 • Mariusz

  ocena usługi:

 • Robert

  ocena usługi:

 • Mariusz Wierzchowski

  ocena usługi:

  Moje pierwsza porada i jestem pod wrażeniem !!! Uzyskałem mega wyczerpującą informację za rozsądne pieniądze. Od tej pory będę stałym klientem e-prawnik.pl
 • Katarzyna

  ocena usługi:

 • Katarzyna

  ocena usługi:

 • Katarzyna

  ocena usługi:

 • Kazimiera

  ocena usługi:

  bardzo dziękuję za wyczerpującą opartą na konkretnych przepisach opinię, porada prawna mnie zadowala, zdecydowanie polecam . 31.01.2018r
 • Adam Skorupski

  ocena usługi:

  Bardzo konkretna, rzeczowa opinia z przywołaniem dokładnych podstaw prawnych dla poleconych przez prawnika działań. Zdecydowanie polecam. Konkret bez naciągania na koszty.
 • Mariusz

  ocena usługi:

  Wszystkie moje oczekiwania wobec e-prawnik.pl zostały spełnione. Polecam.
 • Dark

  ocena usługi:

  Dziękuje bardzo za pomoc w sprawie zasiedzenia Porada prawna zadowala mnie w całkowitym stopniu jest jasna i zrozumiała.
 • Mariusz

  ocena usługi:

 • Agnieszka

  ocena usługi:

  Wszystkim zainteresowanym gorąco polecam !!!
 • Ewa

  ocena usługi:

  Po raz kolejny skorzystałam z porady e-prawnik. Nigdy nie zawiodłam się na Ich profesjonalności. Porady jasne, proste, przejrzyste, zrozumiałe. Zdecydowanie polecam wszystkim, którzy borykają się z jakimkolwiek problemem prawnym. Na pewno jeszcze nie raz skorzystam z Waszych usług. Bardzo dziękuję.
Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane