Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

 • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

 • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)


Ważność podpisu złożonego za pomocą faksymile

Pytanie: Czy oferta, dokument, oświadczenie nie podpisane odręcznie, lecz oznakowane (specjalnie nie używam słowa podpisane) za pomocą faksymile jest ważne, jeżeli dla jej ważności jest wymóg podpisu? Czy faksymile jest tylko rodzajem pieczątki nie będącej odpowiednikiem podpisu? Jaki jest sens jej stosowania?

Odpowiedź specjalisty e-prawnik.pl - ZADAJ PYTANIE:

Jeżeli dla danej czynności przewidziana jest forma pisemna, to konieczne jest opatrzenie dokumentu własnoręcznym podpisem. Nie ma natomiast potrzeby, by cały dokument został sporządzony odręcznie. Do zachowania pisemnej formy czynności prawnej wystarcza bowiem złożenie własnoręcznego podpisu na dokumencie obejmującym treść oświadczenia woli. Wymóg własnoręcznego podpisu musi być bezwzględnie zachowany. Cechy własnoręcznego podpisu nie posiada parafa, skrócony podpis (które są stosowane najczęściej w czasie negocjacji), ani też faksymile, podpis odbity stampilą lub innym mechanicznym sposobem, podpis na oświadczeniu przesłanym faksem itp. Te formy nie stanowią więc podpisu wymagane dla zachowania formy pisemnej czynności.

Tylko w ściśle określonych przypadkach zamiast własnoręcznego podpisu może występować podpis odbity sposobem mechanicznym. Przykładem są papiery wartościowe na okaziciela, w których podpis dłużnika może być odbity sposobem mechanicznym, chyba że przepisy szczególne stanowią inaczej. Podobnie dokument akcji powinien być opatrzony pieczęcią spółki oraz podpisem zarządu z tym, że podpis może być mechanicznie odtwarzany. I ze względu choćby na powyższe wyjątki faksymile ma sens.

Czy ten artykuł wyjaśnił wszystkie poszukiwane przez Ciebie informacje prawne?

TAK NIE

 

Komentarze: Ważność podpisu złożonego za pomocą faksymile

 • Inga 2017-04-25 16:03:29

  Re: Ważność podpisu złożonego za pomocą faksymile

  Wiele firm korzysta z tzw sztampy - ksero i faksymile. Ważni urzędnicy,windykatorzy parabankowcy i inne badziewia. Gdzie szukać podstaw wiarygodności dokumentów. W skrzynkach pocztowych moc wszelakich podrób udajacych dokumenty i wprowadzających ich odbiorców w stres.

 • aesr 2014-08-31 20:58:56

  Re: Ważność podpisu złożonego za pomocą faksymile

  Czyli w dzisiejszych czasach Faksymile jest praktycznie bezuzyteczne. Pozdrawiam

 • Edyta 2013-06-14 13:09:44

  Re: Ważność podpisu złożonego za pomocą faksymile

  CZy świadectwo pracy lub umowa o pracę bądź zlecenie ostemplowana faksymile jest ważna?

 • Sławek 2011-07-26 16:03:20

  Re: Ważność podpisu złożonego za pomocą faksymile

  W serwisie faksymile.pl można wysyłać dokumenty, z opcją podpisu. Trzeba wysłać swój zeskanowany podpis, a przy wysyłaniu listu zaznaczyć opcję nadruku. Cenowo wychodzi mniej więcej jak w Poczcie Polskiej.


Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Opinie naszych klientów

 • Sławomir

  ocena usługi:

 • zdzicho

  ocena usługi:

  Powiedziałbym, że opinia prawna jest zbyt doskonała, aż na tyle nie liczyłem, podana w przystępnej, zrozumiałej formie. Jestem pozytywnie zaskoczony.
 • Stanisław W.

  ocena usługi:

  Stanisław W. Opinia zrozumiała na miarę prostego obywatela RP. A efekt końcowy zależny od Sądu. Jak dotychczas dziękuję za opinię, i polecam się na przyszłość. Polecam innym.
 • Katarzyna

  ocena usługi:

  Jestem wdzięczna za szybką i fachową pomoc.
 • Dorota G.

  ocena usługi:

  Po raz kolejny skorzystałam z usług. Jestem bardzo zadowolona. Otrzymałam zwięzłą i wyczerpującą odpowiedź - bez zbędnych wątków pobocznych. Dziękuję bardzo.
 • Tomasz

  ocena usługi:

  Opinia przygotowana rzetelnie, szybko i bardzo fachowo. Jestem bardzo zadowolony z odpowiedzi. Gorąco polecam zespół prawników e-prawnik.pl
 • Mira

  ocena usługi:

  Opinię prawną oraz usługę, we wszystkich jej aspektach, oceniam na 5. Bardzo dziękuję i szczerze polecam
 • Aga

  ocena usługi:

  Bardzo wyczerpująca odpowiedź przedstawiające wszystkie alternatywy rozwiązania. Plusem jest, że można wszystko na spokojnie pisać w domu. Polecam
 • Marcin

  ocena usługi:

 • Zofia

  ocena usługi:

  Profesjonalna fachowa zrozumiała porada ,POLECAM
 • Anna

  ocena usługi:

  Opinia wyczerpująca. Dziękuję.
 • Robert

  ocena usługi:

  Opinia przygotowana solidnie
 • Jolanta

  ocena usługi:

  Bardzo polecam
 • Krzysiek

  ocena usługi:

  wszystko ok.
 • Witold

  ocena usługi:

  Polecam. Szybko , fachowo , zrozumiale.
 • B.Nowacka

  ocena usługi:

  Dziękuję za dokładne przeanalizowanie mojej trudnej sprawy. Pewien niewielki niedosyt informacji wynika oczywiście z wieloaspektowości mojego problemu i wymagałby być może dopracowania odpowiedzi w szczegółach. Jednakże jestem zadowolona z odpowiedzi i jeszcze raz bardzo dziękuję. B.Nowacka
 • Katarzyna

  ocena usługi:

Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane