Pozycja oskarżyciela posiłkowego

Pytanie:

"Jestem oskarżony z art. 207 par 1 kk. (maltretowanie fizyczne i psychiczne). Jaka jest różnica między występowaniem na sprawie mojej żony jako świadka lub oskarżyciela posiłkowego? Obecnie jestem po pierwszej rozprawie, która się nie odbyła ponieważ sąd nie przyznał mi obrońcy z urzędu, a wtedy ja złożyłem wniosek o odroczenie rozprawy abym mógł ustanowić sobie adwokata z wyboru. Sąd przychylił się do mojego wniosku. Żona została wyczytana przez sąd jako świadek. Czy będzie mogła jeszcze zmienić się ze świadka na oskarżyciela posiłkowego? Czy taki wniosek będzie mogła złożyć np. tylko przed sprawą, czy nawet podczas rozpoczęcia się sprawy w nowym terminie lub na dowolnym etapie trwania procesu? Na pierwszej rozprawie wezwani są tylko świadkowie oskarżenia (zaproponowani przez prokuratora) prawdopodobnie na drugiej moi świadkowie. Czy sąd może zrezygnować z proponowanych moich świadków? W przypadku niekorzystnego dla mnie wyroku napewno złożę apelację. Czy wtedy żona ze świadka będzie mogła zostać oskarżycielem posiłkowym i jakie uprawnienia wynikają dla niej z tego tytułu?"

Odpowiedź prawnika: Pozycja oskarżyciela posiłkowego

Przestępstwo z artykułu 207 kodeksu karnego jest ścigane z oskarżenia publicznego, dlatego też występuję tu możliwość pojawienia się uczestnika jakim jest oskarżyciel posiłkowy. Zgodnie natomiast z art. 53 kodeksu postępowania karnego w sprawach o przestępstwa ścigane z oskarżenia publicznego pokrzywdzony może działać jako strona w charakterze oskarżyciela posiłkowego obok oskarżyciela publicznego lub zamiast niego. W sprawach o przestępstwa ścigane z oskarżenia publicznego pokrzywdzony może aż do czasu rozpoczęcia przewodu sądowego na rozprawie głównej złożyć oświadczenie, że będzie działał w charakterze oskarżyciela posiłkowego. Złożenie oświadczenia o występowaniu przez pokrzywdzonego w roli oskarżyciela posiłkowego ograniczone jest więc terminem. Natomiast przewód sądowy rozpoczyna się od odczytania przez oskarżyciela aktu oskarżenia. Proszę jednak pamiętać, iż w procesie karnym dopuszczalna jest kumulacja niektórych ról procesowych. Totoeż nie ma przeszkód, aby pokrzywdzony będący oskarżycielem posiłkowym występował także w roli świadka. Tak więc pokrzywdzony, który wyrazi chęć wstąpienia do procesu karnego jako oskarżyciel posiłkowy, może złożyć swoje oświadczenie albo akt oskarżenia do czasu rozpoczęcia przewodu sądowego. Oskarżyciel posiłkowy dopuszczony do postępowania działa w charakterze strony. Oskarżyciel posiłkowy występuje obok lub zamiast oskarżyciela publicznego. W sytuacji gdy oskarżyciel publiczny odstąpi od oskarżenia, to fakt ten nie pozbawia uprawnień oskarżyciela posiłkowego, lecz staje on się w tym przypadku jedynym oskarżycielem w toczącej się sprawie. Uprawnienia oskarżyciela posiłkowego w prawie karnym mają charakter samodzielny i są niezależne od oskarżyciela publicznego. Oskarżyciel posiłkowy może: 1) brać udział w rozprawach, a także na posiedzeniach, 2) zadawać pytania i składać oświadczenia, 3) składać wnioski, 4) posiadać pełnomocnika, 5) wnosić środki zaskarżenia.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • beata strzelecka 2016-01-15 00:07:53

    Bardzo przydatny artykuł,zwięźle przedstawia najważniesze kwestie związane z oskarżycielem posiłkowym.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika