Wycofanie zawiadomienia o przestępstwie

Pytanie:

"Czy wierzyciel może wycofać złożone doniesienie o popełnieniu przestępstwa oszustwa/przywłaszczenia, jeśli dłużnik przestraszył się i oddał pieniądze? Jeśli tak, to do jakiego momentu możliwe będzie całkowite anulowanie sprawy w prokuraturze, bez żadnych konsekwencji dla tegoż dłużnika?"

Odpowiedź prawnika: Wycofanie zawiadomienia o przestępstwie

Z opisanego stanu faktycznego wynika, iż złożył Pan zawiadomienie o przestępstwie. Oszustwo jest czynem ściganym z oskarżenia publicznego. Oznacza to, iż w celu wszczęcia w tej sprawie postępowania koniecznym było dokonanie zawiadomienia. Jednak nie jest to jedyny warunek, musi jeszcze istnieć uzasadnione podejrzenie, że taki jest stan rzeczy. Zatem w celu niewszczynania postępowania w opisanej sprawie wskazanym byłoby jak najszybsze poinformowanie prokuratury o tym, iż sprawca naprawił swoje postępowania poprzez oddanie pieniądze co będzie uzasadnieniem dla niepodejmowania postępowania.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Ewelina 2016-10-06 11:57:00

    Mam poważną sprawę chce wycofać zawiadomienie o przywłaszczeniu mienia porzez męża mojego telefonu ,ponieważ telefon odzyskałam ,ale policja nie chce przyjąc o de mnie tego pisma ,ja wyjezdrzam za graniece na dosc długo i o to chodzi że nie mam zamiaru zjezdrzać na sprawę chce wszystko wycofać czy mogę .


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika