Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

  • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

  • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)


Awaria pod nieobecność właściciela lokalu

Pytanie: W dużej wspólnocie mieszkaniowej właściciel mieszkania zgłasza, że np. z sufitu leje mu się woda, a przyczyną najprawdopodobniej jest awaria instalacji wodnej w mieszkaniu piętro wyżej. Właściciel mieszkania wyjechał na urlop nie zostawiając telefonu kontaktowego. Jest oczywiste, że po jego powrocie (za dwa tygodnie) wszystkie mieszkania pod nim będą zniszczone. Jakie środki może podjąć zarządca w celu "opanowania" sytuacji? Czy ma większe możliwości, jeżeli z mieszkania ulatnia się gaz?

Odpowiedź specjalisty e-prawnik.pl - ZADAJ PYTANIE:

Prawa i obowiązki właścicieli lokali określa Rozdział 3 ustawy o własności lokali. Art. 13 ust. 2 tej ustawy nakazuje właścicielowi lokalu, na żądanie zarządu, zezwolenie na wstęp do lokalu, ilekroć jest to niezbędne do przeprowadzenia konserwacji, remontu albo usunięcia awarii w nieruchomości wspólnej, a także w celu wyposażenia budynku, jego części lub innych lokali w dodatkowe instalacje. Przepis ten wskazuje więc, że jeśli zachodzi konieczność usunięcia awarii (np. instalacji wodnej lub gazowej) konieczne jest uzyskanie zezwolenia właściciela lokalu. Przy czym właściciel ma obowiązek takiego zezwolenia udzielić. Należy również pamiętać, że przyczyny zostały wymienione w tym przepisie w sposób, a ich istnienie musi być musi być wykazane i weryfikowalne. Przyczyny te muszą dotyczyć nieruchomości wspólnej.

Nie oznacza to jednak, że wejście do takiego lokalu jest niemożliwe. Przede wszystkim w sytuacjach zagrożenia, wymagającego prowadzenia akcji ratowniczej, właściwy organ będzie mógł podjąć decyzję o wkroczeniu do lokalu (np. strażak prowadzący akcję gaśniczą).

W przypadkach gdyby pojawiła się konieczność wejścia do mieszkania (a więc np. w drodze wyłamania zamków lub zniszczenia drzwi) w związku z koniecznością odwrócenia od siebie lub od innych bezpośrednio grożącego niebezpieczeństwa, osoba (osoby), która dopuściła się w związku z tym szkody nie będzie za nią odpowiedzialna, jeżeli niebezpieczeństwa sam nie wywołał, a niebezpieczeństwu nie można było inaczej zapobiec i jeżeli ratowane dobro jest oczywiście ważniejsze aniżeli dobro naruszone (art. 424 kodeksu cywilnego). Przepis ten może znaleźć zastosowanie także w sytuacji, gdy pojawi się konieczność interwencji, do której nie będzie można wezwać np. straży pożarnej lub pogotowia gazowego. Należy też pamiętać o obecności Policji w przypadku wejścia do mieszkania.

Zanim jednak zostaną podjęte jakieś inne kroki, warto skontaktować się z samym właścicielem i poinformować go o zaistniałej sytuacji. Właściciel może upoważnić określoną osobę (np. członka rodziny) do otwarcia lokalu celem usunięcia awarii. Można również poinformować przedsiębiorstwo zaopatrujące lokal w wodę, w celu odcięcia dopływu wody.

Czy ten artykuł wyjaśnił wszystkie poszukiwane przez Ciebie informacje prawne?

TAK NIE

 

Komentarze: Awaria pod nieobecność właściciela lokalu

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Zaufało nam już:
  • 0
  • 2
  • 9
  • 5
  • 4
  • 8
  • 8
  • osób

Opinie naszych klientów

  • Radek

    ocena usługi:

  • Marcin

    ocena usługi:

    pelen profesjonalizm
  • Marcin

    ocena usługi:

    pelen profesjonalizm
  • Adriana

    ocena usługi:

  • PIOTR

    ocena usługi:

    Opinia przydatna, cena też nie wygórowana. Polecam wszystkim
  • Marek

    ocena usługi:

    Dziekuje za opinie.Pozwolila skierowac moja sprawe w dobrym kierunku. Rozwiala moje watpliwosci.Zdecydowanie polecam.
  • Lech

    ocena usługi:

    Prawo to gra niuansów a że jest to mój pierwszy kontakt z tą dziedziną wiedzy dziękuję za wprowadzenie : ciekawe i pouczające! L.
  • Dorota

    ocena usługi:

    Żałuję, że wcześniej nie skorzystałam z usług e-prawnik. W odpowiedzi na moje zapytanie, otrzymałam klarowne wyjaśnienie i wskazane drogi postępowania wraz z uzasadnieniem. GORĄCO POLECAM
  • Bożena

    ocena usługi:

    Rozwiała moje wątpliwości, mimo że napisana językiem prawniczym i nie dla każdego może być zrozumiała. Na pewno w przyszłości skorzystam z usług.
  • Hanna

    ocena usługi:

    Opinie bardzo pomocne, napisane prostym językiem aby można było wszystko dobrze zrozumieć.
  • Krzysztof

    ocena usługi:

  • Barbara

    ocena usługi:

    Wyczerpująca, fachowa opinia, jestem bardzo zadowolona. Polecam.
  • Jarosław

    ocena usługi:

    Warto polecić i wyróżnić firmę profesjonalną. Odpowiedzi na pytania a nie zapełnianie stron bełkotem. Szanujmy taką pracę.
  • Marcin

    ocena usługi:

    Pelen profesjonalizm problem doglebnie przeanalizowany i rzeczowa odpowiedz .Bardzo polecam
  • Marzena

    ocena usługi:

    Opinia zrozumiała i wyczerpująca. Rozwiała w pełni moje wątpliwości. Polecam. Marzena
  • Marcin

    ocena usługi:

  • Krzysztof

    ocena usługi:





Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane