Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Karmelickiej 66, kod poczt. 31-128, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

  • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

  • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)

VAT od usług świadczonych przez plastyka

Pytanie: Nasza nauczycielka jest plastykiem, wykonuje prace również na zlecenie ustne. Nie ma jednak zarejestrowanej działalności gospodarczej w ww. zakresie, ani też w zakresie działalności edukacyjnej. U nas jest nauczycielem grafiki komputerowej. Wykonuje pracę na podstawie umowy o dzieło autorskie, w jednym i drugim wypadku. Inna jest jedynie postać dzieła, u nas wykłady i skrypty, a tam jakaś inna postać materialna. Nauczycielka wypełnia na koniec roku PIT 53, gdzie sumuje dochody ze wszystkich źródeł. Całkowita suma przychodu przekracza kwotę 10 tysięcy euro i powstaje wątpliwość, czy powinna stać się zarejestrować jako podatnik VAT czynny i wystawiać faktury wszystkim podmiotom, z którymi współpracuje, w tym nam. Moim zdaniem - nie. Wydaje mi się, że dla celów obowiązku w zakresie VAT istotne jest tylko wykonywanie zawodu plastyka, a nie nauczyciela. Czy mam rację?

Odpowiedź specjalisty e-prawnik.pl - ZADAJ PYTANIE:

Ma Pani rację, przy ustalaniu prawa do zwolnienia podmiotowego należy brać pod uwagę wyłącznie przychody z tytułu usług wykonywanych na podstawie umów zleceń. Wynika to z art. 15 ust. 3 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, z którego wynika, iż nie uważa się za samodzielnie wykonywaną działalność gospodarczą czynności, z tytułu których przychody zaliczane są na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych do przychodów ze stosunku pracy.

Oznacza to, że w zakresie w jakim Państwa nauczycielka świadczy usługi na podstawie umowy o pracę, nie jest podatnikiem VAT, a uzyskiwane przez nią przychody - nie są uwzględniane przy ustalaniu prawa do zwolnienia podmiotowego.

Czy ten artykuł wyjaśnił wszystkie poszukiwane przez Ciebie informacje prawne?

TAK NIE

Zobacz także:

 

Komentarze: VAT od usług świadczonych przez plastyka

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Karmelickiej 66. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Zaufało nam już:
  • 0
  • 2
  • 0
  • 8
  • 3
  • 9
  • 6
  • osób

Opinie naszych klientów

  • Lucyna

    ocena usługi:

    Jestem bardzo zadowolona z udzielonej mi pomocy. W mojej małej miejscowości Pisz wiedza prawnicza adwokatów, notariuszy a przede wszystkim Referendarza KW ma wiele do życzenia. Poprostu Ci ludzie nie znają prawa ! Opinia prawna, którą otrzymałam była rzetelna i fachowa. Dalsza pomoc okazała się b.profesjonalna, dzięki czemu moja sprawa zakończyła się dla mnie pomyślnie -:) Wygrałam ! Jestem wdzięczna i każdemu polecam korzystanie z biura e-prawnik. Pozdrawiam z wyrazami szacunku. Lucyna
  • Monika

    ocena usługi:

    Bardzo obszerna ocena : rzeczowa, konkretna, wyczerpująca wszystkie prawne opcje. Przynajmniej z mojego punktu widzenia..Poziom świadczonych usług jest niewątpliwie wysoki.Czas oczekiwania na wycenę jest stosunkowo krótki jak również oczekiwanie na opinię prawną.Cena jest przystępna i na pewno adekwatna do jakości świadczonych usług.Kontakt z biurem klienta jest nienaganny. Pełen szacunek dla potencjalnego klienta.Polecam skorzystanie z usług prawników z e-prawnik.pl.
  • Teresa

    ocena usługi:

    Dziękuję za rzetelną opinię. Jest zrozumiała i poparta podstawą prawną. W przyszłości w razie kłopotów prawnych zapewne skorzystam z Państwa usług. Teresa
  • Halina

    ocena usługi:

    Dziekuję za wyczerpujące informacje - są zrozumiałe i poparte odpowiednią podstawą prawną. Jestem bardzo zadowolona.Polecam tę firmę innym.Powodzenia. Halina
  • Zdzisław

    ocena usługi:

    Opinia bardzo profesjonalna. Rozwiewa wszystkie wątpliwości. Gorąco polecam!!!
  • Andrzej

    ocena usługi:

    Korzystam z usług e-prawnik od dość dawna i jak dotychczas nie zawiodłem się. Polecam - Andrzej
  • czarodziejka42

    ocena usługi:

    profesjonalna i rzeczowa opinia . Pollecam .
  • Wanda

    ocena usługi:

    Dziękuję , opinia bardzo rzetelna . W pełni profesjonalna ! Będę polecać wszystkim potrzebującym . Wanda
  • Justyna

    ocena usługi:

  • Marek

    ocena usługi:

    Otrzymana opinia jest dokładna, jestem zadowolony. Polecam. Marek
  • BRGFCA

    ocena usługi:

    Dziękuję za wyczerpującą i profesjonalną opinię w mojej sprawie. Cena nie wysoka, a termin realizacji szybki. Ja zapewne skorzystam jeszcze nie raz z Państwa usług. Polecam je również innym. Pozdrawiam z wyrazami szacunku. Barbara.
  • Urszula

    ocena usługi:

  • Grażyna

    ocena usługi:

    Bardzo rzetelna firma. Korzystam już trzeci raz i jestem bardzo zadowolona. Polecam. Grażyna
  • Grażyna

    ocena usługi:

    Bardzo rzetelna firma. Korzystam już trzeci raz i jestem bardzo zadowolona. Polecam. Grażyna
  • AGNIESZKA

    ocena usługi:

  • Aleksandra

    ocena usługi:

    Uprzejmnie dziękuję za udzielenie mi profesjonalnej porady prawnej wraz z wniskiem do sądu, jestem w pełni zadowolona i rozwiały mi się wszystkie wątpliwości. Będę korzystała dalej z Państa usług . Pozdrawiam, z wyrazami szacunka. A. Leszczyńska
  • Jolanta

    ocena usługi:

    Dziękuję Państwu za pomoc.Rzetelna,fachowa porada.Z poważaniem Jolanta Jankowska

Porady prawne

  • Import usługa a deklaracja VAT-UE

    Spółka z o.o. (podatnik VAT-UE) otrzymała fakturę za zakup licencji na program komputerowy od kontrahenta zagranicznego z UE. W fakturze kontrahent zagraniczny naliczył (...)

  • Limit zwolnienia podmiotowego z VAT

    W ramach prowadzonej firmy będę agentem ubezpieczeniowym i jednocześnie będę świadczyć usługi transportowe. Na początku nie będę podatnikiem VAT. Kiedy usługi (...)

  • VAT dla zleceniobiorcy

    W moim zapytaniu nie było mowy o zatrudnieniu nauczycielki na umowę o pracę, lecz jedynie umowy o dzieło : 1/ jako plastyka, 2/ jako nauczycielki. Z Państwa odpowiedzi (...)

  • Świadczenie usług na terenie Unii a podatek VAT

    Nasza spółka będąca podatnikiem podatku VAT zarejestrowanym dla potrzeb VAT wewnątrzunijnego świadczy usługi na rzecz kontrahenta z UE (będącego podatnikiem VAT) (...)

  • Opodatkowanie VAT importu usług

    Polski podatnik VAT sprzedaje swoje produkty na terenie Polski do polskich spółek. Część tych spółek należy do niemieckiej grupy. Ta niemiecka firma wystawia polskiemu (...)

Artykuły

Śledź najnowsze informacje


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane