Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

  • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

  • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)

Uprawnienia przewodniczącego związku zawodowego

Pytanie: Przez ostanie 9 miesięcy korzystałem z prawa do zwolnienia od pracy zawodowej z zachowaniem prawa do wynagrodzenia na czas niezbędny do wykonania doraźnej czynności wynikającej z mojej funkcji związkowej (Art. 31.3.Ustawy o zz). Było to oddelegowanie mające nieprzerwaną ciągłość. Obecnie będę korzystał z prawa do zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy na okres kadencji w zarządzie zoz (Art. 31.1.2 Ustawy o zz) i okazuje się, że pobory moje ulegną znacznemu obniżeniu. Pracownik Działu Księgowości Zarobkowej tłumaczy to faktem, że oddelegowanie doraźne podlega innym wyliczeniom i jest korzystniejsze niż oddelegowanie na okres kadencji. Czy ma rację? Jakie składniki płac są podstawą takich wyliczeń? Jakie przepisy regulują tą kwestię?

Odpowiedź specjalisty e-prawnik.pl - ZADAJ PYTANIE:

Zgodnie z powołanym przez Pana przepisem artykułu 31 ustawy o związkach zawodowych pracownik ma prawo do zwolnienia od pracy zawodowej z zachowaniem prawa do wynagrodzenia na czas niezbędny do wykonania doraźnej czynności wynikającej z jego funkcji związkowej, jeżeli czynność ta nie może być wykonana w czasie wolnym od pracy. Wynika z tego jasno, iż prawo do wynagrodzenia bez żadnych zastrzeżeń pracownik taki zachowuje tylko w przypadku wspomnianej doraźnej czynności. Skoro poprzednio taka właśnie była kwalifikacja prawna Pana nieobecności, to faktycznie było to rozwiązanie bardzo korzystne dla Pana. Jednak w przypadku innych nieobecności w pracy (zwolnienia od obowiązku wykonywania pracy) - np. z powodu świadczenia pracy na okres kadencji w zarządzie zakładowej organizacji związkowej - zachowanie prawa do wynagrodzenia bądź zwolnienie od obowiązku świadczenia pracy - bezpłatne, uzależnione jest w pierwszej kolejności od wniosku zarządu zakładowej organizacji związkowej. Poza tym reguluje te kwestie Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 11 czerwca 1996 r. w sprawie trybu udzielania urlopu bezpłatnego i zwolnień od pracy pracownikom pełniącym z wyboru funkcje w związkach zawodowych oraz zakresu uprawnień przysługujących pracownikom w czasie urlopu bezpłatnego i zwolnień od pracy. Zgodnie z jego paragrafem 4 pracodawca jest obowiązany, na wniosek zarządu zakładowej organizacji związkowej, zwolnić pracownika z obowiązku świadczenia pracy na okres kadencji w zarządzie tej organizacji, jeżeli zakładowa organizacja związkowa wykaże we wniosku, że zachodzą okoliczności uzasadniające udzielenie zwolnienia. Wniosek zarządu zakładowej organizacji związkowej powinien zawierać: 1) wskazanie pracownika, któremu zwolnienie od pracy ma być udzielone, 2) wskazanie okoliczności uzasadniających udzielenie zwolnienia od pracy, 3) wskazanie, że zwolnienie od pracy ma być udzielone z zachowaniem prawa do wynagrodzenia albo bezpłatnie, 4) określenie wymiaru i okresu zwolnienia od pracy. Wynagrodzenie od pracodawcy, przysługujące pracownikowi w okresie zwolnienia od pracy, ustala się według zasad obowiązujących przy obliczaniu ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy. Przy obliczaniu tego wynagrodzenia dodatkowe wynagrodzenia za pracę w warunkach szkodliwych dla zdrowia, trudnych, szczególnie uciążliwych, uciążliwych lub niebezpiecznych uwzględnia się, jeżeli w czasie zwolnienia od pracy nie ustaje dotychczasowe narażenie pracownika na oddziaływanie takich warunków. Wynagrodzenie ustala się ponownie w razie zmiany zasad wynagradzania ogółu pracowników lub grupy zawodowej którymi pracownik byłby objęty, gdyby nie korzystał ze zwolnienia od pracy. Pracownik korzystający ze zwolnienia od pracy zachowuje prawo do świadczeń wynikających z tytułu zatrudnienia u pracodawcy udzielającego zwolnienia, zgodnie z przepisami określającymi zasady przyznawania takich świadczeń.

Czy ten artykuł wyjaśnił wszystkie poszukiwane przez Ciebie informacje prawne?

TAK NIE

 

Komentarze: Uprawnienia przewodniczącego związku zawodowego

  • aneta Pilecka 2016-07-12 15:36:48

    Re: Uprawnienia przewodniczącego związku zawodowego

    Czy przewodniczący związków zawodowych działających w szpitalu musi składać na piśmie (i czy musi składać) wniosek o urlop, jeżeli organizuje wycieczkę dla związkowców i wyjeżdża wraz ze związkowcami jako pilot tej wycieczki. Czy jest to traktowane jako praca związkowa?

  • Janusz 2014-01-28 07:32:39

    Re: Uprawnienia przewodniczącego związku zawodowego

    Czy przewodniczący związków zawodowych ma obowiązek co roczny spotykania się z pracownikami w celu przedstawienia sprawozdania ze swojej działalności ???

  • rafi 2013-09-04 20:16:10

    Re: Uprawnienia przewodniczącego związku zawodowego

    przez ile kadencji ten sam przewodniczący związków zawodowych może być przewodniczącym bo znam taką instytucję gdzie ta osoba jest "wybierana" co cztery lata od pięciu kadencji !?

  • Jan 2010-12-13 09:32:02

    Re: Uprawnienia przewodniczącego związku zawodowego

    Traktowani są jak zło konieczne. Pracodawca może im np. nie dać podwyżki płacy przez wszystkie kadencje. Ma do tego instrumenty prawne.

  • Ell 2010-10-26 22:27:18

    Re: Uprawnienia przewodniczącego związku zawodowego

    Czy oddelegowani pracownicy do zarządu organizacji związkowej na jedną lub więcej kadencji mogą awansować?


Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Zaufało nam już:
  • 0
  • 2
  • 6
  • 8
  • 0
  • 5
  • 8
  • osób

Opinie naszych klientów

  • Jadwiga L.

    ocena usługi:

    Po raz drugi korzystałam z usług biura e-prawnik i polecam dalej. Obsługa szybka, bez wychodzenia z domu, rzetelna informacja. Dziękuję.
  • wojciech

    ocena usługi:

    Bardzo obszerna odpowiedź która pomogła w rozwiązaniu mojego problemu
  • Iwona

    ocena usługi:

    Fachowa i wyczerpująca opinia,czytelna dla laika.Będę polecać znajomym.
  • Beata

    ocena usługi:

    Polecam serdecznie. Szybko,sprawnie,rzeczowo. Pelny profesjonalizm.
  • Irena

    ocena usługi:

    Opinia prawna,kolejna już, spełniła moje oczekiwania.Przedstawiła etapy rozwiązań prawnych,w sposób optymistyczny,z możliwością zadania pytań po wydanej opinii .Uzyskanie porady kompleksowej ,merytorycznej w krótkim czasie od zadania pytania jest również istotne. Dziękuję
  • Tomasz

    ocena usługi:

    Polecam. Szybko, konkretnie i na temat.
  • Marlena

    ocena usługi:

  • Lucyna

    ocena usługi:

    wyczerpująca opinia super polecam!!!
  • Ewa

    ocena usługi:

    Sprawnie, rzetelnie. Opinia bardzo pomocna w podjęciu właściwej decyzji o dalszym ciągu sprawy. Dziękuję i polecam, szczególnie tym osobom, które mają wątpliwości, jak postąpić...
  • Ryszard

    ocena usługi:

    Jestem bardzo zadowolony.Opinia dotyczy sedna mojego problemu.Dziękuję!
  • Klaudia

    ocena usługi:

    Polecam, korzystałam już kilka razy z pomocy i zawsze na bardzo wysokim poziomie. Wyczerpująca i zrozumiała opinia.
  • Barbara

    ocena usługi:

    Bardzo dobry serwis prawny. Polecam serdecznie. Udzielono mi pomocy szybko i sprawnie, sprawa zakończyła się dla mnie pomyślnie.
  • Boguslaw

    ocena usługi:

    Biezaca opinia spelnila moje oczekiwania i bez zastrzezen moge polecic Wasze uslugi, zwlaszcza w szybko a drastycznie zmieniajacym sie krajobrazie polskiego prawodawstwa!
  • JERZY

    ocena usługi:

    Usługa wykonana perfekcyjnie,wyczerpująco i prosto.Opinia sporządzona bardzo szybko.Pozostaje Mi polecić innym osobom z problemami.Cena przystępna.POZDRAWIAM. Jerzy
  • Stanisław

    ocena usługi:

    Profesjonalna porada,b.szybko dostarczona,jak na moją sprawę Wszystko ok. Polecam,aha zapomńiałem,to jużdrugi raz korzystam z tego portalu
  • Barbara

    ocena usługi:

    Pełny profesjonalizm wyczerpująca odpowiedz polecam !
  • Elżbieta

    ocena usługi:

    Opinia wyczerpująca, konkretna i rzetelna. Napisana przystępnym - nawet jak dla polonistki - językiem. Budzi zaufanie do zespołu miłych ludzi. Polecam. Elżbieta


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane