Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

  • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

  • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)


Orzeczenie o sposobie korzystania z mieszkania

Pytanie: Złożyłam pozew o rozwód bez orzekania o winie. Od 2 lat jesteśmy w nieformalnej separacji i nie mieszkamy razem. Jednocześnie złożyłam wniosek o podział majątku. Domyślam się jednak, że mój mąż będzie utrudniał sprawę podziału i sąd skieruje mój wniosek do odrębnego postępowania, a skoro tak chcę zapytać: 1. Czy wobec tego mogę złożyć wniosek o rozstrzygnięcie co do sposobu korzystania z mieszkania wspólnego, w którym mieszka mąż z konkubiną, zaś ja zmuszona jestem wynajmować mieszkanie z synem - do czasu sądowego podziału majątku? 2. Czy sąd może podjąć decyzję, że nadal będę musiała wynajmować mieszkanie, kosztem potrzeb syna i swoich, natomiast mąż będzie mieszkał w naszym mieszkaniu? Czy nie może być na odwrót? 3. Czy jako współwłaściciel mogę domagać się udostępnienia 1 z 2 pokoi, który będzie do mojej i syna dyspozycji? I czy zgoda męża ma tu jakieś znaczenie (on się nie zgadza)? 4. Czy jako współwłaściciel mogę domagać się zabezpieczenia całego majątku do czasu podziału i nie zgodzić się na zamieszkiwanie w naszym mieszkaniu osób trzecich (konkubina męża)?

Odpowiedź specjalisty e-prawnik.pl - ZADAJ PYTANIE:

Zgodnie z art. 443 par. 1 kodeksu postępowania cywilnego, sąd na żądanie jednego z małżonków lub z urzędu orzeka postanowieniem o obowiązku małżonków przyczyniania się do zaspokojenia potrzeb rodziny przez czas trwania procesu oraz o sposobie roztoczenia w tym czasie pieczy nad wspólnymi małoletnimi dziećmi, a na żądanie jednego z małżonków - także o zakresie i sposobie korzystania przez małżonków ze wspólnego mieszkania w czasie trwania procesu oraz o wydaniu małżonkowi, opuszczającemu wspólne mieszkanie, potrzebnych mu przedmiotów. Orzeczenie postanowieniem o sposobie korzystania ze wspólnego mieszkania na czas procesu rozwodowego następuje na wniosek jednego z małżonków. Może więc Pani taki wniosek przedstawić, przedstawiając jednocześnie istniejącą sytuację. Postanowienie wydane przez sąd nie jest w żaden sposób uzależnione od zgody męża, tak więc jego zdanie w tym przypadku nie ma znaczenia. Może się jednocześnie Pani domagać wydania odpowiedniego postanowienia określającego zabezpieczenie majątku wspólnego (w tym mieszkania) w czasie rozprawy rozwodowej.

Czy ten artykuł wyjaśnił wszystkie poszukiwane przez Ciebie informacje prawne?

TAK NIE

 

Komentarze: Orzeczenie o sposobie korzystania z mieszkania

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Opinie naszych klientów

  • Rafał i Agnieszka

    ocena usługi:

    Indywidualne podejście do klienta, szybka i profesjonalna odpowiedź.Na pewno skorzystamy ponownie!
  • Katarzyna

    ocena usługi:

    Bardzo szybko i profesjonalnie. Bardzo dziękuję :)
  • MałgorzataZ

    ocena usługi:

  • Tomasz

    ocena usługi:

    Szybko, solidnie, rzetelnie. Bardzo pomocna i fachowa opinia.
  • Jan

    ocena usługi:

    Dziękuję bardzo - jesteście bardzo pomocni.
  • Alicja

    ocena usługi:

    Dziękuję bardzo,zdecydowanie polecam.
  • Mariusz

    ocena usługi:

  • Justyna i Piotr

    ocena usługi:

  • Kinga

    ocena usługi:

    Bardzo profesjonalne podejście do zadanego pytania.
  • Jacek

    ocena usługi:

    Bardzo dziękuję za opinię. Bardzo profesjonalnie. Polecam
  • Michal

    ocena usługi:

    Sprawnie i profesjonalnie.
  • Paweł

    ocena usługi:

    Szybko i profesjonalnie.
  • Lusia

    ocena usługi:

    Wszystko bardzo wyczerpująco i solidnie opisane, wniosek przygotowany w sposób zrozumiały i czytelny, bardzo polecam.
  • TR

    ocena usługi:

  • agnieszka

    ocena usługi:

    bardzo profesjonalnie szybko i terminowo polecam
  • Szymon

    ocena usługi:

  • A.R.

    ocena usługi:

    Polecam z całą pewnością. Odpowiedź zrozumiała i satysfakcjonująca, przy czym przystępna cenowo. Pozdrawiam.




Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane