Rozliczenie czynszu między małżonkami

Pytanie:

"Zgodnie z ustawą o spółdzielniach mieszkaniowych za opłaty, o których mowa w ust. 1-2, 4 i 5, solidarnie z członkami spółdzielni, odpowiadają stale zamieszkujące z nimi w lokalu osoby pełnoletnie. Co może zrobić żona (członek spółdzielni mieszkaniowej), gdy mąż, który zamieszkuje z nią w lokalu nie odpowiada solidarnie za opłaty za mieszkanie (i inne opłaty)? W jaki sposób może wyegzekwować od męża dług, w sytuacji, gdy mąż od dwóch lat sporadycznie (co 2-4 miesiące) przekazuje niewielkie, dowolne kwoty na utrzymanie mieszkania? Czy w tej sprawie powinna wytoczyć oddzielne powództwo, czy dołączyć do powództwa rozwodowego (proces rozwodowy trwa drugi rok), co wiąże się z obawą o wydłużenie procesu rozwodowego. Czy po orzeczeniu rozwodu będzie mogła wytoczyć powództwo (jakie?) np. o zwrot odpowiedniej części poniesionych kosztów utrzymania mieszkania, w którym wspólnie zamieszkiwali do czasu orzeczenia rozwodu?"

Odpowiedź prawnika: Rozliczenie czynszu między małżonkami

Solidarna odpowiedzialność osób zamieszkujących w lokalu oznacza, że spółdzielnia może żądać zapłaty od którejkolwiek z tych osób. Przepis ten nie jest podstawą dochodzenia zwrotu części czynszu przez jednego lokatora od drugiego. Tą kwestię regulują przepisy dotyczące stosunku prawnego między lokatorami.

W pierwszej kolejności należy zauważyć, że jeżeli pomiędzy małżonkami jest wspólność ustawowa i jeżeli mieszkanie wchodzi w skład majątku wspólnego małżonków, to czynsz płacony przez żonę z jej zarobków w świetle prawa płacony jest z małżeńskiego majątku wspólnego (zarobki małżonka wchodzą bowiem do majątku wspólnego), a więc nie ma tutaj nakładów z majątku wspólnego na majątek osobisty.

Żona, która mieszka z dziećmi powinna w ramach sprawy rozwodowej wnieść wniosek o orzeczenie o zaspokajaniu potrzeb rodziny na czas rozwodu, gdyż zgodnie z kro w trakcie trwania małżeństwa, oboje małżonkowie obowiązani są, każdy według swych sił oraz swych możliwości zarobkowych i majątkowych, przyczyniać się do zaspokajania potrzeb rodziny, którą przez swój związek założyli. Zadośćuczynienie temu obowiązkowi może polegać także, w całości lub w części, na osobistych staraniach o wychowanie dzieci i na pracy we wspólnym gospodarstwie domowym. W wyniku rozwodu ustanie majątkowa wspólność małżeńska, a każdy z małżonków będzie miał równy udział. Jednakże z ważnych powodów każdy z małżonków może żądać, ażeby ustalenie udziałów w majątku wspólnym nastąpiło z uwzględnieniem stopnia, w którym każdy z nich przyczynił się do powstania tego majątku. Przy ocenie, w jakim stopniu każdy z małżonków przyczynił się do powstania majątku wspólnego, uwzględnia się także nakład osobistej pracy przy wychowaniu dzieci i we wspólnym gospodarstwie domowym.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika