Przesłanki orzeczenia rozwodu

Pytanie:

"Czy czynniki takie jak: różnice charakterów, brak pożycia oraz osobne zamieszkanie małżonków są wystarczające do tego aby sąd uznał rozwód? Nie mamy dzieci - czy to w jakimś sensie sprzyja uzyskaniu rozwodu? Czy to prawda iż w przypadku ślubu konkordatowego sąd nie udziala rozwodu?"

Odpowiedź prawnika: Przesłanki orzeczenia rozwodu

Przedstawione czynniki z dużym prawdopodobieństwem pozwalają na uznanie, że pomiędzy małżonkami nastąpił zupełny i trwały rozkład pozycia małżeńskiego, co jest przesłanką orzeczenia rozwodu. Fakt nieposiadania przez Państwa dzieci również jest przesłanką "sprzyjającą" orzeczeniu rozwodu. Nalezy jednak wziąć pod uwagę, że ostateczne rozstrzygnięcie należy do sądu. Jest oczywiście dopuszczalnym orzeczenie rozwodu pomiędzy małżonkami, którzy zawarli tzw. ślub konkordatowy. Sąd poprzez orzeczenie rozwodu niweczy cywilnoprawne skutki małżeństwa. Ślub konkordatowy, prócz cywilnoprawnych, określa także skutki zawarcia małżeństwa na gruncie prawa kościelnego. Orzeczenie przez sąd rozwodu nie ma wpływu na kościelne skutki zawarcia związku małżeńskiego.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • ewa 2012-01-07 09:04:07

    mam taką sytuacje seks jest dla mnie przekleństwem


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika