Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

  • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

  • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)


Forma oświadczenia o objęciu udziałów

Pytanie: Czy art. 257 paragraf 3, należy interpretować tak, że jeżeli podwyższenie kapitału następuje na podstawie postanowień umowy spółki, to do objęcia udziałów w podwyższonym kapitale wystarczy pisemne oświadczenie wspólników, bez konieczności zachowania formy aktu notarialnego? Natomiast w jakich przypadkach ma zastosownie art. 258 paragraf 2? Następnie, jeżeli podwyższenie kapitału zakładowego spółki następuje z kapitałów spółki (rezerwowy, zapasowy), to czy to podwyższenie może nastąpić tylko poprzez zmianę umowy spółki aktem notarialnym (art. 260)?

Odpowiedź specjalisty e-prawnik.pl - ZADAJ PYTANIE:

Art. 257 par. 3 ustawy Kodeks spółek handlowych liberalizuje wymóg co do formy w stosunku do objęcia nowych udziałów przez dotychczasowego wspólnika (a nie wspólnika przystępującego do spółki), jeśli podwyższenie kapitału następuje na podstawie dotychczasowych postanowień umowy spółki (tzn. jeśli umowa spółki określa termin podwyższenia i maksymalną wysokość kapitału). W takiej sytuacji objęcie nowych udziałów nie wymaga zachowania formy aktu notarialnego, a wystarczy zwykła forma pisemna.

Art. 258 par. 2, który dla objęcia nowego udziału bądź udziałów lub o objęciu podwyższenia wartości istniejącego udziału bądź udziałów wymaga formy aktu notarialnego, znajduje zastosowanie, gdy podwyższenie kapitału zakładowego nie następuje na podstawie dotychczasowego postanowienia umowy spółki (umowa nie zawiera postanowienia, określającego termin podwyższenia i maksymalną wysokość kapitału), tylko poprzez zmianę tej umowy, jak również w sytuacji, gdy podwyższenie następuje co prawda na podstawie dotychczasowych postanowień umowy spółki, ale udziały obejmowane są przez nowych wspólników, a nie przez wspólników dotychczasowych.

W zasadzie należałoby stwierdzić, że forma aktu notarialnego jest wymagana również w przypadku, gdy dotychczasowy wspólnik obejmuje podwyższenie wartości istniejącego udziału bądź udziałów, nawet wówczas, gdy podwyższenie kapitału zakładowego następuje na podstawie dotychczasowych postanowień umowy spółki, ponieważ art. 257 par. 3 k.s.h. nie przewidział złagodzenia formy co do tego sposobu podwyższenia kapitału. Podwyższenie kapitału zakładowego ze środków własnych spółki nie jest możliwe na podstawie dotychczasowych postanowień umowy spółki, konieczna jest jej zmiana uchwałą wspólników (a uchwała o zmianie umowy wymaga zaprotokołowania przez notariusza, zgodnie z k.s.h., a nie formy aktu notarialnego).

Autor:
Michał Włodarczyk,
Pomaga w sprawach pracowniczych. Specjalista od ubezpieczeń społecznych. Doradza także w sprawach szeroko pojętego prawa cywilnego. Zobacz więcej »

Czy ten artykuł wyjaśnił wszystkie poszukiwane przez Ciebie informacje prawne?

TAK NIE

 

Komentarze: Forma oświadczenia o objęciu udziałów

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Zaufało nam już:
  • 0
  • 3
  • 1
  • 5
  • 7
  • 5
  • 9
  • osób

Opinie naszych klientów

  • Karol

    ocena usługi:

    Wszystko szybko i czytelnie. Polecam
  • Adam

    ocena usługi:

    Serdecznie polecam usługi prawne! korzystam po raz kolejny i jestem zadowolony
  • Kuba

    ocena usługi:

    Dziekuje. Pomoc prawna na najwyzszym poziomie. Polecam
  • Basia

    ocena usługi:

    Jasno i czytelnie. Bardzo polecam.
  • Barbara C.

    ocena usługi:

    Dziękuję, jestem usatysfakcjonowana odpowiedzią, która potwierdziła moje wątpliwości. Niestety termin do złożenia skargi minął. Zajęcie miało miejsce w drugiej połowie sierpnia. Na razie trwa korespondencja z komornikiem.
  • Henryk

    ocena usługi:

    Szybko i konkretna porada - dzięki.
  • Alicja

    ocena usługi:

    Opinia prawna obszerna i wyczerpująca, z podaniem podstaw prawnych. Możliwość negocjacji ceny. Ogólnie jestem zadowolona z usługi. Polecam.
  • Lukasz

    ocena usługi:

  • Marek

    ocena usługi:

    dzięki skutecznej opinii i przesłanego wniosku sprawa została załatwiona pozytywnie zgodnie z oczekiwaniami. Pozdrawiam Marek Słonecki
  • Zuzanna

    ocena usługi:

  • Henryk

    ocena usługi:

    Jasno,obszernie,zrozumiałe za przystępna cenę.Szkoda ze wcześniej nie wiedziałem o e-prawniku.
  • Barbara

    ocena usługi:

    Serdecznie polecam usługi prawne! korzystam po raz kolejny i jestem usatysfakcjonowana poradą prawną i kontaktem w pytaniach dodatkowych!
  • Andrzej Kauf

    ocena usługi:

    Witam! Bardzo dziękuję za wyczerpującą pisaną prostym językiem odpowiedź. Jestem zadowolony, polecam . Szkoda tylko, że ZUS nie udziela takich informacji. Tematem zainteresowała się znajoma osoba. Pozdrawiam zespół i jeszcze raz bardzo dziękuję.
  • Ewa

    ocena usługi:

    Pomimo, ze w moim przypadku prawo polskie nie regulowalo zaistnialego zdarzenia, otrzymalam dodatkowe potwierdzenie, ktore mnie upewnilo co do mojej sytuacji prawnej. Jestem bardzo zadowolona z uslug e-prawnika i z pewnoscia bede z niego korzystac jesli bede tego potrzebowac. Polecam wszystkim.
  • A.Patyk

    ocena usługi:

    Jestem zadowolona z usługi
  • anna

    ocena usługi:

  • WDnet Studio

    ocena usługi:

    Serdecznie dziękuję za opinię oraz wprowadzone poprawki do umowy. Jestem usatysfakcjonowany Państwa usługą oraz jej sprawnym i profesjonalnym przebiegiem.




Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane