Nazwa przedsiębiorcy a jego imię i nazwisko

Pytanie:

"Jestem osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą. Otrzymałem do podpisania dwie umowy współpracy z innymi firmami (spółki z o.o.). W pierwszej umowie figurują następujące dane: nazwa mojej firmy, adres, mój NIP i REGON. Brakuje natomiast mojego imienia i nazwiska. W zamian pojawia się zwrot, że ta (moja) firma reprezentowana jest "przez osoby uprawnione do reprezentacji podmiotu". W drugiej umowie dane są identycznie z tym, że wprost wymienia się moje imię i nazwisko jako reprezentanta tej firmy. Na końcu umowy jest miejsce na podpis i pieczątkę firmową. Czy więc prawidłowe jest podawanie w ten sposób strony umowy będącej przedsiębiorcą indywidualnym, zwłaszcza pod kątem późniejszego wystawiania dokumentów rozliczeniowych (np. faktur)? Czy nazwa, pod którą występuje przedsiębiorca ma takie znaczenie prawne w obrocie gospodarczym, jak jego imię i nazwisko?"

Odpowiedź prawnika: Nazwa przedsiębiorcy a jego imię i nazwisko

Na wstępnie należy zaznaczyć, że nie jest zbyt poprawne sformułowanie „osoba uprawniona do reprezentacji podmiotu” w stosunku do przedsiębiorcy prowadzącego jednoosobową działalność gospodarczą. „Reprezentowanym podmiotem” jest bowiem przedsiębiorca, czyli Pan, a więc reprezentuje Pan sam siebie. Takiego sformułowania można raczej użyć w przypadku spółki handlowej. Ponadto pisze Pan, iż w pierwszej umowie podana jest nazwa firmy. A nazwą firmy w tym przypadku jest przede wszystkim imię i nazwisko przedsiębiorcy, jest to niezbędny element. Podany jest jednak NIP i REGON – jest więc możliwa identyfikacja przedsiębiorcy.

Najważniejsze w umowie jest to, by została ona podpisana przez obie strony. Wtedy dopiero mamy do czynienia z umową zawarta w formie pisemnej.

Co do znaczenia w obrocie prawnym nazwy, pod którą działa przedsiębiorca, to należy jeszcze raz podkreślić, że firmą, inaczej mówiąc nazwą, przedsiębiorcy w tym wypadku jest jego imię i nazwisko (element niezbędny) oraz pozostałe „dodatki.”

Nawet, jeżeli w umowie nie ma wszystkich danych potrzebnych do wystawienia faktury, to dane te można uzyskać od przedsiębiorcy lub z ewidencji działalności gospodarczej.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • marcin 2012-10-19 23:32:09

    mam pytanie czy jesli na wniosku edg-1 w oznaczeniu przedsiebiorcy wpisalem imie i nazwisko oraz nazwe firmy czy tez mialem podac adres siedziby firmy nip i tak dalej czy tez nie poniewaz chodzi mi o pieczatke czy moge na niej wypisac wszystkie dane czy tylko te co na oznaczeniu przedsiebiorcy choc wszystkie dane podalem we wpisie edg-1 prosze o odpowiedz dziekuje


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika