Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Karmelickiej 66, kod poczt. 31-128, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

  • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

  • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)

Podwyższenie kapitału a zmiana umowy spółki

Pytanie: Kapitał zakładowy może być podwyższony do wysokości 60.000.000,00 (sześćdziesiąt milionów) złotych w terminie do dnia 31 grudnia 2026 r., bez zmian umowy spółki w drodze uchwały lub kolejnych uchwał Zgromadzenia Wspólników. Podwyższenie może nastąpić przez ustanowienie nowych udziałów lub podwyższenie wartości nominalnej istniejących udziałów. Czy podwyższenie kapitału spółki w/g powyższego postanowienia umowy spółki wymaga zmiany tej umowy spółki, czy też wystarczy uchwała zgromadzenia wspólników bez kosztownej zmiany umowy spółki?

Odpowiedź specjalisty e-prawnik.pl - ZADAJ PYTANIE:

Jeżeli podwyższenie kapitału zakładowego następuje na podstawie dotychczasowych postanowień umowy spółki przewidujących maksymalną wysokość podwyższenia kapitału zakładowego i termin podwyższenia, nie jest konieczna zmiana umowy spółki. Takie podwyższenia kapitału zakładowego następuje poprzez podjęcie uchwały wspólników w sprawie podwyższenia kapitału zakładowego na mocy dotychczasowych postanowień umowy spółki. Uchwała ta nie musi być podjęta w szczególnej formie (np. w formie aktu notarialnego czy też nie musi być zaprotokołowana przez notariusza). Uchwała taka może nawet zostać powzięta na podstawie art. 227 § 2 ksh, poprzez jeden z pisemnych sposobów głosowania.

Dla skutecznego podwyższenia kapitału zakładowego konieczne jest złożenia przez wspólników pisemnego oświadczenia o objęciu udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym (oświadczenia to nie musi być w formie aktu notarialnego - jak w przypadku podwyższenia kapitału zakładowego zmieniającego postanowienia umowy spółki).

Kolejnym z warunków skuteczności podwyższenia kapitału zakładowego jest pisemne oświadczenia członków zarządu o wniesieniu wkładów na podwyższony kapitał zakładowy.

Podwyższenia kapitału zakładowego należy zgłosić do sądu rejestrowego w terminie siedmiu dni od dnia, który może być uznany za koniec procesu podwyższenia kapitału zakładowego, zazwyczaj jest to dzień wniesienia ostatniego wkładu. Zgłoszenia do sądu dokonuje się poprzez złożenia formularza KRS-Z3 do którego należy dołączyć:

  • formularz KRS-ZE - gdzie należy wpisać nowe okoliczności dotyczące wspólników, którzy samodzielnie lub łącznie z innymi posiadają co najmniej 10% udziałów. Należy wskazać liczbę posiadanych przez tych wspólników udziałów oraz łączną ich wartość.
  • uchwałę wspólników w sprawie podwyższenia kapitału zakładowego;
  • oświadczenia wspólników o objęciu nowych udziałów;
  • oświadczenie członków zarządu o wniesieniu wkładów na kapitał zakładowy;
  • dowód wpłaty tytułem opłaty sądowej w kwocie 400 zł
  • dowód wpłaty tytułem ogłoszenia w Monitorze Sądowym i Gospodarczym w kwocie 250 zł

Czy ten artykuł wyjaśnił wszystkie poszukiwane przez Ciebie informacje prawne?

TAK NIE

Zobacz także:

 

Komentarze: Podwyższenie kapitału a zmiana umowy spółki

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Karmelickiej 66. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Zaufało nam już:
  • 0
  • 2
  • 0
  • 8
  • 3
  • 9
  • 6
  • osób

Opinie naszych klientów

  • Lucyna

    ocena usługi:

    Jestem bardzo zadowolona z udzielonej mi pomocy. W mojej małej miejscowości Pisz wiedza prawnicza adwokatów, notariuszy a przede wszystkim Referendarza KW ma wiele do życzenia. Poprostu Ci ludzie nie znają prawa ! Opinia prawna, którą otrzymałam była rzetelna i fachowa. Dalsza pomoc okazała się b.profesjonalna, dzięki czemu moja sprawa zakończyła się dla mnie pomyślnie -:) Wygrałam ! Jestem wdzięczna i każdemu polecam korzystanie z biura e-prawnik. Pozdrawiam z wyrazami szacunku. Lucyna
  • Monika

    ocena usługi:

    Bardzo obszerna ocena : rzeczowa, konkretna, wyczerpująca wszystkie prawne opcje. Przynajmniej z mojego punktu widzenia..Poziom świadczonych usług jest niewątpliwie wysoki.Czas oczekiwania na wycenę jest stosunkowo krótki jak również oczekiwanie na opinię prawną.Cena jest przystępna i na pewno adekwatna do jakości świadczonych usług.Kontakt z biurem klienta jest nienaganny. Pełen szacunek dla potencjalnego klienta.Polecam skorzystanie z usług prawników z e-prawnik.pl.
  • Teresa

    ocena usługi:

    Dziękuję za rzetelną opinię. Jest zrozumiała i poparta podstawą prawną. W przyszłości w razie kłopotów prawnych zapewne skorzystam z Państwa usług. Teresa
  • Halina

    ocena usługi:

    Dziekuję za wyczerpujące informacje - są zrozumiałe i poparte odpowiednią podstawą prawną. Jestem bardzo zadowolona.Polecam tę firmę innym.Powodzenia. Halina
  • Zdzisław

    ocena usługi:

    Opinia bardzo profesjonalna. Rozwiewa wszystkie wątpliwości. Gorąco polecam!!!
  • Andrzej

    ocena usługi:

    Korzystam z usług e-prawnik od dość dawna i jak dotychczas nie zawiodłem się. Polecam - Andrzej
  • czarodziejka42

    ocena usługi:

    profesjonalna i rzeczowa opinia . Pollecam .
  • Wanda

    ocena usługi:

    Dziękuję , opinia bardzo rzetelna . W pełni profesjonalna ! Będę polecać wszystkim potrzebującym . Wanda
  • Justyna

    ocena usługi:

  • Marek

    ocena usługi:

    Otrzymana opinia jest dokładna, jestem zadowolony. Polecam. Marek
  • BRGFCA

    ocena usługi:

    Dziękuję za wyczerpującą i profesjonalną opinię w mojej sprawie. Cena nie wysoka, a termin realizacji szybki. Ja zapewne skorzystam jeszcze nie raz z Państwa usług. Polecam je również innym. Pozdrawiam z wyrazami szacunku. Barbara.
  • Urszula

    ocena usługi:

  • Grażyna

    ocena usługi:

    Bardzo rzetelna firma. Korzystam już trzeci raz i jestem bardzo zadowolona. Polecam. Grażyna
  • Grażyna

    ocena usługi:

    Bardzo rzetelna firma. Korzystam już trzeci raz i jestem bardzo zadowolona. Polecam. Grażyna
  • AGNIESZKA

    ocena usługi:

  • Aleksandra

    ocena usługi:

    Uprzejmnie dziękuję za udzielenie mi profesjonalnej porady prawnej wraz z wniskiem do sądu, jestem w pełni zadowolona i rozwiały mi się wszystkie wątpliwości. Będę korzystała dalej z Państa usług . Pozdrawiam, z wyrazami szacunka. A. Leszczyńska
  • Jolanta

    ocena usługi:

    Dziękuję Państwu za pomoc.Rzetelna,fachowa porada.Z poważaniem Jolanta Jankowska

Porady prawne

  • Uchylenie uchwały o podwyższeniu kapitału

    W grudniu 2007 roku nastąpiło podwyższenie kapitału zakładowego. Sąd zwrócił wniosek na podstawie art. 18 ust 2 w zw. z at. 19 ust. 3 ustawy o KRS. Planowana jest (...)

  • Uchwała o podniesieniu kapitału zakładowego

    Jak długo ważna jest uchwała Walnego Zgromadzenia o podniesieniu kapitału w kontekście jej faktycznego zarejestrowania?

  • Podwyższenie kapitału zakładowego

    Czy jedną uchwałą można podnieść kapitał kilka razy ustalając w tej uchwale harmonogram dokładnie określający kwoty i daty tego podwyższenia? Na jaki okres może (...)

  • Forma oświadczenia o objęciu udziałów

    Czy art. 257 paragraf 3 (dodany nowelizacją), należy interpretować tak, że jeżeli podwyższenie kapitału następuje na podstawie postanowień umowy spółki, to do objęcia (...)

  • Tekst jednolity umowy spółki z o.o.

    Co oznacza termin: "tekst jednolity umowy sp. z o.o."? KRS zażądał tego dokumentu, gdyż jeden ze wspólników wniósł aportem szereg składników do spółki. Jest uzasadnione (...)

Artykuły

Śledź najnowsze informacje


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane