Spłata długu w toku egzekucji

Pytanie:

"Ile godzin przez licytacja lub przy rozpoczęciu licytacji można wpłacić do komornika zadłużenie, żeby licytacja się nie odbyła? Czy komornik powinien mieć przygotowane wyliczenie zadłużenia wraz z odsetkami i wszelkimi kosztami przed licytacją? Jeśli tak to na jaki dzień powinien mieć takie wyliczenie?"

Odpowiedź prawnika: Spłata długu w toku egzekucji

Zgodnie z art. 923 kpc komornik wzywa dÅ‚użnika, aby zapÅ‚aciÅ‚ dÅ‚ug w ciÄ…gu dwóch tygodni pod rygorem przystÄ…pienia do opisu i oszacowania. Z kolei wedle art. 981 kpc, jeżeli należność wierzyciela bÄ™dzie uiszczona wraz z kosztami przed zamkniÄ™ciem przetargu, komornik umorzy egzekucjÄ™. „Uchybienie temu terminowi nie wywoÅ‚uje jednak żadnych ujemnych skutków materialnoprawnych, dÅ‚użnik może bowiem spÅ‚acić dÅ‚ug po upÅ‚ywie tego terminu, wywoÅ‚a natomiast skutki procesowe, a mianowicie przystÄ…pienie komornika do opisu i oszacowania nieruchomoÅ›ci, natomiast zapÅ‚ata dÅ‚ugu po terminie dwóch tygodni spowoduje umorzenie egzekucji (art. 981).” (tak H. Pietrzkowskiw Pietrzkowski Henryk, EreciÅ„ski TadeuszKodeks postÄ™powania cywilnego. Komentarz. Część trzecia. PostÄ™powanie egzekucyjne, Warszawa 2007 Wydawnictwo Prawnicze LexisNexis wydanie II). Zgodnie z orzeczeniem SN z dnia 9 sierpnia 2000 r., I CKN 761/2000, opubl. w  Biul. SN 2000, nr 10, s. 13 stosownie do art. 981 kpc, dÅ‚użnik wezwany do speÅ‚nienia Å›wiadczenia przez komornika, w trybie art. 923 kpc, ma możliwość zapobieżenia sprzedaży licytacyjnej tylko do zamkniÄ™cia przetargu. Jest to koÅ„cowy termin, w którym dÅ‚użnik może przez zapÅ‚atÄ™ dÅ‚ugu i kosztów postÄ™powania spowodować umorzenie egzekucji z nieruchomoÅ›ci.

Zapłata powinna uwzględnić wierzytelność, główną, odsetki oraz koszty. Wyliczenie kosztów jest zasadniczo sporządzane po zakończeniu licytacji przy podziale sumy. Komornik może nie dysponować dokładnym wyliczeniem przed licytacją. Odsetki z kolei są najprawdopodobniej zasadzone do dnia zapłaty i tak należy je uiścić.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika