Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

 • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

 • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)


Cyklista na podwójnym gazie nie musi tracić prawa jazdy

www.sxc.hu
(fot. www.sxc.hu)

Z dniem 25 lutego 2011 roku wchodzi w życie długo postulowana i oczekiwana nowelizacja Kodeksu Karnego dotycząca odbierania prawa jazdy pijanym cyklistom. Na mocy dotychczasowych regulacji kierowca na podwójnym gazie tracił prawo jazdy, ale mógł jeździć rowerem. Pijany rowerzysta natomiast tracił szansę na podróżowanie i autem, i rowerem. Prowadziło to do niesprawiedliwych sytuacji, w których w razie zatrzymania dwóch nietrzeźwych rowerzystów, z których jeden miał prawo jazdy, dolegliwość karna orzekana względem tego drugiego była większa. Sąd nie miał tutaj pola do manewru, gdyż przepis art. 42 par. 2 Kodeksu karnego, stanowił jednoznacznie, że: "Sąd orzeka zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych albo pojazdów mechanicznych określonego rodzaju (...)". Przepis ten nakazuje stosowanie obligatoryjnego środka karnego w postaci zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych (wszelkich albo określonego rodzaju) wobec wszystkich uczestników ruchu, którzy dopuścili się przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji. Taka treść normy oznacza więc, że zakres podmiotowy obligatoryjnego środka karnego obejmuje również sprawców występku z art. 178a par. 2 Kodeksu karnego (nietrzeźwych rowerzystów). Problem nie był marginalny, gdyż z policyjnych statystyk wynika, że w odbieranie prawa jazdy pijanym cyklistom dotyczy rocznie około 60 tys przypadków. Kwestia ta byłą przedmiotem orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego z dnia 7 kwietnia 2009 roku, sygn. akt P 7/08 stwierdzającym, że art. 178a par. 2 Kodeksu karnego jest zgodny z art. 32 ust. 1 (zasada równości wobec prawa) Konstytucji oraz nie jest niezgodny z art. 2 i art. 31 ust. 3 (zasada demokratycznego państwa prawnego oraz tryb ograniczania praw i wolności konstytucyjnych) Zasygnalizował jednocześnie Sejmowi potrzebę podjęcia inicjatywy ustawodawczej w celu zmiany obowiązującego stanu prawnego, w którym nietrzeźwi kierowcy pojazdów niemechanicznych poddawani są obligatoryjnie surowszym środkom karnym niż nietrzeźwi kierowcy pojazdów mechanicznych.

Po nowelizacji (ustawa zmieniająca z 25 listopada 2010 roku) przepis otrzymał następujące brzmienie: "Sąd orzeka zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów albo pojazdów określonego rodzaju (...)". Zmiana polega więc na rozszerzeniu zakresu podmiotowego zakazu orzekanego na podstawie art. 42 par. 2 Kodeksu karnego o inne pojazdy, przez skreślenie słów „mechanicznych” w treści przepisu.

 • Podziel się:

 

Komentarze: Cyklista na podwójnym gazie nie musi tracić prawa jazdy

 • tomm 2012-08-18 16:21:00

  Re: Cyklista na podwójnym gazie nie musi tracić prawa jazdy

  mrnobody656 w pełni się z tobą zgadzam , a kolego 35 lat za kółkiem z twojego założenia można by również zakładać że tobie należy zabrać prawko bo być może sam nie długo wsiądziesz pijany za kółko bo 35 lat może już ci wystarczy. Takie tam moje przypuszczenia. Najlepiej karać i jeszcze raz karać w końcu żyjemy w państwie demokratycznym, powinno się wprowadzić dodatkowo do kar zakaz oddychania.

 • rowerzysta 2011-09-04 13:59:49

  Re: Cyklista na podwójnym gazie nie musi tracić prawa jazdy

  Straciłem prawo jazdy na okres 2lat w roku 2006 jadąc rowerem.Czy w nowych przepisach moge starać się o zwrot prawa jazdy.? bez egzaminu karnego.

 • 35 lat za kółkiem 2011-02-27 22:04:21

  Re: Cyklista na podwójnym gazie nie musi tracić prawa jazdy

  Taka interpretacja mrnobody 656 doprowadzi tylko do sytacji, gdy pijany kierowca z kategori ABCDE, straci prawo jazdy tylko np za jazdę samochodem osobowym, więć np autobusem dalej będzie mógł wozić ludzi. Taka sytuacja była by chora w samych założeniach. Nie ma pewności, że potem nie wypiłby za kierownica autobusu. Więc niech lepiej nie pije, bo będzie miał wszystko do stracenia a nie tylko przesiadkę w inny rodzaj pojazdu.

 • mrnobody656 2011-02-25 11:53:40

  Re: Cyklista na podwójnym gazie nie musi tracić prawa jazdy

  Dlaczego pijany rowerzysta ma tracić prawo do jazdy zarówno rowerem jak i autem. Jeśli ktoś jechał nietrzeźwy na rowerze, odebrane mu uprawnienia powinny dotyczyć "pojazdu", którym się porusza.


Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Opinie naszych klientów

 • EDYTA

  ocena usługi:

  ZDECYDOWANIE POLECAM
 • Katarzyna Barańska

  ocena usługi:

  e-Prawnik to profesjonaliści godni polecenia ! Świetny portal !
 • Piotr

  ocena usługi:

 • Beata

  ocena usługi:

  To mój kolejny kontakt z firmą e-prawnik, ale na pewno nie ostatni, bo mając do czynienia za każdym razem z tak szybkim i konkretnym, a jednocześnie zrozumiałym dla laika wyjaśnieniem problemu, wiem że jeśli będę kiedykolwiek potrzebowała porady prawnej - to tylko tu się zgłoszę. Gorąco polecam wszystkim, którzy mają jakiekolwiek wątpliwości prawne!
 • Anna

  ocena usługi:

  Szybka i zrozumiała porada prawna. Dziękuję bardzo
 • Gajownik

  ocena usługi:

  Skargę złożyłam. Została przygotowana w sposób bardzo zrozumiały. Polecam usługi w 100%
 • marzena antczak

  ocena usługi:

 • Paulina

  ocena usługi:

  Polecam
 • Krzysztof

  ocena usługi:

 • Anna

  ocena usługi:

 • Anna

  ocena usługi:

  Moje zapytanie było dość rozbudowane i zawierało w sobie kilka pytań. Wycenę otrzymałam w godzine od wysłania. Cena bardzo dobra. Opinia prawna przyszła zgodnie z ustaleniami. Była obszerna i wyczerpująca problem. Dla mnie zrozumiała. Jak najbardziej polecam taką formę porad prawnych. Pozdrawiam i dziękuje.
 • Zygmunt

  ocena usługi:

 • nzoz Arnika.

  ocena usługi:

  Zespół mega pomocny ! Napisany przez Was Protest rozpatrzono pozytywnie.Jestem bardzo, bardzo wdzięczna.Polecam
 • Michał

  ocena usługi:

  Wszystko ok. Polecam
 • Anna

  ocena usługi:

  Jestem niezwykle zadowolona ze sposobu wydawania opinii przez Zespół Prawników portalu, jasno, w sposób wyczerpujący i z ogromnym szacunkiem dla klienta. jestem wdzięczna.
 • Dariusz

  ocena usługi:

  W pełni wyczerpująca odpowiedz . pomocne informacje i podpowiedz na co szczególnie kłaść nacisk . podane porównawcze przykłady,oraz sugestie sposobu wyjścia ze skomplikowanej sytuacji . Gorąco polecam . warto skorzystać !
 • Krzysztof

  ocena usługi:

  Rzetelnie wykonana praca, zdecydowanie polecam.
Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane