Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

 • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

 • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)


Cyklista na podwójnym gazie nie musi tracić prawa jazdy

www.sxc.hu
(fot. www.sxc.hu)

Z dniem 25 lutego 2011 roku wchodzi w życie długo postulowana i oczekiwana nowelizacja Kodeksu Karnego dotycząca odbierania prawa jazdy pijanym cyklistom. Na mocy dotychczasowych regulacji kierowca na podwójnym gazie tracił prawo jazdy, ale mógł jeździć rowerem. Pijany rowerzysta natomiast tracił szansę na podróżowanie i autem, i rowerem. Prowadziło to do niesprawiedliwych sytuacji, w których w razie zatrzymania dwóch nietrzeźwych rowerzystów, z których jeden miał prawo jazdy, dolegliwość karna orzekana względem tego drugiego była większa. Sąd nie miał tutaj pola do manewru, gdyż przepis art. 42 par. 2 Kodeksu karnego, stanowił jednoznacznie, że: "Sąd orzeka zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych albo pojazdów mechanicznych określonego rodzaju (...)". Przepis ten nakazuje stosowanie obligatoryjnego środka karnego w postaci zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych (wszelkich albo określonego rodzaju) wobec wszystkich uczestników ruchu, którzy dopuścili się przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji. Taka treść normy oznacza więc, że zakres podmiotowy obligatoryjnego środka karnego obejmuje również sprawców występku z art. 178a par. 2 Kodeksu karnego (nietrzeźwych rowerzystów). Problem nie był marginalny, gdyż z policyjnych statystyk wynika, że w odbieranie prawa jazdy pijanym cyklistom dotyczy rocznie około 60 tys przypadków. Kwestia ta byłą przedmiotem orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego z dnia 7 kwietnia 2009 roku, sygn. akt P 7/08 stwierdzającym, że art. 178a par. 2 Kodeksu karnego jest zgodny z art. 32 ust. 1 (zasada równości wobec prawa) Konstytucji oraz nie jest niezgodny z art. 2 i art. 31 ust. 3 (zasada demokratycznego państwa prawnego oraz tryb ograniczania praw i wolności konstytucyjnych) Zasygnalizował jednocześnie Sejmowi potrzebę podjęcia inicjatywy ustawodawczej w celu zmiany obowiązującego stanu prawnego, w którym nietrzeźwi kierowcy pojazdów niemechanicznych poddawani są obligatoryjnie surowszym środkom karnym niż nietrzeźwi kierowcy pojazdów mechanicznych.

Po nowelizacji (ustawa zmieniająca z 25 listopada 2010 roku) przepis otrzymał następujące brzmienie: "Sąd orzeka zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów albo pojazdów określonego rodzaju (...)". Zmiana polega więc na rozszerzeniu zakresu podmiotowego zakazu orzekanego na podstawie art. 42 par. 2 Kodeksu karnego o inne pojazdy, przez skreślenie słów „mechanicznych” w treści przepisu.

 • Podziel się:

 

Komentarze: Cyklista na podwójnym gazie nie musi tracić prawa jazdy

 • tomm 2012-08-18 16:21:00

  Re: Cyklista na podwójnym gazie nie musi tracić prawa jazdy

  mrnobody656 w pełni się z tobą zgadzam , a kolego 35 lat za kółkiem z twojego założenia można by również zakładać że tobie należy zabrać prawko bo być może sam nie długo wsiądziesz pijany za kółko bo 35 lat może już ci wystarczy. Takie tam moje przypuszczenia. Najlepiej karać i jeszcze raz karać w końcu żyjemy w państwie demokratycznym, powinno się wprowadzić dodatkowo do kar zakaz oddychania.

 • rowerzysta 2011-09-04 13:59:49

  Re: Cyklista na podwójnym gazie nie musi tracić prawa jazdy

  Straciłem prawo jazdy na okres 2lat w roku 2006 jadąc rowerem.Czy w nowych przepisach moge starać się o zwrot prawa jazdy.? bez egzaminu karnego.

 • 35 lat za kółkiem 2011-02-27 22:04:21

  Re: Cyklista na podwójnym gazie nie musi tracić prawa jazdy

  Taka interpretacja mrnobody 656 doprowadzi tylko do sytacji, gdy pijany kierowca z kategori ABCDE, straci prawo jazdy tylko np za jazdę samochodem osobowym, więć np autobusem dalej będzie mógł wozić ludzi. Taka sytuacja była by chora w samych założeniach. Nie ma pewności, że potem nie wypiłby za kierownica autobusu. Więc niech lepiej nie pije, bo będzie miał wszystko do stracenia a nie tylko przesiadkę w inny rodzaj pojazdu.

 • mrnobody656 2011-02-25 11:53:40

  Re: Cyklista na podwójnym gazie nie musi tracić prawa jazdy

  Dlaczego pijany rowerzysta ma tracić prawo do jazdy zarówno rowerem jak i autem. Jeśli ktoś jechał nietrzeźwy na rowerze, odebrane mu uprawnienia powinny dotyczyć "pojazdu", którym się porusza.


Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Opinie naszych klientów

 • Anna

  ocena usługi:

  Dostałam niezwykle rzetelną , popartą paragrafami, ustawami, informację, bardzo dziękuję!
 • Dorota G.

  ocena usługi:

  Bardzo wyczerpująco i profesjonalnie. Dziękuję i z pewnością będę polecać.
 • Michał K.

  ocena usługi:

  Szybka wycena, fachowa porada podparta paragrafami, dziękuję za pomoc i gorąco polecam.
 • Mariusz

  ocena usługi:

 • edek

  ocena usługi:

  Bardzo dobrze.
 • Janina

  ocena usługi:

  Opinia bardzo jasno przedstawiona. Odpowiedzi na pytania wyczerpujące i zrozumiałe. Wzory wniosków do sądu również dołączone. Bardzo polecam tę formę pomocy.
 • Jacek Trzciołek

  ocena usługi:

  Pomoc szybka i konkretna.
 • Alicja

  ocena usługi:

  Dziękuję bardzo jestem zadowolona z pomocy prawnej.Polecam innym korzystanie z fachowej porady.
 • Halina W.

  ocena usługi:

  Bardzo rzetelna i wszechstronna analiza sytuacji. Bardzo dziękuję.
 • Sebastian T

  ocena usługi:

 • Paweł

  ocena usługi:

 • Jola z Norwegii

  ocena usługi:

  Odpowiedz rzetelna,poparta paragrafami. Obszerne wyjaśnienie tematu.Polecam z całego serca i pozdrawiam.
 • Lidia

  ocena usługi:

  Opinia prawna konkretna, rzeczowa i napisana językiem zrozumiałym dla każdego. Wyczerpująca odpowiedź na moje pytania i wątpliwości.
 • zbigniew

  ocena usługi:

  Tanio ,szybko i w języku zrozumiałym dla laika , polecam .
 • Jan Mossakowski

  ocena usługi:

  miła i fachowa usługa profesjonalne podejście do zadanych pytań
 • DANUTA

  ocena usługi:

  Pomoc jaką uzyskałam była dla mnie przede wszystkim rzetelna i prawdziwa. Odpowiedzi na moje zapytanie szukałam w internecie, gdzie każdy wypowiadał się różnie, nie jednoznacznie. Dobrze, że trafiłam tutaj i otrzymałam fachową opinię. Na pewno polecam innym skorzystania z pomocy prawniczej !!
 • Tworska Ewa

  ocena usługi:

  Pomoc prawna była rzetelna , wyczerpująca, bez niezrozumiałych dla przeciętnego obywatela zawiłości językowo - prawnych . Swietna opcja : negocjowanie ceny, ponieważ większości nie stać na wysokie opłaty, a przecież też muszą niejednokrotnie korzystać z pomocy Prawników . Polecam
Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane