Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

 • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

 • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)


Cyklista na podwójnym gazie nie musi tracić prawa jazdy

www.sxc.hu
(fot. www.sxc.hu)

Z dniem 25 lutego 2011 roku wchodzi w życie długo postulowana i oczekiwana nowelizacja Kodeksu Karnego dotycząca odbierania prawa jazdy pijanym cyklistom. Na mocy dotychczasowych regulacji kierowca na podwójnym gazie tracił prawo jazdy, ale mógł jeździć rowerem. Pijany rowerzysta natomiast tracił szansę na podróżowanie i autem, i rowerem. Prowadziło to do niesprawiedliwych sytuacji, w których w razie zatrzymania dwóch nietrzeźwych rowerzystów, z których jeden miał prawo jazdy, dolegliwość karna orzekana względem tego drugiego była większa. Sąd nie miał tutaj pola do manewru, gdyż przepis art. 42 par. 2 Kodeksu karnego, stanowił jednoznacznie, że: "Sąd orzeka zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych albo pojazdów mechanicznych określonego rodzaju (...)". Przepis ten nakazuje stosowanie obligatoryjnego środka karnego w postaci zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych (wszelkich albo określonego rodzaju) wobec wszystkich uczestników ruchu, którzy dopuścili się przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji. Taka treść normy oznacza więc, że zakres podmiotowy obligatoryjnego środka karnego obejmuje również sprawców występku z art. 178a par. 2 Kodeksu karnego (nietrzeźwych rowerzystów). Problem nie był marginalny, gdyż z policyjnych statystyk wynika, że w odbieranie prawa jazdy pijanym cyklistom dotyczy rocznie około 60 tys przypadków. Kwestia ta byłą przedmiotem orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego z dnia 7 kwietnia 2009 roku, sygn. akt P 7/08 stwierdzającym, że art. 178a par. 2 Kodeksu karnego jest zgodny z art. 32 ust. 1 (zasada równości wobec prawa) Konstytucji oraz nie jest niezgodny z art. 2 i art. 31 ust. 3 (zasada demokratycznego państwa prawnego oraz tryb ograniczania praw i wolności konstytucyjnych) Zasygnalizował jednocześnie Sejmowi potrzebę podjęcia inicjatywy ustawodawczej w celu zmiany obowiązującego stanu prawnego, w którym nietrzeźwi kierowcy pojazdów niemechanicznych poddawani są obligatoryjnie surowszym środkom karnym niż nietrzeźwi kierowcy pojazdów mechanicznych.

Po nowelizacji (ustawa zmieniająca z 25 listopada 2010 roku) przepis otrzymał następujące brzmienie: "Sąd orzeka zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów albo pojazdów określonego rodzaju (...)". Zmiana polega więc na rozszerzeniu zakresu podmiotowego zakazu orzekanego na podstawie art. 42 par. 2 Kodeksu karnego o inne pojazdy, przez skreślenie słów „mechanicznych” w treści przepisu.

 • Podziel się:

 

Komentarze: Cyklista na podwójnym gazie nie musi tracić prawa jazdy

 • tomm 2012-08-18 16:21:00

  Re: Cyklista na podwójnym gazie nie musi tracić prawa jazdy

  mrnobody656 w pełni się z tobą zgadzam , a kolego 35 lat za kółkiem z twojego założenia można by również zakładać że tobie należy zabrać prawko bo być może sam nie długo wsiądziesz pijany za kółko bo 35 lat może już ci wystarczy. Takie tam moje przypuszczenia. Najlepiej karać i jeszcze raz karać w końcu żyjemy w państwie demokratycznym, powinno się wprowadzić dodatkowo do kar zakaz oddychania.

 • rowerzysta 2011-09-04 13:59:49

  Re: Cyklista na podwójnym gazie nie musi tracić prawa jazdy

  Straciłem prawo jazdy na okres 2lat w roku 2006 jadąc rowerem.Czy w nowych przepisach moge starać się o zwrot prawa jazdy.? bez egzaminu karnego.

 • 35 lat za kółkiem 2011-02-27 22:04:21

  Re: Cyklista na podwójnym gazie nie musi tracić prawa jazdy

  Taka interpretacja mrnobody 656 doprowadzi tylko do sytacji, gdy pijany kierowca z kategori ABCDE, straci prawo jazdy tylko np za jazdę samochodem osobowym, więć np autobusem dalej będzie mógł wozić ludzi. Taka sytuacja była by chora w samych założeniach. Nie ma pewności, że potem nie wypiłby za kierownica autobusu. Więc niech lepiej nie pije, bo będzie miał wszystko do stracenia a nie tylko przesiadkę w inny rodzaj pojazdu.

 • mrnobody656 2011-02-25 11:53:40

  Re: Cyklista na podwójnym gazie nie musi tracić prawa jazdy

  Dlaczego pijany rowerzysta ma tracić prawo do jazdy zarówno rowerem jak i autem. Jeśli ktoś jechał nietrzeźwy na rowerze, odebrane mu uprawnienia powinny dotyczyć "pojazdu", którym się porusza.


Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Opinie naszych klientów

 • Sławomir

  ocena usługi:

 • zdzicho

  ocena usługi:

  Powiedziałbym, że opinia prawna jest zbyt doskonała, aż na tyle nie liczyłem, podana w przystępnej, zrozumiałej formie. Jestem pozytywnie zaskoczony.
 • Stanisław W.

  ocena usługi:

  Stanisław W. Opinia zrozumiała na miarę prostego obywatela RP. A efekt końcowy zależny od Sądu. Jak dotychczas dziękuję za opinię, i polecam się na przyszłość. Polecam innym.
 • Katarzyna

  ocena usługi:

  Jestem wdzięczna za szybką i fachową pomoc.
 • Dorota G.

  ocena usługi:

  Po raz kolejny skorzystałam z usług. Jestem bardzo zadowolona. Otrzymałam zwięzłą i wyczerpującą odpowiedź - bez zbędnych wątków pobocznych. Dziękuję bardzo.
 • Tomasz

  ocena usługi:

  Opinia przygotowana rzetelnie, szybko i bardzo fachowo. Jestem bardzo zadowolony z odpowiedzi. Gorąco polecam zespół prawników e-prawnik.pl
 • Mira

  ocena usługi:

  Opinię prawną oraz usługę, we wszystkich jej aspektach, oceniam na 5. Bardzo dziękuję i szczerze polecam
 • Aga

  ocena usługi:

  Bardzo wyczerpująca odpowiedź przedstawiające wszystkie alternatywy rozwiązania. Plusem jest, że można wszystko na spokojnie pisać w domu. Polecam
 • Marcin

  ocena usługi:

 • Zofia

  ocena usługi:

  Profesjonalna fachowa zrozumiała porada ,POLECAM
 • Anna

  ocena usługi:

  Opinia wyczerpująca. Dziękuję.
 • Robert

  ocena usługi:

  Opinia przygotowana solidnie
 • Jolanta

  ocena usługi:

  Bardzo polecam
 • Krzysiek

  ocena usługi:

  wszystko ok.
 • Witold

  ocena usługi:

  Polecam. Szybko , fachowo , zrozumiale.
 • B.Nowacka

  ocena usługi:

  Dziękuję za dokładne przeanalizowanie mojej trudnej sprawy. Pewien niewielki niedosyt informacji wynika oczywiście z wieloaspektowości mojego problemu i wymagałby być może dopracowania odpowiedzi w szczegółach. Jednakże jestem zadowolona z odpowiedzi i jeszcze raz bardzo dziękuję. B.Nowacka
 • Katarzyna

  ocena usługi:

Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane