Zmiany w organizacji policji. To konieczność
W czasie narady kierownictwa policji minister spraw wewnętrznych Bartłomiej Sienkiewicz zwrócił uwagę na konieczność reformy Komendy Głównej Policji. Minister zaznaczył, że jednym z priorytetów jest m.in. zwalczanie przestępczości gospodarczej. - W Polsce mamy do czynienia z nową przestępczością zorganizowaną, z grupami, które niekoniecznie muszą posługiwać się bronią, aby spowodować poważny uszczerbek dla państwa polskiego. To wymaga nowych metod pracy - powiedział minister.
W tym kontekście wspomniał o nowym modelu Centralnego Biura Śledczego, które koncentrowałoby się właśnie na zwalczaniu przestępczości gospodarczej i zorganizowanej. CBŚ miałoby być odrębną jednostką organizacyjną, co usprawniłoby jego działanie i skróciłoby procesy decyzjne.
Zmiany obejmą również pracę komend. Głównym założeniem program ich standaryzacji jest stworzenie jednolitego standardu wewnętrznego i zewnętrznego komend i komisariatów. - To pierwszy wielki, wieloletni program realizowany w policji, który ma zapewnione poparcie polityczne i budżetowanie - powiedział minister.
- Między policją a społeczeństwem nie może być żadnych barier- dodał. Na bezpieczeństwo publiczne składa się dobra współpraca policji i obywateli. Podkreślił, że niezwykle istotna jest współpraca samorządów i policji. Minister będzie więc oczekiwał dalszej współpracy z organizacjami pozarządowymi, które zajmują się m.in. zagadnieniami związanymi z przeciwdziałaniem i zwalczaniem przemocy.
- Od policji będę oczekiwał przede wszystkim ochrony dzieci i kobiet przed przemocą, a także ochronę ludzi starszych i niedołężnych przed przemocą i chuligaństwem” - podkreślił minister.
Źródło: msw.gov.pl
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?