Gdzie należy określić wymagania kwalifikacyjne pracowników samorządowych?

25 stycznia 2005 r. Trybunał Konstytucyjny rozpoznał wniosek Rzecznika Praw Obywatelskich w sprawie konstytucyjności niektórych przepisów ustawy z 22 marca 1990 roku o pracownikach samorządowych oraz wydanych na jej podstawie rozporządzeń Rady Ministrów z 26 lipca 2000 roku oraz z 11 lutego 2003 roku.

Trybunał orzekł, że art. 20 ust. 2 zdanie pierwsze ustawy z dnia 22 marca 1990 roku o pracownikach samorządowych w zakresie, w jakim upoważnia Radę Ministrów do określenia w drodze rozporządzenia wymagań kwalifikacyjnych pracowników samorządowych jest niezgodny z art. 92 ust. 1 Konstytucji. Trybunał uznał również za niezgodne z Konstytucją wskazane przepisy rozporządzeń Rady Ministrów z dnia 26 lipca 2000 r. oraz z dnia 11 lutego 2003 r. w zakresie w jakim ustanawiają one tabele wymagań kwalifikacyjnych dla pracowników samorządowych. Przepisy te tracą moc obowiązującą z dniem 31 lipca 2005 r.

Porady prawne

Art. 20 ust. 2 zd. 1 kwestionowanej ustawy zawiera upoważnienie dla Rady Ministrów do uregulowania zasad wynagradzania oraz wymagań kwalifikacyjnych pracowników samorządowych. Zdaniem Trybunału, przepis ten nie zawiera wystarczających podstaw do zrekonstruowania wytycznych treściowych stanowionych przepisów. Zakwestionowana regulacja nie spełnia zatem wymogów zawartych w art. 92 ust. 1 Konstytucji, zgodnie z którym upoważnienie do wydania aktu podustawowego powinno określać: organ właściwy do wydania rozporządzenia, zakres spraw przekazanych do uregulowania oraz wytyczne dotyczące ich treści. Sprzeczność upoważnienia (art. 20 ust. 2 zd. 1 ustawy o pracownikach samorządowych) z ustawą zasadniczą skutkuje niekonstytucyjnością przepisów zawartych w rozporządzeniach wydanych na jego podstawie. Trybunał uznał, że Rada Ministrów określając samodzielnie - bez właściwego upoważnienia ustawowego - zasady wynagradzania oraz wymogi kwalifikacyjne pracowników wkroczyła w sferę praw i wolności konstytucyjnych zastrzeżonych dla ustawodawcy.

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 25 stycznia 2005 r. sygn. akt K 25/04


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika