Uznawanie zagranicznych kwalifikacji pracownika ochrony fizycznej, pracownika zabezpieczenia technicznego oraz detektywa

W niniejszym artykule omówiono zasady uznawania nabytych w niektórych państwach kwalifikacji do wykonywania zawodów: pracownika ochrony fizycznej, pracownika zabezpieczenia technicznego oraz detektywa.

Jakie ogólne zasady uznawania nabytych w niektórych państwach kwalifikacji do wykonywania zawodów obowiązują w Unii Europejskiej?

Zgodnie z prawem wspólnotowym, obywatele paÅ„stw czÅ‚onkowskich Unii Europejskiej lub paÅ„stw czÅ‚onkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) – stron umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym, majÄ… prawo do swobodnego przemieszczania siÄ™ po obszarze paÅ„stw czÅ‚onkowskich i podejmowania pracy. JeÅ›li przepisy „przyjmujÄ…cego” paÅ„stwa czÅ‚onkowskiego okreÅ›lajÄ… wymagania kwalifikacyjne do wykonywania danego zawodu, pracownik posiadajÄ…cy peÅ‚ne kwalifikacje do wykonywania tego zawodu w jednym z paÅ„stw czÅ‚onkowskich powinien mieć możliwość wykonywania tego zawodu także w paÅ„stwie „przyjmujÄ…cym”.

Jak dokonuje siÄ™ uznania kwalifikacji pracownika migrujÄ…cego?

Wyznaczony organ w paÅ„stwie „przyjmujÄ…cym” dokonuje uznania kwalifikacji pracownika migrujÄ…cego. W przypadku stwierdzenia zasadniczych różnic w programie ksztaÅ‚cenia i szkolenia czy w zakresie wykonywanego zawodu, organ prowadzÄ…cy postÄ™powanie w sprawie uznania kwalifikacji może uzależnić uznanie kwalifikacji od przedstawienia dokumentów potwierdzajÄ…cych posiadanie doÅ›wiadczenia zawodowego, albo zobowiÄ…zać do przystÄ…pienia do testu umiejÄ™tnoÅ›ci bÄ…dź odbycia stażu adaptacyjnego.

Wskazane powyżej ogólne zasady wyrażone zostały w przepisach dyrektyw 89/48/EWG i 92/51/EWG.

Obowiązujący w Rzeczypospolitej Polskiej ogólny system uznawania kwalifikacji zawodowych został uzupełniony o przepisy ww. dyrektyw poprzez ustawę z dnia 26 kwietnia 2001 r. o zasadach uznawania nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej kwalifikacji do wykonywania zawodów regulowanych, która weszła w życie z dniem 1 maja 2004 r. Ustawa ta określa tryb postępowania w naszym kraju w sprawach o uznanie kwalifikacji zawodowych.

O jakie zawody regulowane chodzi?

Zawodem regulowanym jest zawód, którego wykonywanie jest uzależnione od spełnienia wymagań kwalifikacyjnych i warunków określonych w odrębnych przepisach, zwanych "przepisami regulacyjnymi".

W przypadku zawodów: pracownika ochrony fizycznej, pracownika zabezpieczenia technicznego i detektywa wymagania kwalifikacyjne określa odpowiednio ustawa o ochronie osób i mienia oraz ustawa o usługach detektywistycznych.

Jak ubiegać się o uznanie kwalifikacji?

Obywatelom państw członkowskich Unii Europejskiej lub państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) - stron umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym, których kwalifikacje zostały uznane, zapewnia się prawo wykonywania w Rzeczypospolitej Polskiej zawodu regulowanego na takich samych zasadach jak osobom, które kwalifikacje do jego wykonywania uzyskały w Rzeczypospolitej Polskiej.

Osoby ubiegajÄ…ce siÄ™ o uznanie kwalifikacji nabytych w innych niż Polska krajach czÅ‚onkowskich UE skÅ‚adajÄ… wniosek do organu wÅ‚aÅ›ciwego. Organem wÅ‚aÅ›ciwym w przypadku zawodów regulowanych: pracownika ochrony fizycznej, pracownika zabezpieczenia technicznego oraz detektywa jest Minister Spraw WewnÄ™trznych i Administracji. PostÄ™powania w sprawach o uznanie kwalifikacji prowadzi Departament ZezwoleÅ„ i Koncesji MSWiA – 02-672 Warszawa, ul. Domaniewska 36/38 tel. (0-22) 845-19-38, fax 848-97-81, e-mail waii@dzik.mswia.gov.pl. Wniosek o wszczÄ™cie postÄ™powania skÅ‚adany jest na formularzu, którego wzór okreÅ›la rozporzÄ…dzenie Ministra Edukacji i Sportu z dnia 20 grudnia 2002 r. w sprawie wzoru formularzy skÅ‚adanych w postÄ™powaniu o uznanie kwalifikacji do wykonywania zawodów regulowanych. Formularz wypeÅ‚nia siÄ™ w jÄ™zyku polskim. Zob. Wniosek o uznanie zagranicznych kwalifikacji do wykonywania zawodu regulowanego

Do wniosku należy dołączyć:

  • kopiÄ™ ważnego dokumentu potwierdzajÄ…cego tożsamość;
  • kserokopie:
    • dyplomów,
    • Å›wiadectw i innych dokumentów potwierdzajÄ…cych wyksztaÅ‚cenie,
    • Å›wiadectw i innych dokumentów potwierdzajÄ…cych ukoÅ„czone kursy,
    • Å›wiadectw i innych dokumentów potwierdzajÄ…cych doÅ›wiadczenie zawodowe, w których zawarta jest informacja o okresie zatrudnienia oraz o rodzaju stosunku prawnego, jaki Å‚Ä…czyÅ‚ wnioskodawcÄ™ z pracodawcÄ…,
    • zaÅ›wiadczenia o posiadanych kwalifikacjach do wykonywania danego zawodu regulowanego wydane przez uprawnionÄ… instytucjÄ™ w paÅ„stwie wnioskodawcy,
  • dokument z paÅ„stwa wnioskodawcy, wydany przez upoważnionÄ… instytucjÄ™, który potwierdza uprawnienia wnioskodawcy do wykonywania danego zawodu – skÅ‚ada siÄ™ w przypadku, jeżeli tego rodzaju dokumenty sÄ… wydawane w paÅ„stwie wnioskodawcy z urzÄ™du lub na proÅ›bÄ™ wnioskujÄ…cego. Wraz z tÅ‚umaczeniem dokonanym przez tÅ‚umacza przysiÄ™gÅ‚ego; oryginaÅ‚y w/w dokumentów przedkÅ‚ada siÄ™ wÅ‚aÅ›ciwemu organowi wyÅ‚Ä…cznie do wglÄ…du;
  • tÅ‚umaczenie nazwy zawodu regulowanego dokonane przez tÅ‚umacza przysiÄ™gÅ‚ego;
  • dowód opÅ‚aty skarbowej w kwocie 523 zÅ‚ (art. 1 ust. 1 pkt 1  i cz. I ust. 25 zaÅ‚Ä…cznika do ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o opÅ‚acie skarbowej). Na podstawie art. 6 ust.1 ustawy o opÅ‚acie skarbowej, obowiÄ…zek zapÅ‚aty opÅ‚aty skarbowej powstaje z chwilÄ… zÅ‚ożenia wniosku o wydanie zezwolenia, pozwolenia lub koncesji, o wydanie zaÅ›wiadczenia, zÅ‚ożenia peÅ‚nomocnictwa do sprawy lub dokonania innych czynnoÅ›ci podlegajÄ…cych opÅ‚acie skarbowej. OpÅ‚at skarbowych należy dokonywać przelewem na podany niżej numer rachunku bankowego lub w kasie UrzÄ™du Miasta St. Warszawy Dzielnica Mokotów.
    Numer rachunku bankowego, na który należy wpłacać należności z tytułu opłat skarbowych:

Urząd Dzielnicy Mokotów m. st. Warszawy

WydziaÅ‚ Budżetowo – KsiÄ™gowy

02-517 Warszawa ul. Rakowiecka 25/27

PEKAO S.A. XVI O/Warszawa ul. Puławska 54/56

57 1240 2135 1111 0010 0317 2123

Numer SWIFT: PKOPPLPW

NiezapÅ‚acona opÅ‚ata skarbowa od dnia wniesienia wniosku stanowi zalegÅ‚ość podatkowÄ…, od której naliczane sÄ… odsetki, o czym organ prowadzÄ…cy postÄ™powanie poinformuje organ podatkowy. W przypadku nie uiszczenia opÅ‚aty skarbowej w wyznaczonym terminie wniosek podlega zwrotowi na podstawie art. 261 § 1 i § 2 k.p.a.

Do postępowania w sprawie uznania kwalifikacji do wykonywania zawodu regulowanego w Rzeczypospolitej Polskiej, zwanego dalej "postępowaniem w sprawie uznania kwalifikacji", stosuje się, z zastrzeżeniem przepisów ustawy, przepisy Kodeksu postępowania administracyjnego.

W jakim terminie kwalifikacje zostanÄ… uznane?

Postępowanie w sprawie uznania kwalifikacji powinno zakończyć się wydaniem decyzji nie później niż w terminie 4 miesięcy od dnia przedstawienia przez wnioskodawcę wszystkich niezbędnych dokumentów. W przypadku wnioskodawcy, który odbywa staż adaptacyjny lub przystępuje do testu umiejętności, bieg terminu ulega zawieszeniu do dnia uzyskania przez właściwy organ oceny, o której mowa w art. 15 ustawy z dnia 26 kwietnia 2001r. o zasadach uznawania nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej kwalifikacji do wykonywania zawodów regulowanych.

Kiedy wnioskodawca bÄ™dzie musiaÅ‚ odbyć staż adaptacyjny albo przystÄ…pić do testu umiejÄ™tnoÅ›ci?

W przypadku gdy program kształcenia i szkolenia odbytego przez wnioskodawcę w jego państwie różni się znacząco od programu kształcenia i szkolenia wymaganego w Rzeczypospolitej Polskiej albo jeżeli zakres wykonywanego przez wnioskodawcę w jego państwie zawodu różni się znacząco od zakresu tego zawodu w Rzeczypospolitej Polskiej, a różnica ta odnosi się do określonego kształcenia lub szkolenia w Rzeczypospolitej Polskiej, właściwy organ może uzależnić decyzję o uznaniu kwalifikacji od odbycia przez wnioskodawcę stażu adaptacyjnego albo przystąpienia do testu umiejętności, jeżeli wiedza nabyta przez wnioskodawcę podczas zdobywania doświadczenia zawodowego nie pozwoliła na zrównoważenie różnic programowych kształcenia i szkolenia wymaganego w Rzeczypospolitej Polskiej.

Staż adaptacyjny nie może przekraczać:

  • 3 lat - w przypadku zawodu, dla którego wykonywania przepisy regulacyjne wymagajÄ… posiadania dyplomu ukoÅ„czenia studiów wyższych lub Å›wiadectwa ukoÅ„czenia szkoÅ‚y pomaturalnej,
  • 2 lat - w przypadku zawodu, dla którego wykonywania przepisy regulacyjne wymagajÄ… posiadania Å›wiadectwa ukoÅ„czenia szkoÅ‚y Å›redniej.

Właściwy organ może zobowiązać wnioskodawcę albo do odbycia stażu adaptacyjnego, albo przystąpienia do testu umiejętności - zgodnie z wyborem wnioskodawcy. Wnioskodawca ponosi koszty odbywania stażu adaptacyjnego albo przeprowadzania testu umiejętności. Konieczność odbycia stażu adaptacyjnego albo przystąpienia do testu umiejętności stwierdza się w postanowieniu wydanym przez organ prowadzący postępowanie. Wnioskodawca po otrzymaniu ww. postanowienia występuje do organu prowadzącego postępowanie z wnioskiem o odbycie stażu adaptacyjnego albo przeprowadzenie testu umiejętności. Wybór w tym wypadku należy do wnioskodawcy.

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji wydał w 2005 r. 2 rozporządzenia określające warunki tryb i sposób odbywania stażu adaptacyjnego lub przeprowadzania testu umiejętności:

  • w sprawie stażu adaptacyjnego i tekstu umiejÄ™tnoÅ›ci w toku postÄ™powania w sprawie uznania nabytych w niektórych paÅ„stwach kwalifikacji do wykonywania zawodu detektywa;
  • w sprawie stażu adaptacyjnego i testu umiejÄ™tnoÅ›ci w toku postÄ™powania w sprawie uznania nabytych w niektórych paÅ„stwach kwalifikacji do wykonywania zawodu pracownika ochrony.

Decyzja o uznaniu kwalifikacji i co dalej?

W przypadku, gdy organ nie stwierdzi różnic w poziomie ksztaÅ‚cenia i szkolenia – wydaje decyzje o uznaniu kwalifikacji, która jest podstawÄ… do wystÄ…pienia o licencjÄ™ (odpowiednio - pracownika ochrony fizycznej, pracownika zabezpieczenia technicznego lub detektywa).

Ponieważ przepisy ustaw o ochronie osób i mienia oraz o usługach detektywistycznych uzależniają wykonywanie zawodu regulowanego od spełnienia określonych wymogów dotyczących niekaralności wnioskodawcy lub od jego postawy etycznej albo przewidują możliwość zakazu wykonywania zawodu, zawieszenia prawa jego wykonywania lub skreślenia z listy osób uprawnionych do wykonywania zawodu na podstawie orzeczenia sądu lub w wyniku postępowania dyscyplinarnego - właściwy organ ustala spełnienie przesłanek przewidzianych tymi przepisami na podstawie dokumentów wystawionych przez państwo wnioskodawcy. Jeżeli zaś w państwie wnioskodawcy nie są wydawane takie dokumenty, dowodem w postępowaniu w sprawie uznania kwalifikacji jest oświadczenie wnioskodawcy złożone w formie i trybie określonych w przepisach tego państwa.

Przepisy ww. ustaw wymagają ponadto odpowiedniego stanu zdrowia do wykonywania zawodu regulowanego. Dowodem w postępowaniu w sprawie uznania kwalifikacji są dokumenty wystawione przez upoważnioną instytucję państwa wnioskodawcy lub innego państwa członkowskiego Unii Europejskiej, w którym wnioskodawca wykonywał ostatnio dany zawód. Organ prowadzący postępowanie może żądać, aby dokumenty, o których mowa powyżej, były wystawione nie później niż trzy miesiące przed ich złożeniem. Zob. Jak zostać pracownikiem ochrony?

Podstawa prawna:

  • Ustawa z dnia 26 kwietnia 2001 r. o zasadach uznawania nabytych w paÅ„stwach czÅ‚onkowskich Unii Europejskiej kwalifikacji do wykonywania zawodów regulowanych (Dz. U. 2001 r., Nr 87, poz. 954, ze zm.);
  • Ustawa z dnia 22 sierpnia 1997 r. o ochronie osób i mienia (Dz. U. 2005 r., Nr 145, poz. 1221, ze zm.);
  • Ustawa z dnia 6 lipca 2001 r. o usÅ‚ugach detektywistycznych (Dz. U. 2002 r., Nr 12, poz. 110, ze zm.);
  • Ustawa z dnia 4 wrzeÅ›nia 1997 r. o dziaÅ‚ach administracji rzÄ…dowej (Dz. U. 1999 r., Nr 82, poz. 928, ze zm.);
  • RozporzÄ…dzenie Ministra Edukacji i Sportu z dnia 20 grudnia 2002 r. w sprawie wzoru formularzy skÅ‚adanych w postÄ™powaniu o uznanie kwalifikacji do wykonywania zawodów regulowanych (Dz. U. 2003 r., Nr 8, poz. 94);
  • Ustawa z dnia 16 listopada 2006 r. o opÅ‚acie skarbowej (Dz. U. 2006 r., Nr 225, poz. 1635);
  • RozporzÄ…dzenie Ministra Spraw WewnÄ™trznych i Administracji z dnia 1 lutego 2005 r. w sprawie stażu adaptacyjnego i tekstu umiejÄ™tnoÅ›ci w toku postÄ™powania w sprawie uznania nabytych w niektórych paÅ„stwach kwalifikacji do wykonywania zawodu detektywa (Dz. U. 2005 r., Nr 30, poz. 261);
  • RozporzÄ…dzenie Ministra Spraw WewnÄ™trznych i Administracji z dnia 21 lipca 2005 r. w sprawie stażu adaptacyjnego i testu umiejÄ™tnoÅ›ci w toku postÄ™powania w sprawie uznania nabytych w niektórych paÅ„stwach kwalifikacji do wykonywania zawodu pracownika ochrony (Dz. U. 2005 r., Nr 151, poz. 1269)

Źródło: www2.mswia.gov.pl


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika