Co to jest zachowek? Komu i kiedy się należy?
20.6.2024
Na czym polega zachowek? Kto jest uprawniony do zachowku? W jakiej wysokości należy się uprawnionemu zachowek? Tego wszystkiego można dowiedzieć się z niniejszego artykułu
20.6.2024
Na czym polega zachowek? Kto jest uprawniony do zachowku? W jakiej wysokości należy się uprawnionemu zachowek? Tego wszystkiego można dowiedzieć się z niniejszego artykułu
24.1.2024
Dziedziczenie według testamentu charakteryzuje się możnością takiego ukształtowania porządku spadkowego, który możliwie najwierniej odda wolę spadkodawcy. Testatorowi (czyli osobie sporządzającej testament) w celu realizacji swej ostatniej woli ustawa przydaje szereg instrumentów, korzystając (...)
24.11.2023
Prawo spadkowe wyposaża określone osoby (zstępnych, małżonka i w zasadzie rodziców spadkodawcy) w instrument, umożliwiający uzyskanie należnej im części spadku w sytuacji, gdy testator rozrządził swoim mieniem z pominięciem tychże osób. Instrumentem tym jest roszczenie z tytułu zachowku, (...)
21.11.2023
Pojawia się niebezpieczeństwo, że spadkodawca sporządzi testament, na podstawie którego najbliżsi zostaną pozbawieni udziału w spadku, bo ten w całości przypadnie osobom obcym albo, że majątek otrzymają tylko niektórzy z członków rodziny zmarłego. Zabezpieczenie interesów osób najbliższych (...)
3.4.2023
Chcąc przekazać bliskim swoją nieruchomość za życia, wiele osób decyduje się na dokonanie umowy darowizny. Jednakże nie jest to jedyna droga. Warto rozważyć także zawarcie z bliskimi umowy dożywocia.
20.11.2017
Roszczenia majątkowe co do zasady ulegają przedawnieniu. Powoduje to, że w razie ich dochodzenia, ten przeciwko komu przysługuje roszczenie może uchylić się od jego zaspokojenia - czyli nie musi spełniać takiego roszczenia. Do tych roszczeń należy również roszczenie o zachowek (...)
25.4.2017
Roszczenie o zachowek jest formą ochrony prawnej interesów majątkowych osób najbliższych spadkobiercy. Dzięki niemu mogą oni dochodzić części swojej schedy spadkowej, pomimo pominięcia ich w testamencie lub darowiznach uczynionych za życia spadkobiercy. Co istotne, pominięci (...)
14.12.2016
Według zasady swobody testowania spadkodawca może ustanowić spadkobiercą całego swojego majątku osobę spoza kręgu najbliższych krewnych. Zabezpieczenie interesów osób najbliższych spadkodawcy, by mogli oni po śmierci spadkodawcy uzyskać pewne korzyści ze spadku występuje pod (...)
16.8.2016
Potoczna intuicja łączy termin wydziedziczenie z pozbawieniem uprawnionego możliwości spadkobrania poprzez albo powołanie innych spadkobierców, albo sporządzenie testamentu negatywnego (testament negatywny nie powołuje nikogo do spadku, wskazuje natomiast, kogo spadkodawca wyłącza od (...)
14.9.2011
Zapis windykacyjny oraz wydłużenie czasu na dochodzenie zachowku to jedne z wielu zmian wprowadzonych nowelizacją Kodeksu cywilnego, która wejdzie w życie już w 23 października 2011 roku. Od tego dnia spadkodawcy będą mogli rozporządzać w testamencie poszczególnymi przedmiotami (...)
28.7.2009
Spadkodawca sporządził testament ustny, w którym powołał do spadku dwoje swoich dzieci, a trzecie wydziedziczył. Świadkami jego oświadczenia woli były dzieci i przyjaciel spadkodawcy. Obecnie wydziedziczony syn kwestionuje ważność testamentu, twierdząc, że spadkodawcy testamentowi (...)
28.7.2009
Często zdarza się, że właściciel chce rozporządzić posiadanym przez siebie majątkiem na rzecz bliskich mu osób jeszcze przed swoją śmiercią. Celowi temu służy testament, jednakże wiele osób chce, aby skutek w postaci przeniesienia własności nastąpił jeszcze za ich życia. (...)
29.5.2009
Niejednokrotnie jest tak, że spadkodawca część swojego majątku, niekiedy dość wartościowe składniki, rozdysponuje jeszcze przed śmiercią. W ten sposób majątek przechodzący na spadkobierców może zostać dość poważnie uszczuplony. Funkcjonująca w prawie instytucja zachowku (...)
4.7.2008
Z dniem 14 lutego 2001 r. uchylone zostały przepisy szczególne dotyczące dziedziczenia gospodarstw rolnych. Znajdują one jednak nadal zastosowanie do spadków otwartych przed tym dniem, czyli do dziedziczenia po osobach, które zmarły przed 14 lutego 2001 r. W praktyce wiele jest (...)
14.4.2007
Prawo spadkowe przewiduje instytucję tzw. zachowku, który ma zabezpieczyć interesy majątkowe najbliższych członków rodziny spadkodawcy. Spadkodawca może w testamencie pominąć członków najbliższej rodziny lub dokonać za życia darowizn, które uszczuplą masę spadkową, (...)
16.3.2007
Prawo spadkowe przewiduje instytucję tzw. zachowku, który ma zabezpieczyć interesy majątkowe najbliższych członków rodziny spadkodawcy. Spadkodawca może w testamencie pominąć członków najbliższej rodziny lub dokonać za życia darowizn, które uszczuplą masę spadkową, (...)
Masz inne pytanie do prawnika?
Potrzebujesz pomocy prawnej?
Zapytaj prawnika