Bezskuteczne wypowiedzenie najmu
Pytanie:
"Lokator nie chce się wyprowadzić z mojej kawalerki. Nie zalega z opłatami. Użyczył mieszkania bez zgody, wypowiedziałam umowę, sprawa o eksmisję trwa. Lokator wszystkiego się wyparł, znalazł świadków, świadczących na jego korzyść. Czy w przypadku, gdy przegram sprawę w sądzie wypowiedzenie umowy jest nieważne i osoba ta jest w dalszym ciągu moim lokatorem?"
Odpowiedź prawnika: Bezskuteczne wypowiedzenie najmu
Cała odpowiedź de facto uzależniona jest od tego, czy w opisanym przypadku należy zastosować przepisy ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego. Z opisu wynika jednakowoż, iż należy opierać się na tym akcie, gdyż ma on zastosowanie także do najemców.
I tak, zgodnie z artykułem 11 jeżeli lokator jest uprawniony do odpłatnego używania lokalu (tak jak w Pani przypadku), wypowiedzenie przez właściciela stosunku prawnego może nastąpić tylko z przyczyn określonych w tej ustawie. Wypowiedzenie powinno być pod rygorem nieważności dokonane na piśmie oraz określać przyczynę wypowiedzenia. Tak więc nie później niż na miesiąc naprzód, na koniec miesiąca kalendarzowego, właściciel może wypowiedzieć stosunek prawny- między innymi - jeżeli lokator:
-
pomimo pisemnego upomnienia nadal używa lokalu w sposób sprzeczny z umową lub niezgodnie z jego przeznaczeniem lub zaniedbuje obowiązki, dopuszczając do powstania szkód, lub niszczy urządzenia przeznaczone do wspólnego korzystania przez mieszkańców albo wykracza w sposób rażący lub uporczywy przeciwko porządkowi domowemu, czyniąc uciążliwym korzystanie z innych lokali, lub
-
jest w zwłoce z zapłatą czynszu lub innych opłat za używanie lokalu co najmniej za trzy pełne okresy płatności pomimo uprzedzenia go na piśmie o zamiarze wypowiedzenia stosunku prawnego i wyznaczenia dodatkowego, miesięcznego terminu do zapłaty zaległych i bieżących należności, lub
-
wynajął, podnajął albo oddał do bezpłatnego używania lokal lub jego część bez wymaganej pisemnej zgody właściciela, lub
-
używa lokalu, który wymaga opróżnienia w związku z koniecznością rozbiórki lub remontu budynku.
Pomimo tego, iż jak Pani twierdzi lokator Pani oddał lokal do bezpłatnego używania osobie trzeciej bez Pani zgody i przedstawia na to dowody (świadków), nie oznacza to jeszcze Pani "przegranej". Pani także może przed sądem powoływać wszelkie środki dowodowe (innych świadków także). Gdyby jednak sąd nie dał wiary Pani twierdzeniom, to wypowiedzenie zostanie uznane za bezskuteczne co będzie równoznaczne z tym, iż w świetle prawa osoba ta pozostanie najemcą a Pani wynajmującym.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?