Budowa inwestycji gminnej bez zgody właściciela

Pytanie:

"Przez teren mojej działki został przeprowadzony kolektor kanalizacyjny. Odbyło się to bez mojej wiedzy i zgody. Budowa była inwestycją gminną. Mój pisemny protest wójt gminy przesłał do powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego, który stwierdził zgodność inwestycji z decyzją pozwolenia na budowę i projektem budowlanym. Okazało się, że w projekcie budowlanym na mapie do celów projektowych przez teren mojej nieruchomości przebiega droga gminna, wzdłuż której przeprowadzono kanalizację, a zatem moja zgoda nie była wymagana. Po przeanalizowaniu danych z ewidencji gruntów okazało się, że przez moją działkę nie przebiega żadna droga a zarówno na mapie ewidencyjnej jak i w treści wypisu z rejestru gruntów nie ma nawet wydzielenia użytku o nazwie droga. Wynika z tego, że został popełniony błąd przy sporządzaniu mapy do celów projektowych wykonana została niezgodnie z obowiązującą ewidencją gruntów. Na powstały błąd nie mogłem zareagować gdyż nie zostałem uznany za stronę w postępowaniu o pozwolenie na budowę. Gmina odmawia wszelkiego zadośćuczynienia, motywując to faktem, że roboty budowlane przebiegły zgodnie z pozwoleniem na budowę, co potwierdził organ nadzoru budowlanego. Przeprowadzony kolektor obniża wartość mojej nieruchomości a dodatkowym dyskomfortem jest impertynenckie stanowisko gminy i organu nadzoru budowlanego. Jakie działania mogę podjąć, aby skutecznie przeciwdziałać ingerencji w moją własność? "

Odpowiedź prawnika: Budowa inwestycji gminnej bez zgody właściciela

Z pytania wynika, że grunt, przez który przeprowadzono kolektor kanalizacyjny, jest Pana własnością. W opisanej sytuacji doszło dodatkowo do błędnego sporządzenia mapy do celów projektowych. Proszę jedna zwrócić uwagę, że starając się o pozwolenie na budowę gmina powinna była też złożyć oświadczenie o prawie dysponowania nieruchomością na cele budowlane. Oświadczenie to składa się pod groźbą odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań. Mogło więc w opisywanym przypadku dojść do popełnienia przestępstwa. Poza tym jako właściciel może Pan żądać zaprzestania naruszeń prawa własności lub posiadania.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Marcin Bujakowski 2015-07-25 12:59:11

    Pytanie: Jestem obecnym właścicielem działki ogrodzonej na której stoi dom. Za płotem jest droga o szerokości 3 metrów z czego 1,8 metra czerokości drogi należy do mnie. Droga służy jako dojazd do posesji sąsiadów, przy czym jest to droga która ma również wyjazd/wjazd na drugim jej końcu. Okazuje sie że droga nie jest obciążoną oficjalnie żadną służebnością, nie ma żadnej oficjalnej decyzji i zgody poprzednich włascicieli (rodzice, dziadkowie). W tym roku urząd miasta przeprowadzał remont tej drogi. Nikt nie zwrócił sie do mnie o pozwolenie czy może przeprowadzić remont (zerwanie starych płyt i wybrukowanie drogi nową kostką). Czy moge ubiegać sie o odszkodowanie za bezumowną ingerencję w móją część drogi? Czy w przypadku gdy nie ma ustalonej służebności mogę część mojej drogi (szerokość 1,8 metra) zagrodzić?


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika